ՀՀ ՊՆ-ն պլանավորում է մասնակցել Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի հրամանատարության  այլ զորավարժությունների
ՀՀ ՊՆ-ն պլանավորում է մասնակցել Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի հրամանատարության այլ զորավարժությունների
Հայաստանը չի մասնակցի  «Defender 2023» բազմազգ զորավարժությանը, բայց փոխարենը  պլանավորում է մասնակցել Եվրոպայում ԱՄՆ ցամաքային զորքերի հրամանատարության երկու այլ զորավարժությունների՝ KFOR (Կոսովոյի ուժեր) և Saber Junction (Միաձուլված սուր) զորավարժություններին։ Այս մասին հայտնում են Պաշտպանության նախարարությունից։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 6-ին Պենտագոնի կայքում «Defender 2023» բազմազգ զորավարժության մասին հաղորդագրության մեջ մասնակից երկրների ցուցակում նշված էր նաեւ Հայաստանը: Որոշ ժամանակ անց, սակայն, ԱՄՆ պաշտպանական գերատեսչությունը խմբագրեց հաղորդագրությունը, և Հայաստանն այլեւս մասնակիցների ցանկում ներառված չէր:

Армения не примет участия в многонациональных военных учениях «Defender 2023» в США: Минобороны РА
Армения не примет участия в многонациональных военных учениях «Defender 2023» в США. Об этом сообщил пресс-секретарь Министерства обороны РА Арам Торосян.
При этом он подчеркнул, что Министерство обороны РА в текущем году планирует принять участие в двух других учениях, организуемых командованием Сухопутных войск США в Европе - KFOR (силы Косово) и Saber Junction («Сросшийся меч»).
Отметим, что 6 апреля в сообщении на сайте Пентагона о многонациональных военных учениях «Defender 2023» в списке стран-участниц была указана также Армения. Однако через некоторое время Министерство обороны США отредактировало сообщение, и Армения больше не была включена в список участников.