Անհիմն և անվավեր. Իրանի դեսպանությունը`  Լին Թրեյսիի հայտարարության մասին
Հայաստանում Իրանի դեսպունությունն արձագանքել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիի՝ Իրանի և Հայաստանի համագործակցության մասին խոսքերին՝ նրա որոշ պնդումները որակելով «անհիմն և անվավեր»։
ԱՄՆ դեսպանը ՍիվիլՆեթ-ին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգները խդիր չեն տեսնում Հայաստան-Իրան առևտրատնտեսական հարաբերությունների ընդլայնման հարցում:
«Մենք հստակ հասկանում ենք Իրանի նշանակությունը Հայաստանի համար: Իրանը Հայաստանի երկու բաց սահմաններից մեկն է: Մենք նաև ըմբռնումով ենք մոտենում Հայաստան-Իրան գազ էլեկտրականության դիմաց փոխանակումների ծրագրին»,- ասել է դեսպանն ու պարզաբանել, թե Իրանի հետ կապված որ հարցերն են մտահոգություն առաջացնում ԱՄՆ-ի համար:
«Մեր մտահոգությունները կապված են ոչ թե Իրանի հետ օրինական առևտրին, այլ այն հարցերին, որոնք վերաբերում են Իրանի կողմից ահաբեկչական միավորումներին պետական մակարդակով աջակցություն ցուցաբերելուն: Սրանք շատ կոնկրետ և թիրախավորված ուղղություններ են»,- նշել է տիկին դեսպանը՝ նկատելով, որ այդ ուղղություններից դուրս այլ հարաբերությունների, օրինական առևտուրի վերաբերյալ ԱՄՆ-ն առարկություն չունի:
Այս հայտարարություններին բավականին կոշտ կերպով արձագանքել է ՀՀ-ում Իրանի դեսպանությունը:
«ԱՄՆ Կառավարությունը, խախտելով միջազգային իրավունքի սկզբունքները և անտեսելով իր իրավական պարտավորությունները, տնտեսական ահաբեկչությամբ է թիրախավորել ժողովրդի կայնքը: Այդ երկիրը ունի մութ անցյալ՝ ահաբեկչական խմբավորումներ ստեղծելու և վերջիններիս աջակցելու գործում և ԱՄՆ ներկայիս նախագահը, այդ երկրի ներկայիս և նախկին պաշտոնյաները բազմիցս խոստովանել են դա:
Իսկ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը, որպես ահաբեկչության ամենամեծ զոհերից մեկը, ունի թափանցիկ անցյալ ահաբեկչության դեմ պայքարում և տարածաշրջանի ժողովրդին՝ այս չարաբաստիկ երևույթից պաշտպանելու գործում։
Իրանի ջանքերը՝ Սիրիայում և Լիբանանում քրիստոնյա և հայ բնակչությանն ԱՄՆ–ի և այդ երկրի դաշնակիցների աջակցությունը վայելող ծայրահեղական խմբավորումներից պաշտպանելու գործում, այդ գործելաոճի վառ օրինակ է:
Չնայած ԱՄՆ դեսպանի այն պնդմանը, որ այդ երկրի կառավարությունը դեմ չէ Իրանի Իսլամական Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև էներգիայի փոխանակման ծրագրին, այդ երկրի անցյալը՝ տնտեսական գործիքների չարաշահման միջոցով տարբեր երկրների ժողովուրդների դեմ ճնշումների գործադրումը, վկայում է այն մասին, որ եթե այդ կառավարությունը հնարավորություն ունենար դիմակայելու տարածաշրջանային իրողություններին և հարևան երկու երկրների հարաբերությունների պահպանման և ընդլայնման ցանկությանը, չէր հապաղի ճնշել և խափանել իրանական գազի արտահանումը Հայաստան և խոչընդոտել երկու երկրների փոխհարաբերությունները:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանությունը վստահ է, որ երկու բարեկամ և եղբայրական երկրներ Իրանի և Հայաստանի հարաբերությունների զարգացման գործընթացը կլինի շարունակական»,- ասված է դիվանագիտական ներկայացուցչության արձագանքում:

Посольство Ирана в Армении жескто отреагировало на обвинения посла США в РА в адрес ИРИ
Посольство Ирана в Армении отреагировало на слова посла США в Армении Лин Трейси о сотрудничестве ИРИ и РА, назвав некоторые ее утверждения «необоснованными и недействительными».
Ранее посол США в РА Лин Трейси в интервью «Сивилнет» заявила, что Вашингтон не видит проблем в вопросе расширения торгово-экономических отношений Армении и Ирана.
«Мы отлично осознаем роль Ирана для Армении, это одна из открытых границ РА. Мы также с пониманием относимся к программе обмена газа на электроэнергию между Арменией и Ираном»,- сказала посол и пояснила, какие вопросы, связанные с Ираном, вызывают обеспокоенность у США.
«Наша обеспокоенность касается не законных торговых отношений с Ираном, а покровительства этой страны террористическим объединениям. Это очень конкретные направлени»,- заявила посол, вновь подчеркнув, что у США нет возражений против законных экономических отношений с Ираном.
На это заявление посла США в РА жестко отреагировало посольство ИРИ в Армении. «Правительство США, нарушив принципы международного права и игнорируя свои правовые обязательства, поставило под угрозу жизнь целого народа посредством последовательно осуществляемого экономического терроризма. У этой страны большой опыт в деле создания и поддержки террористических группировок. Нынешний президент США, многие чиновники этой страны неоднократно признавали это.
А Исламская Республика Иран, сама пострадала от терроризма, поэтому ИРИ является приверженцем последовательной борьбы с этим злом.
Усилия Ирана по защите христианского и армянского населения в Сирии и Ливане от экстремистских группировок, пользующихся поддержкой США и их союзников, являются ярким примером этому.
Несмотря на утверждение посла США о том, что правительство этой страны не против программы по обмену газа на электричество между Исламской Республикой Иран и Республикой Армения, прошлое этой страны, широкое применение ею инструментария экономического давления на разные страны и народы, свидетельствуют о том, что если бы у США была возможность повлиять на региональные процессы и расширение отношений между двумя соседними странами, Вашингтон прибег бы к этому методу и предотвратил бы программу по обмену энергоносителями между РА и ИРИ.
Посольство Исламской Республики Иран уверено, что процесс развития отношений между Арменией и ИРИ - двух дружественных и братских стран будет продолжительным", - говорится в заявлении диппредставительства.