Ղազախստանը, Ուզբեկստանն ու Ղրղզստանն արգելել են իրենց քաղաքացիներին կռվել Ուկրաինայում
Ղազախստանը, Ուզբեկստանն ու Ղրղզստանը, որոնք մտնում են հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության մեջ, դեմ են արտահայտվել Ուկրաինայի դեմ պատերազմում իրենց քաղաքացիների մասնակցությանը:
Ռուսաստանում Ղրղզստանի դեսպանատունը սեպտեմբերի 21-ին իր քաղաքացիներին հայտնել է, որ օտարերկրյա պետությունների տարածքում մարտական գործողություններին մասնակցելու համար նրանց քրեական պատասխանատվություն է սպասվում: Ղրղզստանի քաղաքացիներին, որոնք ապրում են Ռուսաստանում եւ որոնց կոչ են անելու մասնակցել որեւէ ռազմական գործողությունների, խորհուրդ են տալիս անհապաղ դիմել իրենց երկրի դիվանագիտական ներկայացուցչություն:
Նրանք, ովքեր կգնան պատերազմի, կարող են 5-10 տարի ազատազրկվել, հնարավոր է նաև գույքի բռնագրավում։ Նմանատիպ դիրքորոշմամբ նախօրեին հանդես են եկել Ուզբեկստանի և Ղազախստանի իշխանությունները ։
ՌԴ-ում Ուզբեկստանի դեսպանատունը հայտարարել է, որ հայրենակիցներին նախազգուշացնում է կամավորական գումարտակներ ստեղծելուց եւ/կամ օտարերկրյա պետությունների տարածքում մարտական գործողություններին մասնակցելուց, որոնց համար սահմանված է քրեական պատասխանատվություն:
Ղազախստանում նման խախտման համար սպառնում է 5-9 տարվա ազատազրկում, որը նախատեսվում է ՂՀ ՔՕ 172-րդ հոդվածի համաձայն (այն արարքները, որոնք կապված են զինված հակամարտություններում կամ ցանկացած օտարերկրյա պետությունների տարածքում ռազմական գործողություններում Ղազախստանի քաղաքացիների դիտավորյալ ոչ իրավաչափ մասնակցության հետ ՝ վարձկանության նշանների բացակայության դեպքում):
Նշենք նաև, որ այս երկրներում, ինչպես նաև Վիետնամում երեկվանից արգելափակվել են ռուսական «Միր» բանկային քարտերը։

Казахстан, Узбекистан и Кыргызстан запретили своим гражданам воевать в Украине
Казахстан, Узбекистан и Кыргызстан, которые входят или входили в Организацию Договора о коллективной безопасности, выступили против участия своих граждан в войне против Украины.
Посольство Кыргызстана в России 21 сентября сообщило своим гражданам, что за участие в боевых действиях на территории иностранных государств их ждет уголовная ответственность. Гражданам Кыргызстана, которые живут в России и которых будут призывать участвовать в каких-либо военных действиях, советуют незамедлительно обращаться в дипломатическое представительство своей страны.
Те, кто поедут на войну, рискуют лишиться свободы на срок от 5 до 10 лет, возможна также конфискация имущества. С аналогичной позицией накануне выступили власти Узбекистана и Казахстана.
Посольство Узбекистана в РФ заявило, что предостерегает соотечественников от создания добровольческих батальонов и/или участия в боевых действиях на территории иностранных государств, за которые установлена уголовная ответственность.
Речь идет до 10 лет лишения свободы.
В Казахстане за такое же нарушение грозит тюремный срок от 5 до 9 лет, который предусматривается в соответствии статье 172 УК РК (деяния, связанные с умышленным неправомерным участием граждан Казахстана в вооруженных конфликтах или военных действиях на территории любых иностранных государств при отсутствии признаков наёмничества).
Казахстан и Кыргызстан являются членами ОДКБ, а Узбекистан в 2012 году покинул ряды организации.
Отметим, что в этих странах, также как и во Вьетнаме со вчерашнего дня заблокированы российские банковские карты «Мир».