Վրացական ո՞ր ընկերությունն է պատրաստվում ներգործել հայկական բենզինի շուկա
Երեկ մամուլում տեղեկատվություն տարածվեց այն մասին, որ Հայաստանում բենզալցակայանների նոր ցանց ստեղծելու ծրագրի հետևում կանգնած է գործարար Դավիդ Յակոբաշվիլին։ Վերջինս, ինչպես հաղորդվում է, պատրաստվում է իր կողմից ղեկավարվող վրացական Petrocas Energy Group ընկերության միջոցով գրավել հայաստանյան բենզինի ու դիզվառելիքի շուկան:
Էներգետիկ ոլորտի փորձագետ Վահե Դավթյանը մատնանշում է, որ այդ համատեքստում մամուլում մտավախություն է հայտնվում առ այն, որ Յակոբաշվիլին, լինելով ադրբեջանական Socar-ի գործընկերը, կարող է Հայաստան ադրբեջանական նավթամթերք արտահանել:
"Սակայն անհրաժեշտ է հաշվի առնել հետևյալ հանգամանքները:
Յակոբաշվիլիի ընկերության 49%-ը 2014 թ. ձեռք է բերել ՛՛Ռոսնեֆտը՛՛, ինչը շատ ցավոտ է ընկալվել թե վրացական ընդդիմության, թե ադրբեջանցիների կողմից: Վերջիններս առ այսօր դիտարկում են Petrocas-ը որպես վրացական շուկայում իրենց առանցքային մրցակցկի: Ուստի, դժվար է պատկերացնել, որ Յակոբաշվիլին կարող է բարենպաստ պայմաններ ստեղծել սեփական ընկերության մրցակցի համար:
Մյուս կողմից, հայտնի է, որ ՛՛Ռոսնֆետը՛՛ Հայաստանում ունի դուստր-ընկերություն՝ ՛՛Ռոսնեֆտ-Արմենիա՛՛: Ու եթե անգամ Petrocas-ը մտնի հայաստանյան նավթամթերքի շուկա, ապա դա կլինի ՛՛Ռոսնեֆտի՛՛ դիվերսիֆիկացիոն ռազմավարության դրսևորոում: Այս պարագայում Petrocas-ը, հավանաբար, կշարունակի կատարել տրանսպորտային-լոգիստիկ գործառույթը:
Միաժամանակ, ակնհայտ է, որ այս սցենարը հակասում է թե հայաստանյան գործող իշխանությունների, թե դրա մաս կազմող օլիգարխների շահերին: Վերջիններս, ինչպես գիտենք, բենզալցակայանների ցանց գնելով՝ երազում են ապաշրջափակման ու բենզինի ներկրման նոր ուղիների հաստատման մասին:

Кто будет новым импортером нефтепродуктов в Армению?
Вчера в прессе распространилась информация о том, что за программой создания новой сети автозаправочных станций в Армении стоит предприниматель Давид Якобашвили. Он, как сообщается, собирается через управляемую им грузинскую компанию Petrocas Energy Group захватить армянский рынок бензина и дизтоплива. Эксперт Ваге Давтян указывает, что в этом контексте обеспокоенность вызывает тот факт, что Якобашвили, будучи партнером азербайджанской Socar, может экспортировать в Армению азербайджанские нефтепродукты. «Однако необходимо учитывать следующие обстоятельства:
49% компании Якобашвили в 2014 году приобрела компания «Роснефть», что было очень болезненно воспринято как в Грузии, так и азербайджанскими бизнесменами, занимающимися экспортом горючего. Последние до сих пор рассматривают Petrogas в качестве своего основного конкурента на грузинском рынке. Поэтому сложно представить, что Якобашвили создаст благоприятные условия для конкуренции собственной компании. С другой стороны, известно, что у «Роснефти» в Армении есть дочерняя компания «Роснефть-Армения».
И если даже Petrocas войдет на армянский рынок нефтепродуктов, то это будет проявлением диверсификации «Роснефти». В этом случае Petrocas, вероятно, продолжит выполнять транспортно-логистическую функцию. В то же время, очевидно, что этот сценарий противоречит интересам как действующих властей Армении, так и некоторых олигархов, вошедших в состав власти и занимающихся импортом горючего. Последние, как известно, купив сеть бензозаправочных станций, мечтают о разблокировании коммуникаций и новых путях ввоза горючего. Понятно, однако, что подобные вопросы уже давно решаются за пределами Армении», - пишет эксперт.