Հայաստանի տնտեսական հաջողությունների գլխավոր պատճառը ԵԱՏՄ-ին մեր երկրի անդամությունն է․ Արամ Սաֆարյան
Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անունից կուզենայի ձեր ուշադրությունը հրավիրել հետևյալ մի քանի ընթացիկ եզրակացությունների վրա` առաջին. Հայաստանի տնտեսությունը արձանագրել է էական առաջընթաց անցյալ վեց ամիսների ընթացքում: Այս մասին այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ նշեց Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող, քաղաքական վերլուծաբան Արամ Սաֆարյանը։
Նրա խոսքով՝ տնտեսությունն այդ հաշվետու ժամանակաշրջանում աճել է ավելի քան 9,6%-ով: «Էական առաջընթաց են արձանագրել շինարարությունը, առևտրաշրջանառությունը, ծառայությունները, գյուղատնտեսության որոշ ոլորտներ: Հայաստանը իրական ՀՆԱ-ի աճի տեմպերով առաջին տեղն է զբաղեցրել ԵԱՏՄ-ում: Մեր երկիրը այդ շարքում առաջին տեղում է նաև իրական արդյունաբերական արտադրանքի աճի տեմպերով: Մեր երկիրը ունի ամենացածր վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը ԵԱՏՄ երկրների շարքում օգոստոսի 1-ի դրությամբ: Հայաստանում է գրանցվել նաև ԵԱՏՄ ամենացածր գնաճը»,- նկատեց փորձագետը:
Ըստ նրա՝ Հայաստանի արտաքին առևտրի ծավալները շարունակում են աճել: «Շարունակվում են անցյալ տարվա դրական միտումները: Արտահանման ծավալներն աճել են 2,3 անգամ: Արտահանման կառուցվածքում 71% զբաղեցրել են ոսկին և թանկարժեք քարերը: Կարևոր է ընդգծել, որ նման տպավորիչ ցուցանիշների Հայաստանը հասել է Ռուսաստանից ոսկու վերաարտահանման պայմաններում: Հետաքրքիր է, որ 2024թ. առաջին եռամսյակում ռուսական ոսկու ամբողջ արտահանման մոտ 88%-ն անցել է Հայաստանի միջով: Վերաարտահանումը դարձել է հիմնական գործոն, որը ազդել է Հայաստանի տնտեսական ցուցանիշների վրա: Ոսկին դարձել է վերաարտահանման հիմնական ապրանքը»,- նշեց Սաֆարյանը:
Ըստ փորձագետի՝ Հայաստանի տնտեսության տարբեր ճյուղերի զարգացումը տեղի է ունենում աշխարհաքաղաքական նշանակալից գործընթացների և տարածաշրջանային զարգացումների պայմաններում: «Փոխակերպումների է ենթարկվում Հայաստանի արտաքին տնտեսական գործունեության ոլորտը: Ռուսաստանի Դաշնությունը շարունակում է մնալ Հայաստանի գլխավոր տնտեսական գործընկերը: Հայաստանի տնտեսական հաջողությունների գլխավոր պատճառը ԵԱՏՄ-ին մեր երկրի անդամությունն է, հայ-ռուսական առևտրատնտեսական փոխշահավետ հարաբերությունների զարգացումը: Այստեղ կարևոր է նշել, որ մեր երկրի հիմնական տնտեսական գործընկերներն են դարձել (կիսամյա կտրվածքով) Ռուսաստանը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Մեծ Չինաստաանը և Եվրոպական Միությունը: Այս հաջորդականությունը ստիպում է մտածել մեր արտաքին տնտեսական կապերի հետագա դիվերսիֆիկացիայի մասին, որի հռչակված նպատակը պետք է լինի տնտեսության կայուն աճի ապահովումը և աշխարհաքաղաքական ցնցումներից և այլ բացասական միտումներից ազատ տնտեսական զարգացման ապահովումը Հայաստանի բնակչության սոցիալ տնտեսական կարիքները համարժեքորեն հոգալու նպատակով»,- ընդգծեց Սաֆարյանը:
Նրա խոսքով՝ ոսկու և ոսկերչական իրերի վերարտահանման պայմաններում արտաքին տնտեսական գործունեության որոշ ոլորտներում գրանվել է անկում: «Դեռևս շուտ է ահազանգել ետընթացի մասին, որովհետև տուրբուլենտ գլոբալ և տարածաշրջանային գործընթացների պայմաններոմ հնարավոր են որոշ տատանումներ: Սակայն հարկ է մոբիլիզացնել Հայաստանի ռեսուրսները աջակցելու համար այն ոլորտներին, որոնք կարող են ապահովել տնտեսության կայուն աճ»,- ընդգծեց փորձագետը:
Ըստ նրա՝ փոփոխություններ կան նաև տնտեսական ոլորտների զարգացման առումով: «Տասը տարի առաջ Հայաստանից Ռուսաստան արտագնա աշխատանքի էր մեկնում 220 հազար մարդ: 2023-ին այդ թիվը եղել է 40 հազարից պակաս: 2024-ի ընթացքում այդ թիվը էլ ավելի է նվազել: Սրա պատճառը հայտնի քաղաքական հանգամանքներն են, ինչպես նաև Հայաստանում շինարարության և, մասամբ, ծառայությունների ոլորտների էական զարգացումը»,- նկատեց Սաֆարյանը:
Նա նաև ընդգծեցվ, որ անցյալ տարվա ավելի բարձր ցուցանիշներից հետո մի փոքր նվազել են Հայաստան մտնող տրանսֆերտները: Վեց ամսվա կտրվածքով դրանք կազմել են 2,5 մլրդ. դոլար: «Այս գումարի ստացողներն են Հայաստանում ապրող ռուսաստանցի ռելոկանտները և մեր քաղաքացիները: Հետաքրքիր է, որ էական թիվ է կազմում նաև կապիտալի արտահոսքը Հայաստանից, հաշվետու ժամանակաշրջանում կազմելով 1,9 մլրդ. Դոլար»,- նկատեց փորձագետը:
Ընդհանրապես, ըստ նրա, Հայաստանի տնտեսության վրա ազդում են ինչպես Ռուսաստանի քաղաքական և տնտեսական գործընթացները, այնպես էլ Հայաստանում հաստատված ռուսաստանցի ռելոկանտները: «Նրանց տնտեսական գործունեությունը էական ազդեցություն է թողել մի շարք ճյուղերի արձանագրված վիճակի վրա: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և այլ  ոլորտների ցուցանիշների որոշ անկում ուղղակիորեն հետևանք է ռուսաստանցի ռելոկանտների Հայաստանից հեռանալու»,- նշում է Սաֆարյանը:
Նա նաև նկատում է, որ որոշ անկում է ապրել զբոսաշրջության ոլորտը: «Սակայն անցյալ և այս տարվա ընթացիկ ցուցանիշները ցույց են տալիս, որ կան 2 մլն. զբոսաշրջիկի սպասարկման սահմանային հնարավորություններ մեր երկրում: Պետությունը փորձում է կարգավորել ոլորտը, խստացնելով հաշվետվողականությունը և հստակեցնելով վիճակագրությունը: Պարզորեն երևում է, որ զբոսաշրջության էական զարգացման համար անհրաժեշտ են նոր մեծ ներդրումներ, որոնք ոլորտի գրավչության ֆոնին միանգամայն հնարավոր են: Հայաստան մտնող արտասահմանյան զբոսաշրջիկների երկրների առաջատար եռյակը բաղկացած է Ռուսաստանից, Վրաստանից և Իրանից: Հետաքրքիր է, որ չնայած Ռուսաստանից եկող զբոսաշրջիկների թիվը կիսամյակի ընթացքում որոշ չափով նվազել է, սակայն այն միևնույն է 100 հազար մարդով ավելի է, քան Ադրբեջան գնացած ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների թիվը: Կիսամյակի տվյալներով Հայաստանը եզրափակել է այն երկրների տասնյակը, ուր նախընտրում են իրենց հանգիստն անցկացնել ռուսաստանցիները»,- պարզաբանեց փորձագետը:
Ըստ նրա՝ Հայաստանը իր տնտեսական գործընկերների շարքում ունի հարգանք և վստահություն: «Սրանք շատ թանկ կատեգորիաներ են, որոնց հասնելու համար տարիների, նույնիսկ տասնամյակների աշխատանք է պետք: Հարկ է, որ Հայաստանի իշխանությունները ջանքեր գործադրեն տնտեսական գործընկերների շրջանում Հայաստանի վարկը շարունակաբար բարձրացնելու ուղղությամբ: Պահպանելով ու զարգացնելով տնտեսական գործունեության ոլորտում ավանդական գործընկերների հետ կապերը, լրջագույն խնդիր է զարգացնել նոր կապեր և նոր ուղղություններ ժամանակավոր գործոններից ու պատահականություններից մեր տնտեսական օրգանիզմը առավելագույնս ապահովագրելու համար»,- նկատում է Սաֆարյանը:
Նա նաև ընդգծում է, որ ԵԱՏՄ-ն տալիս է կայուն զարգացման լավ օրինակ, իսկ Հայաստանի համար ԵԱՏՄ-ին անդամությունը շահավետ է և օգտակար: «Այս իրողությունը Հայաստանի քաղաքական և հասարակական ուժերի շրջանում, կարծես, այլևս կասկածի տակ չի դրվում և անհարկի չի շահարկվում»,- եզրափակեց փորձագետը:

Главным условием экономических успехов Армении является членство нашей страны в ЕАЭС: Арам Сафарян
От имени Евразийского экспертного клуба хотелось бы привлечь ваше внимание на некоторые аспекты экономической жизни Армении. И так экономика Армении зарегистрировала значительный прогресс за первые шесть месяцев 2024 года. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил координатор Евразийского экспертного клуба, политический аналитик Арам Сафарян.
По его словам, экономика Армении за отчетный период выросла более чем на 9,6%. «Существенный прогресс зарегистрировали строительство, товарооборот, услуги, некоторые сферы сельского хозяйства. Армения занимает первое место в ЕАЭС по темпам реального ВВП. В этом ряду наша страна на первом месте также по темпам роста промышленной продукции. Армения имеет самую низкую ставку рефинансирования в ряду стран ЕАЭС по положению на 1-ое августа. В Армении зарегистрирована также самая низкая инфляция в ЕАЭС»,- отметил он.
По его словам, объем внешней торговли Армении продолжает расти. «Продолжаются позитивные тенденции прошлого года. Объемы экспорта выросли в 2,3 раза. В структуре экспорта 71% занимают золото и драгоценные камни. Важно подчеркнуть, что к подобным впечатляющим показателям Армения достигла в условиях реэкспорта золота из России. Интересно, что в первом квартале 2024г. 88% всего российского экспорта золота прошло через Армению. Реэкспорт стал основным фактором, влияющим на экономические показатели Армении. Золото стало основным товаром реэкспорта»,- раскрыл детали эксперт.
По его мнению, развитие разных сфер экономики Армении имеет место в условиях значительных геополитических процессов и региональных развитий. «Трансформациям подвергается сфера внешнеэкономической деятельности страны. Российская Федерация продолжает быть ведущим экономическим партнером Армении. Главным условием экономических успехов Армении является членство нашей страны в ЕАЭС и, в частности, развитие взаимовыгодного армяно-российского торгово-экономического сотрудничества. Здесь важно отметить, что главными экономическими партнерами нашей страны (в полугодовом разрезе) стали Россия, Объединенные Арабские Эмираты, Большой Китай и Европейский Союз. Эта последовательность диктует задачу думать о дальнейшей диверсификации наших внешне-экономических связей, декларированной целью которой должны быть обеспечение стабильного роста экономики и обеспечение экономического развития, свободного от геополитических потрясений и других негативных тенденций, для подобающего решения социально-экономических проблем населения Армении»,- подчеркнул Сафарян.
По его словам, в условиях реэкспорта золота и золотых изделий в некоторых сферах внешнеэкономической деятельности зарегистрирован спад. «Пока рано бить тревогу об упадке, так как в условиях турбулентной глобальных и региональных процессов возможны некоторые колебания. Однако необходимо мобилизовать ресурсы Армении для поддержки тех отраслей, которые могут обеспечить стабильный рост экономики»,- отметил он.
Эксперт заметил, что есть изменения также в плане развития разных сфер экономики. «Так, 10 лет тому назад из Армении в Россию выезжало 220 тыс. трудовых мигрантов в год. В 2023 году эта цифра составляла менее 40 тыс. В 2024 году эта цифра еще более уменьшилась. Причина этого – известные политические события, а также существенное развитие сферы строительства  и, частично, сферы услуг в Армении»,- подчеркнул Сафарян.
По его словам, после высоких показателей прошлого года немного снизились объемы прямых транфертов в Армению. «По итогам первых шести месяцев текущего года они составили 2,5 млрд. долларов. Получатели этой суммы – российские релоканты, живущие в Армении и наши граждане. Интересно, что существенную цифру составляет и отток капиталов из Армении. Эта цифра в отчетный период составила 1,9 млрд. долларов»,- отметил эксперт.
В целом, по его словам, на экономику Армении влияют как политические и экономические процессы в России, так и российские релоканты, проживающие в нашей стране. «Их экономическая деятельность имеет существенное влияние на зарегистрированное положение в целом ряде отраслей. Некоторый спад показателей в сфере информационных технологий и некоторых других сфер является прямым последствием отъезда российских релокантов из Армении»,- заверил Сафарян.
Он отметил, что некоторый спад зарегистрировала также сфера туризма. «Однако показатели прошлого года и текущие показатели последнего полугодия показывают, что в нашей стране существуют предельные возможности обслуживания двух миллионов туристов в год. Государство пытается упорядочить сферу ужесточив отчетность и упорядочив статистику. Ясно видно, что для существенного роста туризма необходимы новые значительные инвестиции, которые вполне возможны на фоне привлекательности этой сферы. Первую тройку стран, откуда в Армению приезжает самое большее число иностранных туристов, составляют Россиия, Грузия и Иран. Интересно, что несмотря на то, что число российских туристов в течение полугодия несколько уменьшилось, однако все-равно, на 100 тыс. человек больше, чем число посетивших Азербайджан россиян. По итогам полугодия Армения замкнула десятку стран, куда предпочитают выезжать на отдых российские туристы»- пояснил эксперт.
Он также подчеркнул, что Армения пользуется доверием и уважением среди своих экономических партнеров. «Это очень дорогие категории, для достижения которых нужна кропотливая работа на протяжении многих лет, а то и десятилетий. Необходимо, чтобы власти Армении приложили усилия в среде экономических партнеров для последовательного улучшения рейтинга Армении. Сохраняя и развивая связи с традиционными партнерами в сфере  экономической деятельности, очень серьезно встает вопрос развития новых связей и новых направлений для максимальной защиты нашего экономического организма от всяких случайностей и временных факторов. ЕАЭС показывает хороший пример стабильного развития, а для Армении полезно и выгодно участие в ЕАЭС. Эти реалии, кажется, перестали  вызывать вопросы у политических и общественных сил нашей страны и не являются темой для неуместных спекуляций»,- резюмировал Сафарян.