Անկարգությունների մասնակիցները պատրաստվել են արտերկրում. նրանք մարդկանց են գլխատել ու այրել. Իրանի նախագահ
Բողոքի ակցիան համարելով ժողովրդի օրինական իրավունքը՝ Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը իրանցիներին կոչ է արել չտրվել ԱՄՆ-ի և Իսրայելի ուսուցանած խռովարարների հորդորներին, որոնք նպատակ ունեն անկարգություններ հրահրել երկրում, հայտնում է Tasnim-ը:
Կիրակնօրյա հեռուստահարցազրույցի ժամանակ Փեզեշքիանն ընդգծել է իր վարչակազմի վճռականությունը՝ լուծելու կենսապահովման ոլորտում մարդկանց առջև ծառացած խնդիրները:
Նա ասել է, որ վարչակազմը լի է վճռականությամբ՝ բոլոր իրանցիների նկատմամբ արդարացի մոտեցում ցուցաբերելու և սուբսիդիաների հավասարաչափ բաշխումն ապահովելու հարցում՝ անկախ նրանց սեռից, ռասայից կամ էթնիկ պատկանելությունից:
Ըստ Իրանի նախագահի, նախարարների կաբինետը լսել է գործարարների և շուկայի մասնակիցների բողոքները նրանց ակցիաներից հետո՝ հավելելով, որ ցուցարարներին խնդրել են ներկա գտնվել վարչակազմի նիստերին և հայտնել իրենց մտահոգությունները:
«Մենք որոշել ենք լուծել նրանց խնդիրները բոլոր հնարավոր միջոցներով... Հենց այդ պատճառով մենք ամեն օր նրանց հետ բանակցություններ ենք վարում: Մարդկանց բողոքի ակցիաները համարում ենք օրինական»,- հայտարարել է Իրանի նախագահը՝ ընդգծելով, որ իր վարչակազմը պարտավոր է խոսել մարդկանց հետ: «Մենք երբեք անուշադրության չէինք մատնի նրանց, ովքեր օրինական մտահոգություն են հայտնում»:
Բողոքի ակցիաները համարելով մարդկանց իրավունքը՝ Փեզեշքիանը նախազգուշացրել է, որ զանգվածային անկարգությունները, հարձակումները հանրային սեփականության վրա, մզկիթների հրդեհումը և Ղուրանի այրումը ԱՄՆ-ի և Իսրայելի վարչակարգերի նախապատրաստած դավադրությունների մասն են, որոնք, ըստ նրա, աշխարհում սարսափելի հանցագործություններ են կատարել:
Փեզեշքիանն ասել է, որ թշնամիները «մի շարք տարրեր են նախապատրաստել Իրանի ներսում և նրա սահմաններից դուրս և արտերկրից Իրան են ուղարկել մի շարք ահաբեկիչների՝ մզկիթներ ու շուկաների խանութներ հրդեհելու և մարդկանց սպանելու համար»:
Ըստ նրա, անկարգությունների մասնակիցները հրազենով մի քանի մարդու են սպանել, գլխատել են մի քանիսին և նույնիսկ այրել մարդկանց: Իհարկե, այս հանցագործները սովորական մարդիկ չեն և Իրանից չեն, ասել է երկրի նախագահը:
Մատնանշելով պառակտման, քաոսի և անկարգությունների միջոցով Իրանի վրա ճնշում գործադրելու թշնամիների ծրագրերը՝ նա ասել է, որ ատելություն հրահրող գործողությունները, ինչպիսին է Ղուրանի այրումը, բացարձակապես անընդունելի են իրանական քաղաքակրթության համար:

Участники беспорядков были обучены за рубежом: они обезглавливали и поджигали людей - президент Ирана
Назвав протест законным правом народа, президент Ирана Масуд Пезешкиан призвал иранцев не поддаваться на уговоры бунтовщиков, которые были обучены США и Израилем провоцировать беспорядки в стране, сообщает Tasnim.
В воскресном телеинтервью Пезешкиан подчеркнул решимость своей администрации решить проблемы, с которыми столкнулись люди в сфере жизнеобеспечения.
Он сказал, что администрация полна решимости относиться ко всем иранцам на основе справедливости и обеспечивать равномерное распределение субсидий, независимо от их пола, расы или этнической принадлежности.
По словам президента Ирана, кабинет министров услышал жалобы от бизнесменов и участников рынка после их протестов, добавив, что протестующих попросили присутствовать на заседаниях администрации и выразить свою обеспокоенность.
«Мы приняли решение решить их проблемы всеми возможными способами… Именно поэтому мы ежедневно ведем с ними переговоры. Мы считаем протесты людей законными», - заявил президент Ирана, подчеркнув, что его администрация обязана разговаривать с людьми. «Мы бы никогда не оставили без внимания тех, кто выражает законную озабоченность».
Назвав протесты правом людей, Пезешкиан предупредил, что массовые беспорядки, нападения на общественную собственность, поджоги мечетей и сожжение Корана являются частью заговоров, вынашиваемых режимами США и Израиля, которые, по его словам, совершили самые ужасные преступления в мире.
Пезешкиан сказал, что враги подготовили «ряд элементов внутри Ирана и за его пределами и направили в Иран ряд террористов из-за рубежа для совершения поджогов мечетей, поджогов магазинов на базарах и убийств людей».
По его словам, участники беспорядков убили несколько человек из огнестрельного оружия, они обезглавили несколько человек и даже сожгли некоторых людей. Конечно, эти преступники - не обычные люди и не из Ирана, сказал президент страны.
Указывая на планы врагов оказать давление на Иран путем создания раскола, хаоса и беспорядков, он сказал, что меры, разжигающие ненависть, такие как сожжение Корана, абсолютно неприемлемы для иранской цивилизации.