Թուրքիա վստահորեն քայլ կատարեց դեպի անկայունություն․ S&P-ն Թուրքիայի վարկանիշների կանխատեսումը փոխել է «բացասական»
Թուրքիա վստահորեն քայլ կատարեց դեպի անկայունություն։ S&P-ն Թուրքիայի վարկանիշների կանխատեսումը փոխել է «բացասական»։
S&P Global Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը հաստատել է արտարժույթով Թուրքիայի երկարաժամկետ վարկանիշը «B+» մակարդակում, ազգային արժույթով ՝ «BB -»:
Վարկանիշների կանխատեսումը «կայունից» փոխվել է «բացասական», ինչը S&P-ն բացատրում է Թուրքիայի համար արտաքին ռիսկերի աճով:
«2021 թվականի հոկտեմբերի 22 - ին Թուրքիայի վարկանիշների մեր նախորդ գնահատականի հրապարակման պահից լիրայի փոխարժեքը դոլարի նկատմամբ նվազել է 30 տոկոսով, քանի որ երկրի Կենտրոնական բանկը շարունակում է իջեցնել առանցքային տոկոսադրույքը գնաճի ուժեղացման ֆոնին», - նշում են գործակալության փորձագետները:
«Մեր կարծիքով, ԿԲ քաղաքականության մեղմացումը եւ լիրայի զգալի թուլացումը կնպաստեն գնաճի հետագա ուժեղացմանը, որը 2022 թվականի սկզբին կարող է հասնել 25-30 տոկոսի», - ասված Է S&P-ի հաղորդագրության մեջ:
Այս ամսվա սկզբին մեկ այլ վարկանիշային գործակալություն ՝ Fitch - ը, Թուրքիայի վարկանիշների «կայուն» կանխատեսումից փոխել է «բացասական" ՝ նույնպես հաստատելով երկրի վարկանիշը։
Լիրայի փոխարժեքը շարունակում է անկում ապրել երկուշաբթի օրը ՝ թարմացնելով ռեկորդային lows ընտրել Զուգտկված դոլարի. Թուրքական ազգային արժույթի արժեքը սակարկությունների ընթացքում նվազել է մինչեւ 14,4741 լիրա / 1 դոլար: Ընթացիկ տարվա սկզբից այն նվազել է 94,6 տոկոսով։

Турция уверенно шагнула в турбулентность։ S&P изменило прогноз рейтингов Турции на "негативный"
Международное рейтинговое агентство S&P Global Ratings подтвердило долгосрочный рейтинг Турции в иностранной валюте на уровне "B+", в национальной валюте - "BB-".
Прогноз рейтингов изменен на "негативный" со "стабильного", что S&P объясняет ростом внешних рисков для Турции.
"С момента публикации нашей предыдущей оценки рейтингов Турции 22 октября 2021 года курс лиры к доллару упал на 30%, поскольку Центробанк страны продолжает понижать ключевую ставку на фоне усиления инфляции", - отмечают эксперты агентства.
"По нашему мнению, смягчение политики ЦБ и существенное ослабление лиры будут способствовать дальнейшему усилению инфляции, которая может достигнуть 25-30% в начале 2022 года", - говорится в сообщении S&P.
В начале этого месяца другое рейтинговое агентство - Fitch - изменило на "негативный" со "стабильного" прогноз рейтингов Турции, также подтвердив рейтинги страны.
Курс лиры продолжает падать в понедельник, обновляя рекордные минимумы в паре с долларом. Стоимость турецкой нацвалюты опускалась в ходе торгов до 14,4741 лиры/$1. С начала текущего года она упала на 94,6%.