Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի տեղակայման հարցում Մոսկվան ելնում է համապատասխան պայմանավորվածություններից
Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի տեղակայման հարցում Մոսկվան ելնում է համապատասխան պայմանավորվածություններից։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ռուսական կողմը Երևանից բացասական քայլեր ակնկալո՞ւմ է Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի ապագայի վերաբերյալ։
«Մենք, բոլոր դեպքերում, ելնում ենք թղթի վրա արձանագրված մեր պայմանավորվածություններից։ Երկրորդ՝ մենք կոնկրետ կարձագանքենք բոլոր կոնկրետ քայլերին իսկ ենթադրել, թե ինչ կարող է լինել... դրանով զբաղվում են վերլուծաբանները: Մենք մեկնաբանություններ ենք տալիս ընթացիկ, արդեն կատարված իրադարձությունների վերաբերյալ, կամ այն իրադարձությունների, որոնք հստատ տեղի են ունենալու: Եթե ​​խոսում ենք ռուսական դիրքորոշման մասին, ապա դա արձանագրված է համապատասխան փաստաթղթերում, այն օրինականորեն ձեւակերպված է»,- նշել է Զախարովան։

В вопросе размещения российской военной базы в Армения Москва исходит из соответствующих договоренностей
В вопросе размещения российской военной базы в Армения Москва исходит из соответствующих договоренностей. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, отвечая на вопрос, ожидает ли российская сторона негативных шагов со стороны Еревана относительно будущего российской военной базы в Армении.
«Мы все-таки исходим из наших договоренностей, зафиксированных на бумаге. Во-вторых на все конкретные шаги мы будем конкретно реагировать, а предполагать то, что может быть…этим занимаются аналитики.. Мы даем комментарии по текущим, уже свершившимся событиям или тем, которые точно должны произойти. Если говорить о российской позиции, то она зафиксирована в соответствующих документах, она юридически оформлена», - отметила Захарова.