Հայաստանում պահպանվում է գնաճային սպասումների զգալի ավելացում․ ԿԲ
Ամբողջ աշխարհում կորոնավիրուսի համավարակի շարունակվող տարածման, ՀՀ-ում դեռևս նախորդ տարեվերջից հայտարարված ռազմական դրության ու դրանց հետևանքով  տնտեսական հեռանկարի հարցում կուտակված մեծ անորոշության պայմաններում Հայաստանում շարունակվում է պահպանվել ցածր տնտեսական ակտիվություն ու  գնաճային սպասումների զգալի ավելացում, այս մասին ասվում է Կենտրոնական բանկի «Գնաճի հաշվետվություն (Դրամավարկային քաղաքականության ծրագիր I եռամսյակ 2021թ. Դրամավարկային քաղաքականության 2020թ. IV եռամսյակի ծրագրի կատարման հաշվետվությունում»։
ԿԲ գնահատմամբ, գնաճային  միտումները հիմնականում պայմանավորված են եղել  առաջարկի գործոններով, այդ թվում՝ միջազգային ապրանքային շուկաներից փոխանցվող գնաճային ազդեցություններով, ինչպես նաև դրամի արժեզրկմամբ։
ԿԲ բազային սցենարի համաձայն, առաջիկա եռամսյակներում  12-ամսյա գնաճը կպահպանվի բարձր մակարդակում։ «Դա պայմանավորված կլինի հիմնականում առաջարկի կարճաժամկետ գործոններով, որոնց ազդեցությունն աստիճանաբար կչեզոքանա՝ արտահայտելով միջնաժամկետ գնաճի՝ դեպի ներքև ճշգրտմամբ»,-ասված է Կենտրոնական բանկի հաշվետվությունում։
Հաշվետվությունում նշվում է, որ  հաշվի առնելով գնաճային գործոնների կարճաժամկետ բնույթը՝ առաջիկայում  Կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականությունն ուղղված կլինի գնաճային սպասումների արագացման ցանկացած ռիսկի չեզոքացմանը՝ հնարավորինս չվնասելով ներքին պահանջարկի վերականգնմանը։
ԿԲ-ն համավարակի, տնտեսական անորոշությունների պայմաններում տնտեսական աճի տարեկան կանխատեսումը վերանայել է փոքր-ինչ ներքև։
«Միջնաժամկետ հատվածում տնտեսական աճը  որոշ չափով կվերականգնվի, սակայն միայն հորիզոնի վերջում կմոտենա  գնահատվող երկարաժամկետ կայուն մակարդակին՝ պայմանավորված արտադրողականության ու ներդրումների սպասվող ցածր աճի միտումներով»,-նշվում  ԿԲ հաշվետվության մեջ։

В ближайшие кварталы 12-месячная инфляция сохранится на высоком уровне: ЦБ
В ближайшие кварталы 12-месячная инфляция сохранится на высоком уровне. Об этом говорится в отчете Центрального банка РА "Отчет об инфляции (Программа денежно-кредитной политики за I квартал 2021 года: денежно-кредитная политика IV квартала 2020 года) из отчета о выполнении программы".
«В условиях продолжающегося распространения коронавируса во всем мире, объявленного еще в конце прошлого года военного положения и в результате этого большой неопределенности относительно экономических перспектив, в Армении продолжает сохраняться низкая экономическая активность и значительное увеличение инфляционных ожиданий»,- говорится в отчете.
По оценке ЦБ, инфляционные тенденции в основном были обусловлены факторами предложения, в том числе инфляционными воздействиями, передаваемыми международными товарными рынками, а также девальвацией драма. Согласно базовому анализу ЦБ, в ближайшие кварталы 12-месячная инфляция сохранится на высоком уровне. Это будет обусловлено в основном краткосрочными факторами предложения, влияние которых постепенно нейтрализуется, выражаясь среднесрочной инфляцией с тенденцией к спаду. Учитывая краткосрочный характер инфляционных факторов, денежно-кредитная политика Центрального банка в ближайшее время будет направлена на нейтрализацию любого риска ускорения инфляционных ожиданий, по возможности не нанося ущерба восстановлению внутреннего спроса.
В условиях экономической неопределенности ЦБ пересмотрел и снизил годовой прогноз экономического роста. Отмечается, что в среднесрочной перспективе экономический рост в некоторой степени будет восстановлен, однако только к концу горизонта приблизится к оцениваемому долгосрочному стабильному уровню, обусловленному тенденциями роста производительности и инвестиций.