Սերբական ընկերությունը հերքում է Ադրբեջանին Հայաստանը շրջանցելով ռազմական արտադրանք վաճառելու մասին լուրերը
Սերբական «Միլե Դրագիչ» ընկերությունը հերքում է հայկական ԶԼՄ-ներում շրջանառվող տեղեկատվությունն այն մասին, թե իբր ընկերությունը հայկական կողմին առաջարկել է պատերազմի ժամանակ իրենից զրահաբաճկոններ և սաղավարտներ գնել, սակայն մերժում ստանալով ՝ վաճառել է այդ ռազմական արտադրանքը Ադրբեջանին:
Ինչպես ասվում է ընկերության սեփականատեր Միլե Դրագիչի պաշտոնական պատասխանում InfoPort.am-ի հարցմանը ի պատասխան` շրջանառվող լուրերը չեն համապատասխանում իրականությանը։
Նամակում, մասնավորապես, ասվում է. ««Միլե Դրագիչ» ընկերությունը Ադրբեջանի Հանրապետությունից ռազմական նշանակության արտադրանքի, այդ թվում Ձեր նամակում նշված սաղավարտների եւ զրահաբաճկոնների մատակարարման պատվեր չի ստացել: Ընկերությունը երբեք Ադրբեջանի Հանրապետության հետ պայմանագրային հարաբերությունների մեջ չի եղել, բանակցություններ չի վարել նրա հետ ապագայում որեւէ պայմանագիր կնքելու հնարավորության մասին, ուղղակիորեն կամ Թուրքիայի միջոցով նրան արտադրանք չի մատակարարել։
Ընկերությունը չի կապվել նաև Սերբիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, ինչպես նշվում է Ձեր նամակում ՝ հղում անելով ԶԼՄ-ներին, Հայաստանի Հանրապետությանը շուկայականից ցածր գներով ռազմական նշանակության արտադրանքի մատակարարումների վերաբերյալ:
Չի համապատասխանում իրականությանը նաև Ձեր կողմից նշված տեղեկատվությունը առ այն, որ մենք ունենք պատրաստի 4000 սաղավարտ և 4000 զրահաբաճկոն: Հաշվի առնելով արտադրանքի տեսակը, արտադրական գործընթացի և օգտագործվող նյութերի առանձնահատկությունները, պահեստում նման մեծ քանակի պատրաստի ապրանքի առկայությունը բացարձակապես անշահավետ է:
«Միլե Դրագիչ» ընկերությունը որևէ տեղեկություն չունի Սերբիայի Հանրապետության հայ համայնքի ներկայացուցիչների և Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի միջև բանակցությունների մասին:
Կցանկանայի նաեւ ընդգծել, որ, Սերբիայի Հանրապետության օրենսդրությանը համաձայն, ռազմական նշանակության արտադրանքի արտահանման համար անհրաժեշտ է ստանալ Սերբիայի Հանրապետության Առեւտրի նախարարության կողմից տրվող հատուկ արտահանման արտոնագիր:
Բացի այդ, կցանկանայի ընդգծել, որ "Միլե Դրագիչ" ընկերությունը գործարքներ չի իրականացնում այն երկրների եւ կողմերի հետ, որոնք գտնվում են սուր ռազմական հակամարտության մեջ»:
Նշենք, որ օրերս ԶԼՄ-ներում տեղեկություններ էին շրջանառվում այն մասին, որ «Mile Dragic» ընկերությունը Ադրբեջանի Հանրապետությունից 40 հազար սաղավարտների եւ 40 հազար զրահաբաճկոնների գնման պատվեր է ստացել: Այդ տեղեկատվության համաձայն, ընկերությունն ավելի վաղ կապվել է Սերբիայի հայ համայնքի հետ ՝ նույն ապրանքը հայկական կողմին առաջարկելով ավելի ցածր գներով: Ըստ շրջանառվող լուրերի, Սերբիայի հայ համայնքը այդ առաջարկի մասին հայտնել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին, սակայն վերջինս հրաժարվել է գործարքից, որից հետո ընկերությունը, իբր, նշված ապրանքն Ադրբեջանին Է մատակարարել Թուրքիայի միջոցով։

Сербская компания опровергает слухи о продаже Азербайджану военной продукции в обход Армении
Сербская компания «Миле Драгич» опровергает муссируемую в армянских СМИ информацию о том, что компания, якобы предлагала армянской стороне во время войны закупить у нее бронежилеты и каски, однако, получив отказ, продала данную военную продукцию Азербайджану.
Как говорится в официальном ответе собственника компании Миле Драгича на запрос портала InfoPort.am, муссируемая информация не соответствует действительности.
В письме, в частности, говорится: «Компания «Миле Драгич» не получала запросов от Республики Азербайджан на поставку продукции военного назначения, в том числе и указанных в Вашем письме касок и жилетов. Компания никогда не была в договорных отношениях с Республикой Азербайджан, не проводила с ней переговоров о возможности заключения каких-либо договоров в будущем, не поставляла ей продукцию напрямую или посредством Турции.
Компания также не связывалась с представителями армянской общины Сербии, как то указывается в Вашем письме со ссылкой на СМИ, по поводу поставок продукции военного назначения Республике Армения по более низким, чем рыночные ценам.
Не соответствует действительности также указанная Вами информация о наличии у нас готовой продукции в количестве 4000 шт. касок и 4000 шт. жилетов:  учитывая тип продукции,  особенности производственного процесса и используемые материалы, наличие таких больших запасов готовой на складе абсолютно нерентабельно, и у нашей компании таких запасов готовой продукции нет.
Компания «Миле Драгич» не располагает какой-либо информацией о переговорах между представителями армянской общины Республики Сербия и министром обороны Республики Армения.
Хотел бы также подчеркнуть, что, в соответствии с законодательством Республики Сербия, для экспорта продукции военного назначения необходимо получение специальной Экспортной лицензии, выдаваемой Министерством торговли Республики Сербия.
Кроме того, хотел бы подчеркнуть, компания «Миле Драгич» не заключает сделки со странами и сторонами, находящимися в фазе обострения военного конфликта».
Отметим, что на днях в СМИ муссировалась информация о том, что компания “Mile Dragic” получила заказ от Республики Азербайджан на приобретение 40 тыс касок и 40 тыс бронежилетов. Согласно данной информации, компания ранее связалась с армянской общиной Сербии, предлагая тот же товар армянской стороне по более низким ценам. По той же информации, армянская община Сербии сообщила о данном предложении министру обороны РА Давиду Тонояну, однако последний отказался от сделки, после чего компания,  якобы, поставила указанный товар Азербайджану через Турцию.