2021 թվականին Հայաստանի տնտեսության աճը կարող է կազմել լավագույն դեպքում 6,5-7%. Թաթուլ Մանասերյան
Հայաստանի տնտեսությունը գտնվում է յուրօրինակ տարուբերումների մեջ: Անցյալ տարվա 7,8%-ոց տնտեսական անկումից հետո այժմ առկա է որոշակի աշխուժացում: Ուրվագծվում են վերականգնման պատկերները: Նման կարծիք այսօր տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ հայտնեց Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ, պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանը` ամփոփելով  «Հայաստանի տնտեսությունը 2021թ. առաջին կիսամյակում ԵԱՏՄ-ին մեր երկրի անդամակցության համատեքստում» վերլուծությունը:
Ըստ նրա, 44-օրյա պատերազմի ծայրահեղ բացասական ներգործության եւ կորոնավիրուսի համավարակի համապատկերի համատեքստում, ինչպես նաեւ տնտեսության որոշ ճյուղերի անբավարար արդյունավետ կառավարման պայմաններում (մասնավորապես ագրարային ոլորտում) առաջին կիսամյակը համընկել է նաեւ այդ միտումների հետցնցումների եւ ներքաղաքական իրավիճակի սրման հետ: «Տնտեսական վիճակի վրա չէին կարող չանդրադառնալ հունիսի 20-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները: Արդյունքում ձեւավորվել է նոր կառավարություն, որը պատասխանատու է նաեւ մինչեւ 2026թ. երկրի տնտեսական զարգացման համար: Նոր կառավարությունը, որը կադրային առանձնապես մեծ փոփոխություններ չի կրել, իր ներկայացրած ծրագրում նախատեսել է գիտության ոլորտում ներդրումների ավելացում, ակադեմիական քաղաքի կառուցում, 500 նախադպրոցական հաստատությունների եւ 300 դպրոցների բացում, 2600 կմ. Ճանապարհների, 15 ջրամբարների, Գյումրիում, Արարատում եւ Կապանում 3 ինդուստրիալ պարկերի շինարարություն: Տնտեսավարող ընկերությունների ենթակառուցվածքին համաֆինանսավորում իրականացնելու համար հատկացվելու է ավելի քան 1մլրդ. դոլար: Այս ամենըՙ տեսանելի հեռանկարում, իսկ այս տարվա առաջին կիսամյակի արդյունքով տնտեսական ակտիվության աճը կազմել է 5%, ընդ որում հունիսին մայիսի համեմատ այն երկնիշ աճ է ազդարարել: Հաշվետու ժամանակահատվածում արդյունաբերական արտադրանքի աճը 2020թ. համեմատ կազմել է 2,1%: 2021թ. հունվար-հունիսին աճ է արձանագրվել համարյա բոլոր ոլորտներում: Շինարարության աճը, օրինակ, կազմել է 10,8%: Ծառայությունների ոլորտի ծավալը (առանց առեւտրի հաշվառման) նույն ժամանակահատվածում աճել է 2,7%: Ընդ որում, հունիսին մայիսի համեմատ այն նույնպես երկնիշ աճ է արձանագրել: Գյուղատնտեսական ոլորտի շրջանառությունը աճել է 6,8% անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ: Ներքին առեւտրի շրջանառությունը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ աճել է 8%-ով: Այս ոլորտում նույնպես հունիսին մայիսի համեմատությամբ երկնիշ աճ է արձանագրվել: Հիշեցնենք, որ 2021թ. առաջին եռամսյակի արդյունքում Հայաստանի ՀՆԱ-ն անկում էր արձանագրել 3,3% նախորդ տարվա առաջին եռամսյակի համեմատությամբ»,- ընդգծեց փորձագետը:
Միևնույն ժամանակ նա նշեց, որ գյուղատնտեսական աշխատանքների թեժ շրջանում բարելավվել է ոլորտի ցուցանիշների ընդհանուր պատկերը, չնայած այն առանձնապես դրական արդյունք չի արձանագրել սպառողական գների աճը եւ պետական պարտքը զսպելու գործում:
«Ըստ ամենայնի, անխուսափելի է կառավարության միջամտությունը զբոսաշրջային ենթակառուցվածքներում էական բարեփոխումներ իրականացնելու համար: Այս ոլորտը առնվազն 50 մլրդ. դրամի ներդրումներ է պահանջում: Այս ոլորտի նկատմամբ բացառիկ հոգատար վերաբերմունքը եւ բարյացակամ դրվածքն են իվիճակի ստեղծելու այնիպիսի մթնոլորտ, որը թույլ կտա արդեն շուտով Հայաստան ներգրավել մեծ գնողունակություն ունեցող արտասահմանյան զբոսաշրջիկների: Եվրասիական փորձագիտական ակումբը համոզված է, որ միջնաժամկետ հեռանկարի համար Հայաստանի մյուս նախապատվությունները պետք է լինեն արեւային տեխնոլոգիաները, քիմիական եւ թեթեւ արդյունաբերությունը, ծանր մետաղագործությունը, ինչպես նաեւ ֆինանսական ենթակառուցվածքը: Ընդ որում հարկ է նշել, որ յուրաքանչյուր ոլորտի զարգացման պարագայում զարգացման տրամաբանությունը անխուսափելիորեն պետք է տեղավորվի կայուն եւ կանաչ տնտեսության շրջանակներում»,- ընդգծեց փորձագետը:
Մանասերյանը նաև շեշտեց, որ գյուղատնտեսական եւ այլ ապրանքների արտահանման գործում բացառիկ կարեւորություն են սկսում ձեռք բերել տրանսպորտային կոմունիկացիաները: ՌԴ կառավարության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի համոզմամբ, հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման դեպքում Հայաստանը կարող է դառնալ կարեւորագույն միջազգային տրանսպորտային հանգույց, որը Պարսից ծոցի պարսկական նավահանգիստները կկապի սեւծովյան նավահանգիստների, ինչպես նաեւ Բալթիկ ծովում եւ Խաղաղ օվկյանոսի ափերին գտնվող ռուսական նավահանգիստներին: Նա նաեւ կարծում է, որ այդ դեպքում միանգամայն իրատեսական է արտահանմանը միտված սեփական արտադրության աննախադեպ աճը: Հետաքրքրական է, որ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովում նույնպես ուշադրությամբ հետեւում են Հարավային Կովկասում խաղաղությանը միտված գործընթացների հաջողությանը, հասկանալու համար, թե որքանով են իրատեսական Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Իրանի եւ Թուրքիայի միջեւ բազմաբնույթ առեւտրատնտեսական կապերի իրական հնարավորությունները:
Պրոֆ. Մանասերյանը կարծում է, որ 2021թ. տնտեսության աճը կարող է կազմել լավագույն դեպքում 6,5-7%: Սա այն պարագայում, երբ պահպանվեն բարենպաստ պայմանները ագրարային սեկտորի զարգացման համար: Նա կարեւորում է նաեւ օպտիմալ ներդրումներիՙ զբոսաշրջիկներ գրավելու արդյունաբերական աճի եւ ցածր արժեզրկման, արդյունավետ դրամավարկային քաղաքականության հանգամանքները: Շատ բան կախված կլինի նրանից, թե ինչպես կհամագործակցեն Կենտրոնական բանկը եւ երկրի պետական մյուս մարմինները: Մյուս բոլոր դեպքերում տնտեսական աճը կարող է կազմել 4-5%: Էներգետիկան եւ լեռնահանքային արդյունաբերությունը նույնպես մեծապես ազդում են տնտեսական ցուցանիշների վրա:
Փորձագետը նշում է խաղային բիզնեսի դերը, որը զվարճանքների հետ միասին բարձր տեխնոլոգիաների հետ մեկտեղ վերջին տարիներին էապես ազդում է զարգացման ցուցանիշների վրա: Չի կարելի աչքաթող անել սպառողական անկումը: ՀՆԱ-ի կառուցվածքում մինչեւ 2019թ. սպառումը կազմում էր մինչեւ 82,4%: Սա կարեւոր ցուցանիշ է, որը ցույց է տալիս, թե հասարակությունը որքանով է պատրաստ սպառմանը: Համավարակից հետո այդ ցուցանիշը այժմ կազմում է 75,4%:
Հայաստանի պետական բյուջեում տնտեսական աճը 2021թ. սահմանված է 3,2%, իսկ արժեզրկումը` 4% (՞1,5%): Հայաստանի Կենտրոնական բանկը հունիսի կեսին բարելավեց երկրի տնտեսական աճի իր կանխատեսումը մինչեւ 4,6%: Համաշխարհային բանկը կարծում է, որ 2021թ. մեր տնտեսությունը կաճի 3,4%, իսկ 2022թ.-ին` 4,3%: Արժույթի միջազգային հիմնադրամը ակնկալում է, որ 2021թ. Հայաստանի տնտեսությունը կաճի 1%: Առաջատար միջազգային տարբեր կառույցների կանխատեսումները 2,5%-ից 4,5%ի շրջանակներում են:
Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի հունիսյան զեկույցում ասվում է, որ 2021թ. Հայաստանի տնտեսությունը կաճի 4%, իսկ 2022թ.` 5%: Այստեղ շատ կարեւոր է, որ ի թիվս այլ հանգամանքների, մեծանա երկրի բնակչության վստահությունը երկրում ծավալվող տնտեսական ու քաղաքական բարեփոխումների հանդեպ:
Հայաստանում ընթացող տնտեսական զարգացումները մեծապես կախված են ԵԱՏՄ-ում ընթացող գործընթացներից: Փորձագետի վկայությամբ Ռուսաստանի Դաշնության տնտեսության վիճակը ընդհանուր առմամբ լավատեսություն է ներշնչում: Այսպես, արժույթի միջազգային հիմնադրամը կարծում է, որ 2021թ. Ռուսաստանի ՀՆԱ-ն կաճի 4,4%:
Հետաքրքրական է, որ ԵԱՏՄ տարածքի երկու խոշորագույն տնտեսությունները (Ռուսաստանի եւ Ղազախստանի) 2021թ. երկրորդ եռամսյակի արդյունքով Եվրասիական զարգացման բանկի գնահատմամբ, դուրս են եկել նախահամավարակյան մակարդակ: Այսպիսով, պրոֆ. Մանասերյանի կարծիքով, հնարավոր են ինչպես արագացված տնտեսական զարգացման սցենարներ, այնպես էլ աճը նվազեցնող սցենարներ մի շարք օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ (ներքին, արտաքին, տնտեսական եւ քաղաքական) գործոնների ազդեցության դեպքում: Ընդ որում, Հայաստանի տնտեսության զարգացման գնահատման գործում անհնար է գերագնահատել նոր կառավարության ճկունության եւ արհեստավարժության գործոնները, որոնք պետք է ժամանակին եւ արդյունավետ արձագանքեն զարգացման նոր մարտահրավերներին:
«Եթե ձեւակերպենք ավելի համառոտ, բայց հասկանալի, նոր կառավարությունը ուղղակի պարտավոր է ականջալուր լինել տնտեսության ընդհանուր վիճակը հնարավորինս արագ բարելավելու ի վիճակի եղող ոլորտների բիզնես հանրության առաջարկներին: Շատ կարեւոր է, որ 2021թ. երկրորդ կիսամյակում եւ մինչեւ տարվա վերջ Հայաստանի նախարարություններն ու գերատեսչությունները ի վիճակի լինեն արդյունավետ համագործակցելու գործարարների հետ զբոսաշրջության ու ծառայությունների ոլորտներում վիճակը էապես բարելավելու, եկամուտների նոր աղբյուրներ ստեղծելու ասպարեզում»,- եզրափակեց փորձագետը:

В случае благоприятного стечения обстоятельств рост экономики Армении в 2021 году может составить 6,5-7%: Татул Манасерян
При анализе экономического состояния и основных тенденций Армении следует учитывать то обстоятельство, что в стране пока ощущаются негативное воздействие 44-дневной войны прошлого года в Арцахе, последствия пандемии, а также недостаточно эффективное управление рядом отраслей экономики, особенно аграрным сектором в условиях отсутствия Министерства сельского хозяйства. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил член Евразийского экспертного клуба, доктор экономических наук Татул Манасерян, представляя доклад «Экономика Армении в первом полугодии 2021 года в контексте членства в ЕАЭС».
По его словам, в этих условиях важным достижением можно считать показатель экономической активности в январе-мае 2021 года с ростом в 4,3% по сравнению с аналогичным периодом 2020 года. При этом, в мае текущего года по сравнению с маем 2020 года показатель экономической активности повысился сразу на 10,9%, а по сравнению с апрелем 2021 года – на 2%. За январь-май 2021 года объем производства промышленной продукции составил примерно 840 701.6 млн. драмов, увеличившись на 2,3% по сравнению с январем-маем 2020 года. При этом в мае 2021 года по сравнению с маем 2020 года показатель вырос на 7,9%, а в мае 2021 года по сравнению с апрелем 2021 года – на 3,4%.
Рост по итогам января-мая 2021 года был зарегистрирован также в строительной сфере. Объем строительства за январь-май 2021 года по сравнению с аналогичным периодом 2020 года вырос на 14,3% и составил 94 529.7 млн. драмов. При этом в мае 2021 года по сравнению с маем 2020 года рост составил 0,5%, а в мае 2021 года к апрелю 2021 года – на 17,9%.  Что касается объема сферы услуг (без учета торговли), то за январь-май 2021 года он составил 703 125.7 млн. драмов, что на 0,9% ниже показателя за январь-май 2020 года. При этом в мае 2021 года по сравнению с маем 2020 года показатель вырос на 17,3%, а в мае 2021 года по сравнению с апрелем 2021 года – на 3,4%.
Оборот внутренней торговли за январь-май 2021 года составил 1 187 107.3 млн. драмов, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом 2020 года на 7,4%. При этом в мае 2021 года к маю 2020 года показатель вырос сразу на 17,6%, а в мае по сравнению с апрелем 2021 года – на 6%. А ВВП Армении по итогам первого квартала 2021 года зарегистрировал спад на 3,3% по сравнению с аналогичным периодом 2020 года. При этом по сравнению с показателем на конец года ВВП снизился на 34,8%. В номинальном объеме ВВП Армении по итогам первого квартала 2021 года составил 1 284 086.4 млн. драмов.
По мнению эксперта, немаловажным индикатором является объем внешнеторгового оборота, который за январь-май 2021 года составил $2 860.7 млн., что на 11,6% больше показателя аналогичного периода 2020 года. При этом в мае 2021 года по сравнению с маем 2020 года этот показатель вырос на 35,3%, а по сравнению с апрелем 2021 года – на 3,9%. За январь-май 2021 года объем внешнеторгового оборота в драмовом эквиваленте составил 1 499.2 млрд. драмов. Экспорт из Армении за январь-май 2021 года по сравнению с январем-маем 2020 года вырос на 20,8%, составив $1 082.9 млн, что, на наш взгляд, связано также с членством Армении в ЕАЭС, поскольку существенная часть экспорта приходится именно на страны–члены Союза. В мае 2021 года по сравнению с маем 2020 года он увеличился на 36,7%, а по сравнению с апрелем 2021 года – на 7,9%. Импорт за отчетный период составил $1 777.8 млн., зафиксировав рост на 6,7% по сравнению с январем-маем 2020 года. В мае 2021 года по сравнению с маем 2020 года импорт вырос на 34,5%, а по сравнению с апрелем 2021 года – на 1,5%. .Армения с начала года экспортировала 86 тыс. тонн свежей аграрной продукции, что вдвое больше показателя 2020 года - 43 тыс. тонн.
Как заметил эксперт, было экспортировано около 12,8 тыс. тонн абрикоса, причем по хорошей цене, рост по сравнению с 2019 и 2020 годами составил 6 раз. «Ведутся работы по земельной реформой, решаются проблемы логистики, чтобы не зависеть только от КПП “Верхний Ларс” и погодных условий для организации экспорта, осуществляются поиски новых рынков сбыта. В числе имеющихся в сельхозсфере проблем следует указать недостаток водных ресурсов, в том числе, из-за строительства в Турции Карсского водохранилища, что привело к сокращению потоков реки Ахурян и оказало негативное влияние на аграрную сферу Армении»,- объяснил Манасерян.
Как заметил эксперт, правительство Армении ожидает ежегодный рост экономики в 9% при наличии благоприятных экономических условий. По его словам, стоящие перед Арменией вызовы, связанные, прежде всего, с безопасностью и решением гуманитарных вопросов, заставляют власти страны установить эту планку, которая является минимальной. «Очевидно, что поставленная цель требует улучшения инвестиционной атмосферы, ликвидации бюрократических барьеров, чтобы решить данные вопросы, а также консолидации всего потенциала в стране, поскольку страна маленькая, а ресурсы ограничены»,- отметил Манасерян.
Делая прогнозы на будущее, по его словам, важно учитывать эффект низкой базы (во втором квартале 2020 года был самый высокий спад). «Можно ожидать, что рост экономики в 2021 году может составить в лучшем случае 6,5-7%, в случае если будут благоприятные природно-климатические условия для развития аграрного сектора, на фоне минимальных инвестиций, притока туристов, роста промышленности и низкой инфляция, а также при помощи эффективной денежно–кредитной политики Центробанка в командной работе с другими госорганами страны. В противном случае рост может составить 4-5% роста. Многое также зависит от того, какие будут ожидания в бизнес среде и на потребительском рынке, что сильно повлияет на дальнейший рост экономики страны.»,- отметил Манасерян.
По его словам, практически во всех странах ЕАЭС, с учетом низкого базового эффекта, показатели были выше, чем в Армении.
Эксперт отметил также роль игорного бизнеса, который занимает важное место вместе со сферой  развлечений и ИТ в тенденциях экономического развития последних лет. «Сейчас в данной сфере по итогам первого квартала наблюдается самый большой спад – если ранее он составлял в 2013 году – 1,3%, 2019 году – 5,6% в структуре ВВП, то сейчас наблюдается феномен - данный сектор переживает самый большой спад. Это может быть связано с тем, что компании, которые работали в данной сфере, переведены в ИТ-сектор, где кстати отмечается рост на фоне снижения показателей игровой отрасли. Не надо упускать из виду спад потребления (до 2019 года частное потребление в структуре ВВП составляло до 82,4%, что свидетельствует о готовности общества к потреблению: ныне этот показатель понизился до 75,4%)»,- объяснил Манасерян.
По его словам, важно отметить, что экономический рост Армении в госбюджете на 2021 год предусмотрен в размере 3,2%, а инфляция заложена на уровне 4% (±1,5%). Центральный банк Армении в середине июня текущего года улучшил свой прогноз по экономическому росту в стране до 4,6% по итогам 2021 года. ВБ прогнозирует, что экономика Армении в 2021 году вырастет на 3,4%, в 2022 году ожидается рост на 4,3%, а в 2023 году – на 5,3%. МВФ ожидает рост ВВП Армении в 2021 году на уровне 1%. По оценкам рейтингового агентства S&PGlobalRatings, реальный рост ВВП Армении составит 2,5% в 2021 году и 4,5% в 2022-2023 годах после спада на 6,9% в 2020 году. Рейтинговое агентство FitchRatings ожидает умеренное восстановление экономики Армении на 3,2% в 2021 году и на 4,0% в 2022 году. ($1 – 507,9 драма).
В июньском докладе Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) о региональных экономических перспективах (Regionaleconomicprospects) говорится о том, что экономика Армении в 2021 году вырастет на 4%, а в 2022 году – на 5%. Аналитики ЕБРР считают, что выросла налогово-бюджетная уязвимость, поскольку крупные стимулирующие пакеты повысили госдолг в регионах ЕБРР, в среднем, на 11 п.п. от ВВП.
«Таким образом, возможны как сценарии относительно ускоренного экономического развития, так и замедленного роста под воздействием ряда объективных и субъективных – внутренних, внешних, экономических и политических факторов. При этом нельзя переоценить роль гибкости и профессионализма нового правительства, которое должно своевременно и эффективно реагировать на новые вызовы развития»,- резюмировал эксперт.