Մեզ համար դժվար կլինի հասնել Հայաստանին. Պուտին
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրների համար դժվար կլինի հետևել Հայաստանին, որի ՀՆԱ աճը կազմել է ավելի քան 12 տոկոս: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստում:
Նիստի ընթացքում Պուտինը հայտարարել է, որ ԵԱՏՄ երկրները համատեղ կձգտեն, որպեսզի միավորման շրջանակներում զարգացման հավասարապես բարձր մակարդակ ձեռք բերվի:
«Դե, Հայաստանին դժվար կլինի հետևել, այսօր մենք դա արդեն արձանագրել ենք։ ՀՆԱ-ի աճը կազմել է ավելի քան 12 տոկոս։ Դա շատ բարձր, նման լուրջ ցուցանիշ է», - ասել Է Պուտինը։
Ավելի վաղ Պուտինը, վկայակոչելով Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի խոսքերը, համաձայնել էր, որ ԵԱՏՄ-ում «գլխավոր շահառուն Հայաստանն է», քանի որ «Հայաստանն ունի տնտեսության աճի ամենաբարձր տեմպը»: Պատասխանելով Պուտինի հարցին ՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ երկրի ՀՆԱ աճը կազմում է 12,1 տոկոս:

Путин заявил, что странам ЕАЭС будет сложно угнаться за Арменией
Странам Евразийского экономического союза (ЕАЭС) будет сложно угнаться за Арменией, рост ВВП которой составил свыше 12%, заявил президент РФ Владимир Путин на заседании Высшего Евразийского экономического совета в расширенном составе в четверг.
Во время заседания Путин заявил, что страны ЕАЭС будут совместно стремиться к тому, чтобы в рамках объединения был достигнут одинаково высокий уровень развития.
"Ну, за Арменией нам сложно будет угнаться, сегодня мы уже это констатировали. Рост ВВП составил 12 с лишним процентов. Это очень высокий, такой серьезный показатель", - сказал Путин.
Ранее Путин, сославшись на слова президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева, согласился с тем, что в ЕАЭС "главным бенефициаром является Армения" , потому что "в Армении самый высокий темп роста экономики". Отвечая на вопрос Путина, премьер республики Никол Пашинян сообщил, что рост ВВП страны составляет 12,1%