Պուտինի համար մայիսի 9-ը լինելու է դժվար աշխատանքային օր․ Պեսկով
Հաղթանակի օրը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի համար ոչ միայն «աչքերում արցունքներով հպարտության օր» է, այլև դժվար աշխատանքային օր, ասել է նրա մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, հաղորդում է «Коммерсантъ»-ը։
Նա պարզաբանել է, որ այսօր ՌԴ նախագահը կունենա «երկկողմ հանդիպումների ամբողջ մարաթոն»։
Ինչպես հիշեցրել է Պեսկովը, նախագահը նախ ելույթ կունենա Կարմիր հրապարակում, ապա հյուրերի հետ միասին ծաղկեպսակ կդնի Անհայտ զինվորի գերեզմանին, իսկ դրանից հետո Կրեմլում մի քանի հանդիպումներ կանցկացնի այլ երկրների առաջնորդների հետ։
«Բացի այն, որ այն հանդիսավոր է, բացի այն, որ այն հիշատակի օր է, բացի այն, որ, ինչպես յուրաքանչյուր ռուսի համար, դա աչքերում արցունքներով հպարտության օր է, նրա համար դա նաև աշխատանքային օր է»,— ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը լրագրող Պավել Զարուբինին։
Կրեմլը հայտարարել է Հաղթանակի շքերթին յոթ օտարերկրյա պատվիրակությունների այցի մասին, որոնց թվում կլինեն Աբխազիայի, Լաոսի, Մալայզիայի, Սլովակիայի, Հարավային Օսիայի ղեկավարները, ինչպես նաև Սերբական Հանրապետության մի քանի ներկայացուցիչներ։ Երեկ Պուտինը Կրեմլում հանդիպել է Ղազախստանի, Ուզբեկստանի և Բելառուսի նախագահների հետ։

Песков: У Путина 9 мая будет сложный рабочий день
День Победы является для президента России Владимира Путина не только «днем гордости со слезами на глазах», но и непростым рабочим днем, сказал его пресс-секретарь Дмитрий Песков, сообщает «Коммерсантъ».
Он уточнил, что сегодня у президента РФ состоится «целый марафон двусторонних встреч».
Как напомнил господин Песков, президент сначала выступит на Красной площади, затем возложит венок к Могиле Неизвестного Солдата вместе с гостями, а после проведет несколько встреч в Кремле с лидерами других стран.
«Помимо того, что он торжественный, помимо того, что он мемориальный, помимо того, что, как для любого русского,  это день гордости со слезами на глазах, для него это еще и рабочий день»,— сказал представитель Кремля журналисту Павлу Зарубину.
Кремль анонсировал визит семи иностранных делегаций на Парад Победы, среди которых будут главы Абхазии, Лаоса, Малайзии, Словакии, Южной Осетии, а также несколько представителей Республики Сербской. Вчера Путин встретился в Кремле с президентами Казахстана, Узбекистана и Беларуси.