Հայտնի է՝ Բայդենի և Ցզինպինի Սան Ֆրանցիսկոյում կայանալիք հանդիպման օրակարգը
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը և Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինը կհանդիպեն Սան Ֆրանցիսկոյում, քանի որ երկու երկրները փորձում են թուլացնել լարվածությունը։
Ըստ The Hill-ի՝ Բայդենը մի քանի հիմնական նպատակներ ունի Սան Ֆրանցիսկոյում կայանալիք հանդիպման համար, այդ թվում՝ վերականգնել զինվորականների միջև ուղիղ հաղորդակցությունը՝ որպես Վաշինգտոնի և Պեկինի միջև հարաբերություններում ջերմաստիճանի իջեցման միջոց: Օրակարգում է նաև Թայվանի զգայուն հարցը, ինչպես նաև պատերազմները Եվրոպայում և Մերձավոր Արևելքում:
Հանդիպումը, որը տեղի է ունենում Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական համագործակցության (APEC) գագաթնաժողովի շրջանակներում, նշանավորում է Սի Ցզինպինի առաջին այցը ԱՄՆ վերջին վեց տարվա ընթացքում։ Բայդենն ու Սին վերջին անգամ հանդիպել են մեկ տարի առաջ Ինդոնեզիայում, սակայն դրանից հետո չեն խոսել:
Պարբերականը մեջբերում է հինգ կետ, որոնց վրա արժե ուշադրություն դարձնել Բայդենի եւ Սի Ցզինպինի հանդիպման ժամանակ։
Զինվորականների միջեւ կապերի վերականգնում
Սպիտակ տունը կենտրոնացել է զինվորականների միջեւ հաղորդակցության ուղիղ գիծը վերականգնելու վրա՝ որպես գագաթնաժողովի իրագործելի նպատակ այն բանից հետո, երբ չինացիները խզել են սահմանը 2022 թվականի օգոստոսին՝ նախկին խոսնակ Նենսի Փելոսիի Թայվան այցից հետո:
Չինացիները «դժկամությամբ» են վերաբացում կապի ուղիները, ասում են վարչակազմի բարձրաստիճան պաշտոնյաները, ուստի Բայդենը կմասնակցի հանդիպմանը՝ դրանք վերականգնելու համար «համառորեն ճնշում գործադրելու» պլաններով, ասում են պաշտոնյաները:
Նախագահը տեսնում է նման հաղորդակցությունների վերականգնումը որպես լարվածությունը նվազեցնելու առանցքային միջոց՝ Չինաստանի և ԱՄՆ-ի միջեւ Հարավչինական ծովում և Թայվանի նեղուցում գտնվող այլ երկրների ռազմածովային նավերի և ինքնաթիռների առճակատումից հետո:
Լարվածություն Թայվանի շուրջ
Սպասվում է, որ Բայդենը Սի Ցզինպինի հետ հանդիպման ժամանակ կբարձրացնի Թայվանի թեման՝ շոշափելով մի զգայուն թեմա, որը վերջին տարիներին երկու երկրների միջև հակամարտությունների աղբյուր է դարձել։
Նախագահը «կսահմանի Թայվանի նեղուցի տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության պահպանման հայեցակարգը»:
Դա տեղի է ունենում այն ​​ժամանակ, երբ ԱՄՆ-ն դեմ է Չինաստանի «ագրեսիվ ռազմական գործողություններին» Թայվանի նեղուցում և զգուշացնում է, որ Պեկինը կարող է պատրաստվել ներխուժելու կամ շրջափակելու կղզին առաջիկա տարիներին: Բայդենի վարչակազմը զենք է տրամադրել Թայվանին, և Բայդենն ասել է, որ ԱՄՆ ուժերը կպաշտպանեն Թայվանը հարձակումներից:
Չինաստանի դերը համաշխարհային հակամարտություններում
Բայդենի վարչակազմը ուշադիր հետևում էր Պեկինի արձագանքին թե՛ Ուկրաինայի պատերազմին, թե՛ Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև պատերազմին:
Սպիտակ տան պաշտոնյաները ամիսներ շարունակ զգուշացնում էին այն հնարավորության մասին, որ Չինաստանը կաջակցի Ռուսաստանի ներխուժմանը Ուկրաինա: Անցյալ ամիս Ցզինպինը Պեկինում հանդիպել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ ընդգծելով երկու երկրների հարաբերությունները։
Վարչակազմի պաշտոնյաները նաև ընդգծել են Չինաստանի պոտենցիալ դերը մերձավորարևելյան հակամարտությունում՝ նշելով Իրանի հետ Պեկինի կապերը:
«Նախագահ Բայդենը նախագահ Սիին կասի, որ Իրանի գործողությունները աճող, ապակայունացնող ձևով, որը խաթարում է կայունությունը ողջ Մերձավոր Արևելքում, չեն բխում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կամ որևէ այլ պատասխանատու երկրի շահերից»,-ասել է Սպիտակ տան ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը:
Մրցակցել՝ խուսափելով կոնֆլիկտներից
Բայդենի վարչակազմը հաճախ Չինաստանի հետ իր հարաբերությունները որակել է որպես մրցակցային հարաբերություններ: Բարձրաստիճան պաշտոնյաները և նախագահը նշել են, որ իրենք կենտրոնացած են այն բանի վրա, թե ինչպես կառավարել հարաբերությունները, որպեսզի այն չվերաճի կոնֆլիկտի, ինչը կլինի չորեքշաբթի օրվա հանդիպման ժամանակ առաջ քաշված դիրքորոշման մեծ մասը:
Պաշտոնյաները նաև պնդում են, որ զինվորականների միջեւ կապերի վերականգնումը մրցակցությունը արդյունավետ կառավարելու միջոց է, և որ Չինաստանի հետ Բայդենի վարչակազմի դիվանագիտությունը թույլ է տալիս զսպել այն:
Ֆենտանիլը առաջնագծում
Սալիվանն ասել է, որ հանդիպմանը կարող է առաջընթաց արձանագրվել ֆենտանիլի հարցում, ինչը կարող է դուռ բացել այլ կարևոր հարցերի շուրջ առաջընթացի համար:
Անցյալ ամիս Արդարադատության նախարարությունը հայտարարեց ութ մեղադրանք չինական ընկերությունների և անհատների դեմ՝ ֆենտանիլի և մետամֆետամինի արտադրության, սինթետիկ օփիոիդների տարածման և դրանց պատրաստման համար օգտագործվող քիմիական նյութերի վաճառքի հետ կապված հանցագործությունների համար:
«Մենք հույս ունենք, որ առաջիկա շաբաթվա ընթացքում որոշակի առաջընթաց կտեսնենք այս հարցում: Եվ հետո դա կարող է դուռ բացել այլ հարցերի շուրջ հետագա համագործակցության համար։ Մենք կշարունակենք աշխատել այս ուղղությամբ, երբ առաջ շարժվենք», - ասել է Սալիվանը:

Встреча Байдена и Цзиньпина в Сан-Франциско: Что на повестке дня?
В Сан-Франциско состоится встреча президента США Джо Байдена и председателя КНР Си Цзиньпиня на фоне попыток двух стран  разрядить напряженность.
Как пишет The Hill,  на встрече в Сан-Франциско Байден несколько ключевых целей,  включая возобновление прямых линий связи между военными как способ снизить температуру в отношениях между Вашингтоном и Пекином. На повестке дня также стоит деликатный вопрос Тайваня, равно как и войны в Европе и на Ближнем Востоке.
Встреча, проходящая на полях саммита Азиатско-Тихоокеанского экономического сотрудничества (АТЭС), знаменует собой первый визит Си Цзиньпина в США за шесть лет. Последний раз Байден и Си встречались год назад в Индонезии, но с тех пор не разговаривали.
Издание приводит пять моментов, на которые стоит обратить внимание во время встречи Байдена и Си Цзиньпина.
Возобновление связи между военными
Белый дом сосредоточил внимание на возобновлении прямой линии связи между военными как на достижимой цели саммита после того, как китайцы разорвали эту линию в августе 2022 года после визита бывшего спикера Нэнси Пелоси на Тайвань.
По словам высокопоставленных чиновников администрации, китайцы «неохотно» возобновляют каналы связи, поэтому Байден пойдет на встречу с планами «настойчиво оказать давление» на их восстановление, заявили чиновники.
Президент рассматривает возобновление таких коммуникаций как ключевой способ снизить напряженность после конфронтации между военно-морскими кораблями и самолетами Китая и США, а также других стран в Южно-Китайском море и Тайваньском проливе.
Напряженность вокруг Тайваня
Ожидается, что Байден поднимет тему Тайваня во время встречи с Си Цзиньпином, затронув непростую тему, которая в последние годы была источником конфликта между двумя странами.
Президент «изложит концепцию мира и стабильности, а также поддержания мира и стабильности в районе Тайваньского пролива».
Это произойдет в условиях противодействия США «агрессивным военным действиям» Китая в Тайваньском проливе и предупреждения о том, что Пекин может готовиться к вторжению или блокаде острова в ближайшие годы. Администрация Байдена предоставила Тайваню оружие, и Байден заявил, что силы США защитят Тайвань от нападения.
Роль Китая в глобальных конфликтах
Администрация Байдена внимательно следила за реакцией Пекина как на войну в Украине, так и на войну между Израилем и ХАМАСом.
Чиновники Белого дома на протяжении нескольких месяцев предупреждали о возможности того, что Китай окажет поддержку России во вторжении на Украину. В прошлом месяце Цзиньпин встретился с президентом России Владимиром Путиным в Пекине, подчеркнув отношения между двумя странами.
Представители администрации также подчеркнули потенциальную роль Китая в ближневосточном конфликте, отметив связи Пекина с Ираном.
«Президент Байден заявит президенту Си, что действия Ирана эскалирующим, дестабилизирующим образом, подрывающим стабильность на всем Ближнем Востоке, не соответствуют интересам — [Китайской Народной Республики (КНР)] или любой другой ответственной страны», — сказал советник Белого дома по нацбезопасности Джейк Салливан.
Конкурировать, избегая конфликтов
Администрация Байдена часто описывает отношения с Китаем как отношения конкуренции. Высшие должностные лица и президент заявили, что они сосредоточены на том, как управлять этими отношениями, чтобы они не перерасли в конфликт, что будет значительной частью позиции, выдвинутой на встрече в среду.
Официальные лица также утверждают, что восстановление связей между военными является способом эффективного управления конкуренцией и дипломатия администрации Байдена с Китаем позволяет им сдерживать еею
Фентанил на передовой
Салливан сказал, что на встрече может быть достигнут прогресс в вопросе фентанила, что может открыть дверь для прогресса по другим важным вопросам.
В прошлом месяце Министерство юстиции объявило о восьми обвинениях против китайских компаний и граждан в преступлениях, связанных с производством фентанила и метамфетамина, распространением синтетических опиоидов и продажей химических веществ, используемых для их производства.
«Мы надеемся увидеть некоторый прогресс по этому вопросу на предстоящей неделе. И тогда это может открыть дверь для дальнейшего сотрудничества по другим вопросам. Мы продолжим работать над этим по мере продвижения вперед», — сказал Салливан.