Թուրքիան Լեռնային Ղարաբաղից սիրիացի զինյալներ է ուղարկել Ուկրաինա՝ Ռուսաստանի դեմ գործողություններին մասնակցելու. Ria.ru
Թուրքիան Ուկրաինա է ուղարկել սիրիացի զինյալ ահաբեկիչների, որոնք մնացել էին Լեռնային Ղարաբաղում (Արցախի օկուպացված հատվածներում - խմբ.)  2020 թ-ի պատերազմին մասնակցելուց հետո։ Այս մասին գրել է Ria.ru-ը՝ հղում անելով Սիրիայի ընդդիմությունունում իր աղբյուրին։
«Թուրքիան Սիրիայից ավելի քան 2500 զինյալ ահաբեկիչներ էր ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ Հայաստանի դեմ ռազմական գործողություններին մասնակցելու նպատակով։ Այդ զինյալների մեծ մասը մնացել էին այնտեղ ռազմական գործողությունների ավարտից հետո։ Թուրքիան ուղարկել է այդ զինյալներին Ուկրաինա, որպեսզի կռվեն հօգուտ ուկրաինական բանակի», - ասել է գործակալության աղբյուրը։
Ըստ զրուցակցի, սիրիացի զինյալները մտել են արտասահմանյան լեգիոնի կազմ, որն Ուկրաինան ստեղծել էր Ռուսաստանի կողմից սկսված հատուկ ռազմական գործողության մեկնարկից հետո։

Турция направила сирийских боевиков, которые оставались в Нагорном Карабахе после участия в конфликте с Арменией։ РИА Новости
Турция направила сирийских боевиков, которые оставались в Нагорном Карабахе после участия в конфликте с Арменией в 2020 году, воевать на Украину, сообщил РИА Новости источник в сирийской оппозиции.
"Турция отправила более двух тысяч боевиков из Сирии в Нагорный Карабах для участия в боевых действиях против Армении в 2020 году, и большинство этих боевиков остались там после окончания военных действий. Турция переправила часть боевиков из Сирии и других стран из Карабаха на Украину, чтобы участвовать в конфликте на стороне украинской армии", - сказал источник.
По его словам, прибывшие из Нагорного Карабаха на Украину боевики вступили в созданный украинскими властями после начала российской военной операции иностранный легион.