Ադրբեջանը պատասխանատու է արցախահայերի իրավունքների եւ անվտանգության համար․ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայություն
Ներկայում արցախահայերը զանգվածաբար հեռանում են սեպտեմբերի 19-ի եւ 20-ի Ադրբեջանի ռազմական գործողություններից եւ մի քանի ամիս շարունակված Լաչինի միջանցքի շրջափակումից հետո։ Մարդիկ հեռանում են իրենց տներից եւ ապաստան գտնում Հայաստանում։ Այս մասին նշվել է ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության մամուլի ծառայության հայտարարությունում։
«Անհրաժեշտ է շտապ մշտական անխոչընդոտ հումանիտար աջակցություն ապահովել նրանց, ովքեր դեռ կարիք ունեն Արցախում, ինչպես նաեւ նրանց, ովքեր հեռացել են։ Եվրամիությունը աջակցում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) աշխատանքին, որը օժանդակում է վիրավորների եւ պացիենտների շտապ տարհանմանը, ինչպես նաեւ տեղերում արտակարգ օգնության ցուցաբերմանը։
Եվրահանձնաժողովը հայտարարել է 5 մլն եվրոյի չափով լրացուցիչ հումանիտար օգնության փաթեթի տրամադրման մասին՝ օգնություն ցուցաբերելու համար այն մարդկանց, որոնք Արցախից տեղահանվել եւ հեռացել են Հայաստան, եւ նրանց, ովքեր խոցելի են Արցախի ներսում։ ԵՄ-ն եւ անդամ պետությունները պատրաստ են լրացուցիչ հումանիտար օգնություն ցուցաբերել։
Ադրբեջանը պատասխանատվություն է կրում արցախահայերի իրավունքների եւ անվտանգության ապահովման համար, ներառյալ իրենց տներում արժանապատիվ ապրելու նրանց իրավունքը՝ առանց վախեցնելու եւ խտրականության, ինչպես նաեւ տեղահանված անձանց վերադարձի իրավունքը։ Կարեւոր է, որպեսզի ՄԱԿ առաքելությունը կարողանա տարածք մտնելու իրավունք ունենալ առաջիկա օրերի ընթացքում։
Եվրամիությունը ի գիտություն է ընդունել Ադրբեջանի իշխանությունների հայտարարած՝ Հայաստանի բնակիչների գրանցման գործընթացը հատուկ պորտալի միջոցով։ ԵՄ-ն կշարունակի ուշադիր հետեւել տեղերում իրադարձությունների զարգացմանը»,- նշվել է հայտարարությունում։

Внешнеполитическая служба ЕС: Азербайджан несет ответственность за обеспечение прав и безопасности карабахских армян
В настоящее время происходит массовый исход карабахских армян в результате военной операции Азербайджана 19 и 20 сентября и продолжавшегося несколько месяцев блокирования Лачинского коридора. Люди покидают свои дома в Нагорном Карабахе и находят убежище в Армении. Об этом говорится в заявлении пресс-службы внешнеполитической службы ЕС.
«Необходимо срочно обеспечить постоянную беспрепятственную гуманитарную поддержку тем, кто все еще нуждается в Карабахе, а также тем, кто уехал. Европейский союз поддерживает работу Международного комитета Красного Креста (МККК), который содействует срочной эвакуации раненых и пациентов, а также оказанию экстренной помощи на местах.
Европейская комиссия объявила о выделении дополнительного пакета гуманитарной помощи в размере 5 млн евро для оказания помощи людям, перемещенным из Нагорного Карабаха в Армению, и тем, кто оказался в уязвимом положении внутри Карабаха. ЕС и его государства-члены готовы предоставить дополнительную гуманитарную помощь.
Азербайджан несет ответственность за обеспечение прав и безопасности карабахских армян, включая их право жить в своих домах достойно, без запугивания и дискриминации, а также право на возвращение перемещенных лиц. Важно, чтобы миссия ООН смогла получить доступ на территорию в течение ближайших дней.
Европейский союз принял к сведению объявленный властями Азербайджана запуск процесса регистрации жителей Армении через специальный портал. ЕС будет продолжать внимательно следить за развитием событий на местах», - отмечается в заявлении.