Հորմուզը և միջnւկային ծրագիրը Դոհայում բանակցությունների գլխավոր թեմաները կլինեն. Կատարի ԱԳՆ
Հորմուզի նեղուցի շուրջ ստեղծված իրավիճակը և իրանական միջուկային ծրագիրը Դոհայում ԱՄՆ-ի և Իրանի պատվիրակությունների միջև ընթացող անուղղակի բանակցությունների հիմնական թեմաները կլինեն։ Այս մասին հայտարարել է Կատարի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մաջիդ բեն Մուհամեդ ալ-Անսարին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Հորմուզի նեղուցում տիրող իրավիճակը, իհարկե, ընթացող բանակցությունների գլխավոր թեմաներից մեկն է։ Բայց դա միակ վիճելի հարցը չէ, կան նաև այլ հարցեր, որոնց թվում՝ միջուկային ծրագիրը և տարածաշրջանային իրավիճակն ընդհանուր առմամբ»,- ասել է դիվանագետը ճեպազրույցի ժամանակ։
Ալ-Անսարին ընդգծել է, որ Դոհայի դիրքորոշումն անփոփոխ է և կայանում է նրանում, որ անհրաժեշտ է ապահովել անարգել նավագնացությունը Հորմուզի նեղուցում, որն ունի միջազգայինի կարգավիճակ։
ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը և ձեռնարկատեր Ջարեդ Քուշները Կատարում միջնորդների հետ կքննարկեն տարածաշրջանային դոսյեները, ամերիկյան և իրանական պատվիրակությունների ուղղակի շփումներ չեն նախատեսվում, հայտարարել է ալ-Անսարին։
«ԱՄՆ հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի և Ջարեդ Քուշների այցը Դոհա ընթանում է միջնորդների հետ հանդիպումների շրջանակում՝ տարածաշրջանում տարբեր դոսյեներ քննարկելու համար։ Նրանց թվում, իհարկե, Իրանի հետ բանակցությունները, Լիբանանում տիրող իրավիճակը և այլ հարցեր են»,- ասել է դիվանագետը։
Պատասխանելով ամերիկյան և իրանական ներկայացուցիչների հնարավոր ուղղակի շփումների մասին հարցին՝ նա ընդգծել է, որ առաջիկա օրերին կողմերի միջև ուղղակի շփումներ չեն կանխատեսվում։

МИД Катара: прямых встреч между делегациями США и Ирана в Дохе не планируется
Ситуация вокруг Ормузского пролива и иранская ядерная программа станут основными темами на непрямых переговорах между делегациями США и Ирана в Дохе. Об этом заявил официальный представитель МИД Катара Маджид бен Мухаммед аль-Ансари.
«Ситуация в Ормузском проливе, конечно, является одной из главных тем проходящих переговоров. Но это не единственный спорный вопрос, есть и другие, среди которых ядерная программа и региональная ситуация в целом», - сказал дипломат на брифинге.
Аль-Ансари подчеркнул, что позиция Дохи неизменна и заключается в необходимости обеспечения беспрепятственного судоходства в Ормузском проливе, который имеет статус международного.
Спецпосланник президента США Стив Уиткофф и предприниматель Джаред Кушнер обсудят с посредниками в Катаре региональные досье, прямых контактов американской и иранской делегаций не планируется, заявил аль-Ансари.
«Визит спецпосланника США Стива Уиткоффа и Джареда Кушнера в Доху проходит в рамках встреч с посредниками для обсуждения различных досье в регионе. В их числе, конечно, переговоры с Ираном, ситуация в Ливане и другие вопросы», - сказал дипломат.
Отвечая на вопрос о возможных прямых контактах американских и иранских представителей, он подчеркнул: «По моей информации, встреч на высоком уровне между двумя сторонами не проводится. В ближайшие дни прямых контактов между сторонами не предвидится».