Ուկրաինացի դիվանագետը փորձել է երկրից 1 միլիոն դոլարի եվրո, դոլար, ոսկի և զարդեր դուրս բերել
Ուկրաինայի ուժայինները ԵՄ երկրներից մեկում աշխատող դիվանագետից առգրավել են մոտ մեկ միլիոն դոլարի արտարժույթ, ոսկու ձուլակտորներ և զարդեր, որոնք նա փորձել է դուրս բերել արտերկիր։ Այս մասին հայտնել է Հետաքննությունների պետական բյուրոն, գրում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
«Յագոդինի անցակետում Հետաքննությունների պետական բյուրոյի քննիչները ստուգել են դիվանագիտական միկրոավտոբուսը, որում եղել է գրեթե 68 000 եվրո, ավելի քան 140 000 ԱՄՆ դոլար, ավելի քան 12 կիլոգրամ ոսկու ձուլակտոր, 13,8 կգ ընդհանուր քաշով ոսկյա զարդեր, ինչպես նաև մեծ քանակությամբ ծխախոտ»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ դեսպանատան աշխատակիցը բեռը փորձել է գրանցել դիվանագիտական փոստի անվան տակ։ Հայտնաբերվածն առգրավվել է հօգուտ պետության, իսկ դիվանագետը տուգանվել է 26 մլն գրիվնայով։

Украинский дипломат попытался вывезти из страны миллион долларов
Украинские силовики изъяли у дипломата, работавшего в одной из стран ЕС, около миллиона долларов в валюте, золотых слитках и драгоценностях, которые он пытался вывезти за границу. Об этом заявило Государственное бюро расследований.
"На пункте пропуска Ягодин следователи ГБР провели осмотр дипломатического микроавтобуса, в котором было обнаружено и изъято почти 68 тысяч евро, свыше 140 тысяч долларов США, свыше 12 килограммов золотых слитков, ювелирные изделия из золота общей массой 13,8 килограмма, а также большое количество сигарет", — говорится в сообщении.
Как утверждается, работник посольства пытался оформить груз под видом дипломатической почты. Все найденное изъяли в пользу государства, а дипломату назначили штраф в 26 миллионов гривен.