Ֆոն դեր Լայենը կարող է առաջադրվել Եվրահանձնաժողովի ղեկավարի պաշտոնում երկրորդ ժամկետով
Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունը (ԵԺԿ) պատրաստ է աջակցել Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի թեկնածությունը Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) նախագահի պաշտոնում, հայտնում է բրյուսելյան Euractiv պորտալը։
Նրա տեղեկություններով՝ ֆոն դեր Լայենը դեռ չի հայտարարել Եվրահանձնաժողովի ղեկավարի պաշտոնի համար կրկին թեկնածու դառնալու իր մտադրության մասին։ Սպասվում է, որ նա իր թեկնածությունը կհայտարարի փետրվարի 19-ին Բեռլինում կայանալիք Քրիստոնեա-դեմոկրատական միության (ՔԴՄ) համագումարում։ Ըստ Euractiv-ի, բացի CDU-ից, ֆոն դեր Լայենի առաջադրմանը երկրորդ ժամկետով ԵՀ-ի ղեկավարի պաշտոնում կարող են աջակցել ԵԺԿ անդամ «Քաղաքացիական պլատֆորմ» և «Նոր ժողովրդավարություն» կուսակցությունները:
Ֆոն դեր Լայենը Եվրահանձնաժողովի նախագահի պաշտոնի թեկնածու է ընտրվել 2019 թվականի հուլիսի 2-ին՝ դառնալով այս պաշտոնը զբաղեցնող առաջին կինը։

СМИ: фон дер Ляйен могут выдвинуть на второй срок в качестве главы ЕК
Европейская народная партия (ЕНП) готова поддержать кандидатуру Урсулы фон дер Ляйен на пост председателя Европейской комиссии (ЕК), сообщил брюссельский портал Euractiv.
По его информации, фон дер Ляйен пока не объявляла о намерении снова стать кандидатом на пост главы Еврокомиссии. Предполагается, что она объявит о своей кандидатуре на съезде Христианско-демократического союза (ХДС) в Берлине 19 февраля. По данным Euractiv, помимо ХДС выдвижение фон дер Ляйен на второй срок в качестве главы ЕК могут поддержать партии-члены ЕНП «Гражданская платформа» и «Новая демократия».
Фон дер Ляйен была избрана кандидатом на пост председателя Еврокомиссии 2 июля 2019 года, став первой женщиной на этой должности.