Գյուղատնտեսության և մշակույթի նախարարությունները վերականգնելու առաջարկությամբ Էդմոն Մարուքյանը դիմել է Նիկոլ Փաշինյանին
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը դիմել է վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին՝ գյուղատնտեսության և մշակույթի նախարարությունները վերականգնելու առաջարկությամբ։
««Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում 2019թ. կատարվող փոփոխությունների ընթացքում «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը կառավարությանը ներկայացրել էր կառավարության այլընտրանքային կառուցվածք, որտեղ պահպանվում էին գյուղատնտեսության և մշակույթի նախարարությունները՝ հաշվի առնելով մի շարք կարևոր հանգամանքներ։
Սակայն առաջարկները չընդունվեցին. երկու տարուց ավելի է, ինչ այլևս չեն գործում գյուղատնտեսության նախարարությունը, ինչպես նաև մշակույթի նախարարությունը՝ առանձին տեսքով։ Ժամանակը ցույց տվեց, որ այդ ոլորտներում առանձին կայացած գերատեսչության բացակայությունը հանգեցնում է բազմաթիվ խնդիրների լճացման։
Գյուղատնտեսության նախարարության կլանումը էկոնոմիկայի նախարարության կողմից նշանակում էր գյուղատնտեսության նախարարության փաստացի կրճատում, ինչով նաև ստորադասվեց գյուղատնտեսության դերը մեր երկրում, որտեղ այն մշտապես ունեցել է և ունի չափազանց մեծ նշանակություն և բավականին զգալի կշիռ ՀՆԱ-ի մեջ։ Ընդ որում՝ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի լիազորություններն այժմ էլ հնարավոր է վերապահել գյուղատնտեսության նախարարությանը։
Մշակույթի նախարարությունը չպետք է որևէ վարչության կամ այլ կարգավիճակով, փաստացի կրճատվելով, ներառվեր որևէ այլ նախարարության կազմում, քանի որ մեզ անհրաժեշտ է ունենալ ուժեղ մշակույթի նախարարություն, որն ունակ է համակարգել մշակությային պատերազմների մեջ գտնվող մեր պետության խնդիրները։ Տեղին է նաև հիշատակել, որ հայ ինքնության համար մշակութային կյանքի առանձնահատկությունները բոլոր ժամանակներում եղել են ազգի պահպանման հիմնասյուներից մեկը։ Միաժամանակ, մշակութային աղավաղումների դեմ անհրաժեշտ է ունենալ մշակութային հայեցակարգը կրող ամուր կառույց», - ասված է դիմումում։

Марукян обратился к Пашиняну с предложением вновь открыть министерства культуры и сельского хозяйства
Председатель партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян обратился к исполняющему обязанности премьер-министра Николу Пашиняну с предложением вновь открыть закрытые решением прошлого кабмина министерства сельского хозяйства и культуры.
«В рамках изменений в законе РА «О структуре и деятельности правительства» в 2019 году фракция «Просвещенная Армения» представила правительству предложение о сохранении министерств сельского хозяйства и культуры, учитывая ряд важных обстоятельств.
Однако предложения не были приняты. Уже более двух лет эти министерства не функционируют, как отдельные ведомства, что привело к умножению имеющихся проблем.
Закрытие Минсельхоза привело к тому, что сельское хозяйство было отодвинуто на второй план, меж тем, как это сфера всегда имела и имеет важную роль в экономике страны и обеспечивает значительную долю ВВП. При этом полномочия Инспекционного органа по безопасности продуктов питания и сейчас возможно возложить на Министерство сельского хозяйства.
Министерство культуры не должно быть включено в состав какого-либо другого ведомства в каком-либо статусе.
Нам необходимо иметь сильное Министерство культуры, способное побеждать в объявленной нам культурной войне. Уместно также упомянуть, что особенности культурной жизни во все времена были одним из столпов сохранения армянской идентичности», - написал он.