Հայաստանում կենսալաբորատորիաներ ռուս մասնագետների մուտքի ապահովման մասին հուշագիրը մոտ ժամանակներում կստորագրվի. Լավրով
Հայաստանը ՌԴ-ի ստրատեգիական գործընկերն է: Այս մասին այսօր Երևանում ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարեց ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
Նրա խոսքով՝ երկկողմ բավարարված են առևտրատնեսական համագործակցությամբ, որի զարգացմանը նպաստում է ԵԱՏՄ անդամ երկիր լինելը:
Սերգեյ Լավրովը նշեց, որ նախորդ տարի առևտրաշրջանառությունն աճել է շուրջ 11 տոկոսով. «Աճի դրական դինամիկան այս տարի ևս շարունակվում է»:
ՌԴ արտաքին գերատեսչության ղեկավարն ասաց, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանն ավարտել են Հայաստանում կենսալաբորատորիաներ ռուս մասնագետների մուտքի ապահովման մասին հուշագրի շուրջ բանակցությունները:
Նրա խոսքով՝ հուշագրի ստորագրման հարցը քննարկվել է առողջապահության նախարարությունների կողմից։ «Այսօր մենք ընդգծեցինք, որ հուշագրի տեքստի շուրջ աշխատանքներն ընդհանուր առմամբ ավարտված են և այժմ փաստաթուղթն անցնում է միջգերատեսչական համաձայնեցում։ Ակնկալում ենք, որ մոտ ժամանակում այն կստորագրվի»,- ընդգծեց Սերգեյ Լավրովը։
ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն էլ նշեց, որ կենսաբանական անվտանգությունը Հայաստանի համար շատ կարևոր է և հարցը վերաբերում է Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև փոխգործակցությանը՝ կենսաբանական անվտանգության ոլորտում։

Меморандум об обеспечении доступа российских специалистов в биолаборатории в Армении будет подписан в ближайшее время: Лавров
Меморандум об обеспечении доступа российских специалистов в биолаборатории в Армении будет подписан в ближайшее время. Об этом сегодня в Ереване на совместной пресс-конференции с главой МИД Армении Зограбом Мнацаканяном заявил министр ИД РФ Сергей Лавров.
Глава МИД РФ сказал, что Армения и Россия завершили переговоры по меморандуму об обеспечении доступа российских специалистов в биолаборатории в Армении.
По его словам, вопрос подписания меморандума обсуждался министерствами здравоохранения. "Сегодня мы подчеркнули, что работа над текстом меморандума в целом завершена, и сейчас документ проходит межведомственное согласование. Ожидаем, что в ближайшее время он будет подписан", - подчеркнул Сергей Лавров.
Министр иностранных дел РА Зограб Мнацаканян отметил, что биологическая безопасность для Армении очень важна и вопрос касается взаимодействия между странами в сфере биологической безопасности.
Касаясь экономического аспекта сотрудничества, Лавров отметил, что стороны удовлетворены торгово-экономическим взаимодействием, развитию которого способствует членство в ЕАЭС.
Сергей Лавров отметил, что в прошлом году товарооборот вырос почти на 11%. «Положительная динамика роста продолжается и в этом году»,- отметил он.