ԱՄՆ ցուցաբերած օգնությունն այդ տարիներին ճակատագրական եղավ․ Տոնոյան
Հունվարի 27-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում բացվել է «Միացյալ նահանգների Զինված ուժերը 1919-1920թթ. Հայաստանի առաջին Հանրապետությունում» խորագրով լուսանկարների ցուցադրություն:
Ամերիկայի հայկական համագումարի նախաձեռնությամբ բացված ցուցահանդեսում ներկայացված է 1919-1920թթ. Միացյալ նահանգների ցուցաբերած մարդասիրական աջակցությունը Հայաստանի առաջին Հանրապետությանը։
Բացման արարողությանը մասնակցել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսին, Ամերիկայի հայկական համագումարի և ՀՀ ԶՈՒ բարձրաստիճան սպայակազմի ներկայացուցիչներ։
Ներկաներին ողջունել և ցուցահանդեսի բացման առթիվ շնորհավորել է ՀՀ պաշտպանության նախարարը։ Դավիթ Տոնոյանն ընդգծել է այս նախաձեռնության կարևորությունը, շնորհակալություն հայտնել ԱՄՆ-ին՝ ցուցաբերած օժանդակության և հաստատած բարեկամական հարաբերությունների համար.
«Շատերի համար ԱՄՆ ցուցաբերած օգնությունն այդ տարիներին ճակատագրական եղավ։ Հատկապես ուսանելու համար նոր հնարավորություններ ստեղծվեցին, ինչի շնորհիվ մեր հայրենակիցներից շատերն այդ դժվարին ժամանակահատվածում կարողացան կրթություն ստանալ և տպավորիչ ձեռքբերումների հասնել»։
Ողջույնի խոսքով հանդես է եկել նաև ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանը։ Լին Թրեյսին շնորհավորել է ներկաներին Հայկական բանակի կազմավորման 28-րդ տարեդարձի առթիվ, խոսել վերջին 100 տարիներին կատարված աշխատանքի և դրա կարևորության մասին, ընդգծելով, որ Հայաստանը ոչ միայն աջակցություն ստացող երկիր է, այլև աջակցող՝ մասնավորապես, մասնակցելով աշխարհի խաղաղության ապահովման գործին, խաղաղապահ առաքելություն իրականացնելով մի շարք երկրներում։

Помощь США в те годы была судьбоносной для Армении: Министр обороны РА
27 января в административном комплексе МО РА состоялось открытие выставки под названием «Вооруженные силы Соединенных Штатов в 1919-1920 гг. Фотовыставка в Первой Республике Армения».
На выставке, открывшейся по инициативе Армянской Ассамблеи Америки, представленыфотографии 1919-1920 гг. по гуманитарному содействию, оказанному Соединенными Штатами Первой Республике Армения.
В церемонии открытия приняли участие министр обороны Армении Давид Тоноян, Чрезвычайный и Полномочный Посол США в Армении Лин Трейси, представители Армянской Ассамблеи Америки и высокопоставленного офицерского состава ВС Армении.
Министр обороны Армении поздравил присутствующих с открытием выставки. Давид Тоноян подчеркнул важность этой инициативы, поблагодарил США за оказанное содействие и установившиеся дружественные отношения.
«Для многих помощь США в те годы стала судьбоносной. Особенно в сфере образования были созданы новые возможности, благодаря чему многие наши соотечественники в этот трудный период смогли получить образование и добиться впечатляющих достижений».
С приветственной речью выступила также посол США в РА Лин Трейси, поздравив присутствующих с 28-летием формирования армянской армии, она поговорила о проделанной за последние 100 лет работе и ее важности, подчеркнув, что Армения не только страна, получающая поддержку, но и содействующая, в частности, участвуя в деле обеспечения мира в мире, осуществляя миротворческую миссию в ряде стран.