Հայաստանը կմասնակցի Defender-23 զորավարժություններին
Ապրիլի 22-ին Հայաստանը կմասնակցի Defender-23-ին․ սպասվում է, որ մոտ 9 հազար ամերիկացի զինծառայողներ կմասնակցեն այդ զորավարժություններին։ Այս մասին հայտնել է Պենտագոնի մամուլի քարտուղարի տեղակալը։
«Դրանք ամենամյա, գրեթե երկամսյա զորավարժություններ են, որոնք կենտրոնացած են ԱՄՆ – ում տեղակայված ուժերի ռազմավարական տեղակայման, նախապես ստեղծված պաշարների օգտագործման եւ եվրոպական դաշնակիցների ու գործընկերների հետ օպերատիվ համատեղելիության հարցերի վրա»,- հայտարարել է Սաբրինա Սինգհը Պենտագոնում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ:
Զորավարժությունն անցկացվում է Եվրոպայում և Աֆրիկայում ԱՄՆ բանակի հրամանատարության ղեկավարությամբ։
ԱՄՆ-ից բացի, զորավարժություններին կմասնակցեն Ալբանիայի, Հայաստանի, Բոսնիա և Հերցեգովինայի, Բուլղարիայի, Խորվաթիայի, Չեխիայի, Դանիայի, Էստոնիայի, Ֆրանսիայի, Վրաստանի, Գերմանիայի, Հունաստանի, Հունգարիայի, Իտալիայի, Կոսովոյի, Մոլդովայի, Չեռնոգորիայի, Նիդեռլանդների, Հյուսիսային Մակեդոնիայի, Լեհաստանի, Ռումինիայի, Սլովենիայի, Իսպանիայի, Շվեդիայի և Մեծ Բրիտանիայի զինվորականները:

22 апреля Армения примет участие в военных учениях Defender-23
Ожидается, что около 9 тысяч американских военнослужащих примут участие в учениях «Защитник-23» (Defender 23), которые начнутся 22 апреля, сообщила заместитель пресс-секретаря Пентагона.
«Это ежегодные, почти двухмесячные учения, которые сосредоточены на стратегическом развертывании базирующихся в США сил, использовании заблаговременно созданных запасов и вопросах оперативной совместимости с европейскими союзниками и партнерами», – заявила Сабрина Сингх на брифинге в Пентагоне.
Учения «Защитник-23» проводятся под руководством командования Армии США в Европе и Африке и были запланированы еще в 2021 году.
Помимо США, в учениях примут участие военные из Албании, Армении, Боснии и Герцеговины, Болгарии, Хорватии, Чехии, Дании, Эстонии, Франции, Грузии, Германии, Греции, Венгрии, Италии, Косово, Молдовы, Черногории, Нидерландов, Северной Македонии, Польши, Румынии, Словении, Испании, Швеции и Великобритании.