ԱՊՀ երկրների միջև հաշվարկներում պետք է ընդլայնել ազգային արժույթների օգտագործումը․ Պուտին
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կոչ է արել ԱՊՀ երկրների միջև հաշվարկներում ընդլայնել ազգային արժույթների օգտագործումը։
«Մենք արտաքին ազդեցությունից անկախ կայուն ֆինանսական ենթակառուցվածքի ստեղծումը, ինչպես նաև փոխադարձ հաշվարկներում ազգային արժույթների ավելի լայն օգտագործումն առևտրային գործառնությունների և ներդրումների հոսքերի հետագա մեծացման համար կարևոր գործիք ենք համարում», - նշել է նա։
«Այո, իհարկե, նկատի ունեմ Ռուսաստանի տնտեսությունը, ամենից շատ օգտագործվում է ռուբլին, բայց ոչ միայն, օգտագործվում են նաև մեր մյուս պետությունների ազգային արժույթները։ Եվ մենք ամեն կերպ կնպաստենք դրան, շատ ճիշտ ենք աշխատելու մեր բոլոր գործընկերների հետ, նկատի ունեմ առաջին հերթին մեր ֆինանսատնտեսական կառույցների, կենտրոնական բանկերի հետ»,- ասաց նա։

Путин призвал к расширению использованию нацвалют в расчетах между странами СНГ
Президент РФ Владимир Путин призвал к расширению использованию нацвалют в расчетах между странами СНГ.
«Важным инструментом для дальнейшего наращивания торговых операций и инвестиционных потоков считаем создание устойчивой и независимой от внешнего влияния финансовой инфраструктуры, а также более широкое использование национальных валют во взаимных расчётах», - отметил он.
«Да, конечно, имею в виду экономику России, больше всего используется рубль, но не только – используются и национальные валюты других наших государств. И мы будем всячески этому способствовать, будем работать очень корректно со всеми нашими партнёрами, я имею в виду, прежде всего, наши финансово-экономические структуры и центральные банки», - заявил он.