Պուտինը ԱՊՀ երկրների ղեկավարներին Մոսկվա է հրավիրել
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ԱՊՀ երկրների ղեկավարներին հրավիրել է Մոսկվա՝ մասնակցելու ԱՊՀ գագաթնաժողովին, որը նախատեսվում է անցկացնել 2024 թվականի հոկտեմբերի 8-ին։
Նա նշել է, որ Համագործակցությունում Ռուսաստանի նախագահության զբաղված ծրագիրը ներառում է, ընդհանուր առմամբ, շուրջ 150 բազմազան միջոցառումներ։ «Հիմնականը, իհարկե, կլինի ԱՊՀ հաջորդ գագաթնաժողովը, որը մենք նախատեսում ենք անցկացնել 2024 թվականի հոկտեմբերի 8-ին Մոսկվայում։ Եվ, իհարկե, օգտվելով այս հնարավորությունից, ես կցանկանայի բոլորիդ հրավիրել մասնակցելու դրան»,- ասել է նա ԱՊՀ գագաթնաժողովի ընդլայնված կազմով հանդիպմանը` հավելելով, որ Մոսկվան ԱՊՀ-ում իր նախագահության ընթացքում կգործի սերտորեն համագործակցելով ներկայիս նախագահ Ղրղզստանի և ապագա նախագահ (2025թ.) Տաջիկստանի հետ և ձգտում է ապահովել նախաձեռնությունների իրականացման շարունակականությունը:

Путин пригласил лидеров стран СНГ в Москву
Президент России Владимир Путин пригласил лидеров стран СНГ в Москву на саммит СНГ, который планируется провести 8 октября 2024 года.
Он отметил, что насыщенная программа председательства России в Содружестве включает в общей сложности порядка 150 самых разнообразных мероприятий. «Главным из них, разумеется, станет очередной саммит СНГ, который мы намечаем провести 8 октября 2024 года в Москве. И конечно, пользуясь случаем, хотел бы пригласить всех вас принять в нем участие», - сообщил он на заседании саммита СНГ в расширенном составе, добавив, что Москва в ходе своего председательства в СНГ будет действовать в тесной координации с нынешним председателем - Кыргызстаном и будущим председателем (в 2025 году) Таджикистаном и стремиться обеспечить преемственность в реализации инициатив.