Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության ապահովումը բխում է տարածաշրջանի ժողովուրդների շահերից. ՀՀ-ում Իրանի դեսպանը այցելել է Գեղարքունիքի մարզ
Օգոստոսի 3-ին ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին և ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանության ռազմական կցորդ, գնդապետ Բահման Սադեղինը ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ այցելել են Գեղարքունիքի մարզ։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՊՆ-ն։
Զորամիավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Արայիկ Հարությունյանը դեսպանին ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը, որից հետո կազմակերպվել է այց Վերին Շորժայի հատվածի սահմանագիծ:
Հայաստանի Հանրապետությունում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանը, մտահոգություն հայտնելով երկու երկրների սահմանային վեճերի շարունակության կապակցությամբ ընդգծել է երկու կողմերի զսպվածության և երկու երկրների միջև վեճերի խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը: Նա իր ցավակցությունն է հայտնել վերջին ընդհարումների ընթացքում զոհված զինծառայողների ընտանիքներին։
Պարզաբանելով բոլոր կողմերի` միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները հարգելու անհրաժեշտությունը, դեսպան Զոհուրին նշել է, որ Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության ապահովումը բխում է տարածաշրջանի ժողովուրդների շահերից և հայտնել Իրանի Իսլամական Հանրապետության պատրաստակամությունը՝ աջակցելու տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատման հարցում:

Обеспечение длительного мира на Южном Кавказе исходит из интересов народов региона։ Посол Ирана в Армении посетил Гегаркуникскую область
Чрезвычайный и полномочный посол Ирана в Армении Аббас Бадахшан Зохури и военный атташе посольства полковник Бахман Садегин в сопровождении представителей министерства обороны Армении посетили Гегаркуникскую область.
Об этом сообщает 3 августа пресс-служба оборонного ведомства республики.
Командующий войсковым соединением, генерал-майор Араик Арутюнян проинформировал о ситуации на армяно-азербайджанской границе, после чего был организован визит на границу на участке Верин Шоржа.
Посол Ирана в Армении, выразив обеспокоенность в связи с продолжением пограничных споров между двумя странами, подчеркнул необходимость сдержанности сторон с обеих сторон и мирного урегулирования споров. Он выразил соболезнования семьям военнослужащих, погибших в ходе недавних столкновений.
Подчеркнув важность уважения международно признанных границ, посол заявил, что обеспечение длительного мира на Южном Кавказе исходит из интересов народов региона, и выразил готовность Исламской Республики Иран содействовать установлению длительного мира в регионе.