ԵՄ-ում Հայաստանին և Ուկրաինային ոչ ոք չի սպասում. Մեդվեդև
Արևմուտքը չի պատրաստվում Հայաստանին հրավիրել Եվրամիություն (ԵՄ), Ուկրաինան եւս մոտ ապագայում դրան չի գհասնի, վստահ է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը։
«Ռուս և հայ ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը՝ ամրացված ՀԱՊԿ-ի և ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում դաշնակցային հարաբերություններով, վաղուց դարձել է Վաշինգտոնի և նրա դաշնակիցների աչքի փուշը։ Զգալի ուժեր են տեղակայվել Անդրկովկասյան հանրապետությունը եվրատլանտյան ճամբար քաշելու համար»,- «Ռոսիյսկայա գազետա»-ում հրապարակված հոդվածում նկարագրել է Մեդվեդևը կատարվածը:
Նա զգուշացրել է, որ «ոսկու սարեր», այդ թվում՝ անդամակցություն Եվրամիությանը, Երևանին առաջարկում են լիակատար հավատարմության դիմաց։ «Բայց մի խաբեք ձեզ. նման խոստումները պարզապես խայծ են նեոգաղութային մկան թակարդում։ Ոչ ոք մտադիր չէ բացել «էլիտայի ակումբի» դռները հայ ժողովրդի առաջ: Հարցրեք նեոբանդերաականներին՝ արդյոք նրանց հաջողվեց անդամակցել ԵՄ-ին։ Ոչ, և նրանք շուտ դա չեն տեսնի: Իսկ ընդհանրապես կտեսնե՞ն», - առաջարկել է մտածել Մեդվեդևը:
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահը որպես օրինակ բերել է Վրաստանը օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքով, ինչը դուր չի եկել ԱՄՆ-ին և Եվրամիությանը։ «Եվ ի՞նչ: Արդյունքում՝ պատժամիջոցներ», - հիշեցրել է նա։ «2024 թվականի մարտին Եվրախորհրդարանի կողմից ընդունված ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների ամրապնդման մասին բանաձևն իրականում սովորական թղթի կտոր է՝ առանց պարտավորությունների»,- ընդգծել է Մեդվեդևը։

Медведев: Армению с Украиной никто не ждет в ЕС
Запад не собирается приглашать Армению в Евросоюз (ЕС), да и Украина этого не дождется в ближайшее время, уверен заместитель председателя Совбеза РФ Дмитрий Медведев.
«Насчитывающая не одно столетие дружба российского и армянского народов, скрепленная союзными отношениями в рамках ОДКБ и ЕАЭС, давно стала «бельмом на глазу» у Вашингтона и его союзников. На перетягивание закавказской республики в евро-атлантический лагерь были брошены значительные силы», - обрисовал происходящее Медведев в статье, опубликованной в «Российской газете».
Он предупредил, что «золотые горы», включая членство в Евросоюзе, Еревану предлагают в обмен на полную лояльность. «Но не стоит обольщаться: подобные обещания - всего лишь приманка в неоколониальной мышеловке. Никто не намерен открывать двери «клуба избранных» для армянского народа. Спросите у необандеровцев, удалось ли им заполучить членство в ЕС. Нет, и в ближайшее время они его не дождутся. Да и дождутся ли вообще? » - предложил задуматься Медведев.
Зампред Совбеза РФ привел в пример Грузию с законом об иноагентах, который не понравился США и Евросоюзу. «И что? А вот что - санкции! » - напомнил он. «Принятая же Европарламентом в марте 2024 года Резолюция об укреплении отношений между ЕС и Арменией на деле представляет собой обычную бумажку без обязательств», - подчеркнул Медведев.