«Դա վատ է». ԱՊՀ-ում գնահատել են կազմակերպությունից Հայաստանի դուրս գալու ռիսկը
ԱՊՀ-ում Հայաստանի՝ կազմակերպությունից դուրս գալու ռիսկեր չեն տեսնում, հայտարարել է համագործակցության գլխավոր քարտուղար Սերգեյ Լեբեդևը՝ ՛՛Պրիմակովյան ընթերցումներ՛՛ գիտական ֆորումի շրջանակներում պատասխանելով NEWS.ru-ի հարցին:
Նա ընդգծել է, որ վերջին շրջանում Երևանը սահմանափակում է իր աշխատանքը միավորման շրջանակներում, ինչը վատ է անդրադառնում ԱՊՀ-ի և հենց Հանրապետության վրա:
՛՛Ինչ վերաբերում Է ԱՊՀ-ից Հայաստանի դուրս գալուն, ես նման ռիսկ չեմ տեսնում։ Մյուս կողմից, ես տեսնում եմ Արեւմուտքի հսկայական ճնշումը հայ գործընկերների վրա, որոնք դրդում են որոշ դեպքերում հակառուսական դիրքորոշում որդեգրել կամ դադարեցնել համագործակցությունը ԱՊՀ շրջանակներում։ Մեծ ափսոսանքով եմ արձանագրում, որ ԱՊՀ շատ համաժողովներին Հայաստանը վերջին շրջանում դադարել է մասնակցել։ Իմ կարծիքով՝ դա վատ է ԱՊՀ-ի համար, ես՝ որպես գլխավոր քարտուղար, դա ասում եմ։ Բայց շատ փորձագետներ խոստովանում են, որ դա վատ է նաև Հայաստանի համար՛՛,-հայտարարել է Լեբեդևը։
Որպես նման բացասական ազդեցության օրինակ՝ նա նշել է Մոլդովայի հետ կապված իրավիճակը։ Լեբեդևի խոսքով՝ վերջերս տված հարցազրույցում Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարար Վլադիմիր Բոլյան նշել է, որ երկիրը հսկայական վնաս կկրի ԱՊՀ-ում կապերի դադարեցման պատճառով: Նա հավելել է, որ կազմակերպության անդամակցությունը ձեռնտու է մասնակից պետություններին։ Այն երկրները, որոնք գործում են հակառակ ուղղությամբ, իրենք իրենց վնաս են հասցնում, եզրափակել է գլխավոր քարտուղարը։
Ավելի վաղ ՌԴ կառավարության փոխնախագահ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել էր, որ տնտեսության տեսանկյունից Հայաստանը շահագրգռված է Ռուսաստանի հետ կապերի զարգացմամբ: Նրա խոսքով՝ պետությունների առեւտրատնտեսական շփումները շատ ինտենսիվ են զարգանում, իսկ դրա մեկնարկից հետո տեղի է ունեցել ապրանքաշրջանառության բազմակի աճ, որը կազմել է 3,7 մլրդ դոլար (323 մլրդ ռուբլի):

В СНГ не видят рисков выхода Армении из организации, заявил генеральный секретарь содружества Сергей Лебедев, отвечая на вопрос NEWS.ru в кулуарах научного форума «Примаковские чтения». Он подчеркнул, что в последнее время Ереван ограничивает свою работу в рамках объединения, что плохо отражается на СНГ и на самой республике.
Что касается выхода [Армении] из СНГ — я такого риска не вижу. С другой стороны, я вижу огромное давление Запада на армянских партнеров, побуждающее занимать в некоторых случаях антироссийскую позицию или сворачивать свое сотрудничество в рамках СНГ. С большим сожалением я констатирую, что во многих форумах СНГ в последнее время Армения перестала участвовать. На мой взгляд, это плохо для СНГ, я как генсек это говорю. Но многие эксперты признают, что это плохо и для Армении, — заявил Лебедев.
В качестве примера такого негативного воздействия он привел ситуацию с Молдавией. По словам Лебедева, в недавнем интервью министр сельского хозяйства республики Владимир Боля отметил, что страна понесет огромный ущерб из-за сворачивания связей в СНГ. Он добавил, что членство в организации выгодно государствам-участникам. Те страны, которые действуют в противоположном направлении, сами наносят себе ущерб, заключил генсек.
Ранее заместитель председателя правительства РФ Алексей Оверчук заявил, что с точки зрения экономики Армения заинтересована в развитии связей с Россией. По его словам, торгово-экономические контакты государств развиваются очень интенсивно, а после начала СВО произошло кратное увеличение товарооборота, который составил $3,7 млрд (323 млрд рублей).