Ֆրանսիայում հայտարարել են, որ Հայաստանի հետ կձևակերպեն սպառազինության գնման պայմանագիր
Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Սեբաստիան Լըկորնյուն հայտարարել է, որ Փարիզն ու Երևանը կիրակի օրը կձևակերպեն ֆրանսիական սպառազինությունների գնման պայմանավորվածությունները, մասնավորապես՝ հակաօդային պաշտպանության ոլորտում:
՛՛Անհրաժեշտ է թույլ տալ, որ Հայաստանը պաշտպանի իր քաղաքացիական բնակչությանը և ապահովի իր սահմանների պաշտպանությունը։ Վաղը մենք պաշտոնապես կձեւակերպենք Հայաստանի կողմից ֆրանսիական արտադրողներից որոշակի քանակությամբ սպառազինությունների ձեռքբերումը, մասնավորապես՝ պայմանագրի ստորագրմամբ, որը թույլ կտա երկրին ապահովել իր օդային տարածքի պաշտպանությունը՛՛,-հայտարարել Է նախարարը Parisien թերթին տված հարցազրույցում, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստի-ն:
Ավելի վաղ Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հայտնել էր, որ Երևանը նոր ռազմական գործընկերոջ կարիք ունի և Ֆրանսիայի հետ քննարկում է ռազմական օգնություն ցուցաբերելու հարցը:

Во Франции заявили, что оформят договор с Арменией о покупке вооружений
Министр обороны Франции Себастьян Лекорню заявил, что Париж и Ереван в воскресенье оформят договоренности о покупке французских вооружений, в частности, в сфере ПВО.
"Необходимо позволить Армении защитить свое гражданское население и обеспечить защиту своих границ. Завтра мы официально оформим приобретение Арменией определенного количества вооружений у французских производителей, в частности, подписанием контракта, который позволит стране обеспечить защиту своего неба", - заявил министр в интервью газете Parisien.
Ранее в октябре президент Армении Ваагн Хачатурян сообщил, что Ереван нуждается в новом военном партнере и обсуждает с Францией вопрос оказания военной помощи.