Թուրքիայի ՆԳՆ-ն պարզել է Ստամբուլում Իսրայելի հյուպատոսության վրա հարձակվողների ինքնությունը
Ստամբուլում Իսրայելի հյուպատոսության վրա հարձակվողներից մեկը կապ ունի «կրոնը չարաշահող» կազմակերպության հետ, իսկ մյուս երկուսը եղբայրներ են։ Այս մասին հայտնել է Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Մուստաֆա Չիֆթչին։
Իսրայելի հյուպատոսության վրա զինված հարձակումն իրականացվել է երեքշաբթի օրը։ Հարձակվողներից մեկը սպանվել է, մյուս երկուսը՝ վիրավորվել։ Հարձակման հետևանքով վիրավորվել է նաև երկու ոստիկան։ Հյուպատոսությունը գտնվում է Ստամբուլի Լևենտ թաղամասում՝ բիզնես կենտրոնի յոթերորդ հարկում։
«Ստամբուլում վնասազերծվել է երեք անձ, որոնք փոխհրաձգության մեջ էին մտել Yapı Kredi Plaza շենքի առջև ծառայություն իրականացնող մեր ոստիկանների հետ: Փոխհրաձգության ընթացքում մեր երկու հերոս ոստիկանները թեթև վիրավորում են ստացել»,- X-ի իր էջում գրել է նախարարը:
Նրա խոսքով՝ «ահաբեկիչների ինքնությունը պարզվել է»։
«Պարզվել է, որ նրանցից մեկը, ով Իզմիթից Ստամբուլ էր ժամանել վարձակալած ավտոմեքենայով, կապեր ունի կրոնը չարաշահող կազմակերպության հետ։ Երկու ահաբեկիչները եղբայրներ են, որոնցից մեկը դատվածություն ունի թմրանյութերի հետ կապված հանցագործության համար»,- հստակեցրել է Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարը:

МВД Турции установило личности напавших на консульство Израиля в Стамбуле
Один из напавших на консульство Израиля в Стамбуле связан со «злоупотребляющей религией» организацией, двое других являются братьями, сообщил глава МВД Турции Мустафа Чифтчи.
Вооруженное нападение было совершено на консульство Израиля в Стамбуле во вторник. Один из напавших был ликвидирован, двое других ранены. В результате нападения ранены двое полицейских. Консульство расположено в стамбульском районе Левент, на седьмом этаже бизнес-центра.
«В Стамбуле были обезврежены трое человек, вступившие в перестрелку с нашими полицейскими, несущими службу перед зданием Yapı Kredi Plaza. В ходе перестрелки двое наших героических полицейских получили легкие ранения»,- написал министр в Х.
По его словам, «личности террористов установлены».
«Установлено, что один из них, прибывший в Стамбул на арендованном автомобиле из Измита, имеет связи с организацией, злоупотребляющей религией; у одного из двух террористов, двое из которых являются братьями, имеется судимость за наркотики»,- уточнил глава МВД Турции.