Անընդունելի ենք համարում ուժի կիրառումը․ ՀԱՊԿ-ն արձագանքել է հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի սրմանը
Անընդունելի ենք համարում ուժի կիրառումը: Այս մասին ասվում է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հայտարարության մեջ՝ կապված հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի սրման հետ:
Զասը ցավակցություն է հայտնել հուլիսի 28-ի մարտերի հետևանքով զոհված հայ զինծառայողների ընտանիքներին:
«Լուրջ մտահոգություն է առաջացնում տարածաշրջանում լարվածության հետագա սրման վտանգը, ինչը կարող է բացասաբար անդրադառնալ եռակողմ ձևաչափով պայմանավորվածությունների կատարման վրա, որոնք ամրագրված են Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի հայտարարության մեջ:
Հակասությունները կարգավորելու համար պետք է օգտագործվեն բացառապես քաղաքական-դիվանագիտական մեթոդներ։ Ողջունում եմ Ռուսաստանի Դաշնության ջանքերը ՝ ուղղված տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացմանը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Նշենք, այսօր Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է, որ Ադրբեջանի և ՀՀ փոխադարձ մեղադրանքների իսկությունը պարզելու հարցում հնարավոր լուծումներից մեկը կարող է լինել ՀԱՊԿ-ի մոնիթորինգային առաքելության տեղակայումը հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով, ինչը նախատեսված է ՀԱՊԿ-ի գործունեության իրավակարգավորումներով

Генсек ОДКБ обеспокоен ситуацией на армяно-азербайджанской границе
Генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась заявил о серьёзной обеспокоенности в связи с обстановкой на границе Армении и Азербайджана, где в ночь на 28 июля произошли боевые столкновения.
«Серьёзную обеспокоенность вызывает опасность дальнейшей эскалации напряжённости в регионе, что может негативно сказаться на выполнении договорённостей в трёхстороннем формате, закреплённых в заявлении лидеров Азербайджана, Армении и России от 10 ноября 2020 года», — отмечается в сообщении.
По его словам, применение силы неприемлемо.
«Приветствую усилия Российской Федерации, направленные на стабилизацию обстановки в регионе», — заявил Зась.
Ранее пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что в Кремле в курсе, что накануне было обострение на границе Армении и Азербайджана. Он отметил, что представители России приложили немало усилий для восстановления режима прекращения огня.