Թուրքական F-16 կործանիչները Հայաստանի մայրաքաղաքին են մոտեցել օդային հարվածի հեռավորության վրա. Avia.pro
Թուրքական F-16 կործանիչները Հայաստանի մայրաքաղաքին են մոտեցել օդային հարվածի հեռավորության վրա։ Այս մասին գրում է avia.pro մասնագիտացված կայքը:
Ըստ կայքի, մի քանի ժամ առաջ թուրքական կողմը հերթական շատ վտանգավոր սադրանքն է սանձազերծել՝ իր F-16 կործանիչներն ուղղելով դեպի Երեւան։ «Առնվազն երկու թուրքական ռազմական ինքնաթիռներ ուղղություն են բռնել դեպի Երևան և մայրաքաղաքից 56 կմ հեռավորության վրա, ինչը Թուրքիայի ՌՕՈՒ-ի սպառազինության մեջ գտնվող ավիացիոն հրթիռների խոցման շառավիղն է, շրջադարձ են կատարել և վերադարձել հռետ: Ակնհայտ է, որ դրանով իսկ գործարկվել է Հայաստանի մայրաքաղաքի ուղղությամբ հարված հասցնելու սցենարը»,- գրում է կայքը:
Ըստ աղբյուրի, թուրքական կործանիչներից երկուսը թռիչքներ են իրականացրել Ադրբեջանի օդային տարածքում, սակայն դրանով սադրանքները չեն ավարտվել. Հայաստանի սահմանի մոտ նկատվել են Ադրբեջանի ՌՕՈւ և Թուրքիայի ՌՕՈՒ առնվազն չորս ուղղաթիռներ, որոնք ևս գրեթե մոտեցել են Հայաստանի սահմաններին, սակայն չեն խախտել այն ՝ գիտակցելով, որ հայկական ԶՈՒ-ն անհապաղ կրակ կբացի ինչպես թուրքական, այնպես էլ ադրբեջանական ուղղաթիռների ուղղությամբ:
«Թե հատկապես ինչի հետ են կապված նման սադրանքները դեռևս հայտնի չէ, սակայն հաշվի առնելով Անկարայի բարձրագոչ հայտարարությունները՝ մասնագետները կարծում են, որ դրանով Հայաստանին ստիպում են գրոհել, ինչն էլ իր հերթին Թուրքիային թույլ կտա օրինական հիմունքներով կոնֆլիկտի մեջ մտնել այդ երկրի հետ, սակայն հաշվի առնելով Ռուսաստանի աջակցությունը, իրավիճակի սրումը դեռևս հաջողվում է խուսափել»,- գրում է կայքը։

Турецкие истребители F-16 подлетели к столице Армении на расстояние воздушного удара: Avia.pro
Турецкие истребители F-16 подлетели к столице Армении на расстояние воздушного удара. Об этом сообщает портал аvia.pro
Согласно источнику, несколько часов назад турецкая сторона создала очередную очень опасную провокацию, направив свои истребители F-16 прямо к Еревану. Согласно данным источников портала, не менее двух турецких боевых самолётов прямым курсом направилась на Ереван, и в 56 километрах от столицы, что является радиусом поражения авиационных ракет, находящихся на вооружении ВВС Турции, развернулись, очевидно, отработав тем самым нанесение удара по столице Армении.
По данным источников, пара турецких истребителей летела в воздушном пространстве Азербайджана, однако, на этом провокации не завершились – рядом с границей Армении были замечены не менее четырёх вертолётов ВВС Азербайджана и ВВС Турции, которые также приблизилась к границам РА практически в упор, однако, нарушать её не стали, осознавая, что военные незамедлительно откроют огонь как по турецким, так и по азербайджанским вертолётам.
«С чем именно связаны подобные провокации пока что неизвестно, однако, учитывая громкие заявления Анкары, специалисты полагают, что тем самым Армению вынуждают к атаке, что в свою очередь позволит Турции вступить в конфликт с этой страной на законных основаниях, однако, учитывая поддержку со стороны России, обострения ситуации пока что удаётся избегать»,- отмечает портал.