Ադրբեջանը Հայաստանին է փոխանցել ավելի քան 2000 զինծառայողի մարմին․ Էլնուր Մամեդով
Ադրբեջանը մշտապես առաջնորդվել է հումանիզմի սկզբունքներով և հայտարարել, որ անհայտ կորածների խնդրի կարգավորումը Հարավային Կովկասում խաղաղության ու վստահության ամրապնդման գործընթացի կարևոր մասն է։ «Report»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Բաքվում ընթացող անհայտ կորածների հարցերին նվիրված միջազգային համաժողովի ժամանակ հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի փոխնախարար, Գերիների, պատանդների և անհայտ կորած քաղաքացիների հարցերով պետական հանձնաժողովի անդամ Էլնուր Մամեդովը։
«Անհայտ կորածների խնդրի լուծումը պահանջում է բոլոր կողմերի համատեղ ջանքերն ու թափանցիկ համագործակցությունը։ Անհայտ կորած յուրաքանչյուր անձի ընտանիք իր սեփական ողբերգությունն է ապրում։ Անհայտ կորածների հարցը գլոբալ հումանիտար օրակարգի առաջնահերթ թեմաներից է», - նշել է Մամեդովը։
Նա նաև հավելել է, որ 2020 թվականի նոյեմբերից ի վեր Ադրբեջանը փոխանցել է մարտի դաշտում հայտնաբերված ավելի քան 2000 հայ զինծառայողների մարմինները։

Эльнур Мамедов: Азербайджан передал Армении тела более 2000 военнослужащих
Азербайджан всегда руководствовался принципами гуманизма и заявлял, что решение проблемы пропавших без вести является важной частью процесса укрепления мира и доверия на Южном Кавказе. Об этом заявил заместитель министра иностранных дел, член Госкомиссии по делам пленных, заложников и пропавших без вести граждан Эльнур Мамедов на международной конференции в Баку, посвященной вопросам пропавших без вести лиц, сообщает Report.
«Решение проблемы пропавших без вести требует совместных усилий всех сторон и прозрачного сотрудничества. У каждой семьи пропавшего своя трагедияВопрос пропавших без вести лиц является приоритетной темой глобальной гуманитарной повестки дня», - сказал Мамедов.
Он также отметил, что с ноября 2020 года Азербайджан передал тела более 2000 армянских военнослужащих, найденные на поле боя.