Հայաստանում տնտեսական ակտիվությունը հունվար-մայիսին աճել է 4,3 տոկոսով
Վիճակագրական կոմիտեիц հայտնում են, որ Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2021 թ. հունվար-մայիսին կազմել է 4,3 տոկոս, սակայն մայիսին անցյալ տարվա նույն ամսվա համեմատ՝ 10,9 տոկոս:
Այս տարվա առաջին չորս ամիսներին կտրուկ աճել են շինարարության ոլորտը՝ 14,3 տոկոս, իսկ արտաքին ապրանքաշրջանագության ծավաը՝ 11,6 տոկոս: Հատկանշական է, որ շինարարության ոլորտը մայիսին աճել է չնչին՝ 0,5 տոկոս:
Մասնավորապես արտահանումն աճել է 20,8 տոկոսով, իսկ ներմուծման ծավալները՝ 6,7 տոկոս:
Էական աճ չի գրացվել արդյունաբերական արտադրանքի ծավալում՝ 2,3 տոկոս: Առևտրաշրջանառությունն աճել է 7,4 տոկոսով, ծառայությունների ոլորտը գրեթե ակտիվություն չի ցուցաբերել՝ 0,9 տոկոս: Գնաճը կազմել է 5,5 տոկոս:

Экономическая активность в Армении в январе-мае выросла на 4,3%
Статистический комитет Армении сообщает, что показатель экономической активности в РА в 2021 году составил 4,2%. В январе-мае текущего года он составил 4,3%, однако в мае по сравнению с тем же месяцем прошлого года повысился на 10,9%.
За первые четыре месяца этого года резко возросла сфера строительства – на 14,3%, а объем внешнего товарооборота – на 11,6%. Примечательно, что в мае сфера строительства выросла всего на 0,5%. Экспорт также вырос на 20,8%, а объемы импорта - на 6,7%. Существенного роста не было зафиксировано в сфере промышленной продукции. Он составил 2,3%.
Торговый оборот вырос на 7,4%. Сфера услуг практически не проявила активности, составив 0,9%. Инфляция составила 5,5%.