Քննարկել ենք միստրալ հրթիռներ տրամադրելու հարցը․ Սեբաստիեն Լըկորնյուն՝ Հայաստանին մատակարարվող զինատեսակների մասին
Այսօր առավոտյան խոսեցինք «Միստրալ» կարճ հեռահարության հրթիռների մասին։ Այս մասին փետրվարի 23-ին Երեւանում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ համատեղ ճեպազրույցում ասել է Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Սեբաստյան Լեկորնուն։
Նրա խոսքով՝ շատ հեշտ է կադրեր պատրաստել՝ դրանք օգտագործելու համար։
«Եվ մենք արդեն ունեցել ենք քննարկումներ, որոնք թույլ կտան մեզ առաջարկել պաշտպանության այս մակարդակը։ Երկրորդ մակարդակի պաշտպանության համար մենք կառաջարկենք միջին մակարդակի (միջին հեռահարության – խմբ.) միջոցներ: Բայց կա նաև արտադրության հարց։ Շուտով Հայաստանում կլինեն GM 200 ռադարների մատակարարումներ, կան նաև ավելի լուրջ տեխնոլոգիաներ, օրինակ Thalès-ի ռադարները։
Ամեն անգամ մենք խոսում ենք պաշտպանական զենքի մասին։ ՀՕՊ չօգտագործելու միակ միջոցը այն է, որ ոչ ոք չհարձակվի որևէ մեկի վրա։ Սա շատ կարևոր ոլորտ է մեր համագործակցության համար։ Մեր առաջնահերթությունն է օգնել Հայաստանին պաշտպանել խաղաղ բնակիչներին, եթե նրանք հարձակման զոհ դառնան:
Այնքանով, որքանով մենք զարգացնում ենք մեր պաշտպանական բազան, դա արտացոլում է Հայաստանի հետ համագործակցության հնարավորությունը։ Դա թույլ կտա շատ արագ նոր զինատեսակներ առաջարկել»,- ընդգծել է Լեկորնուն։

Министр обороны Франции: В Армении мы провели обсуждение на тему ракет малой дальности «Мистраль»
Мы сегодня утром говорили о ракетах малой дальности «Мистраль». Об этом на совместном с министром обороны Армении Суреном Папикяном брифинге в Ереване 23 февраля заявил министр обороны Франции Себастьян Лекорню.
По его словам, очень легко обучить личный составил для их применения.
«И мы уже провели обсуждение, которое позволит предложить защиту этого уровня. Для защиты второго уровня мы предложим средства среднего уровня (средней дальности – ред.).  Но тут  есть также вопрос производства. В скором времени будут поставки в Армению радаров GM 200. Есть также более серьезные технологии, например, радары «Thalès».
Мы каждый раз говорим об оборонительном вооружении. Единственный способ не применять средства ПВО заключается в том, чтобы никто ни на кого не нападал. Это очень важное направление для нашего сотрудничества. Для нас приоритет – помочь Армении защитить гражданское население, если оно станет жертвой нападения.
Насколько мы развиваем нашу оборонительную базу, настолько это зеркально дает возможность для сотрудничества с Арменией. Это даст возможность очень быстро предложить новое вооружение», – подчеркнул Лекорню