ԼՂ հայերը պետք է ապահով վերադարձի հնարավորություն ունենան․ Զախարովա
Ղարաբաղի հայերը պետք է հնարավորություն ունենան վերադառնալ տուն՝ իրենց իրավունքների և անվտանգության ապահովման պայմանով: Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղի տարածքը լքած հայ բնակչությանը, ապա, ինչպես նկատեցիք, Ադրբեջանի իշխանությունները վերաինտեգրման հատուկ ծրագիր են ընդունել։ Մեկ անգամ չէ, որ ընդգծվել է, որ Ռուսաստանը ողջունում և աջակցում է այդ քայլը։ Ղարաբաղի հայերը պետք է հնարավորություն ունենան վերադառնալու տարածաշրջան՝ պատշաճ կերպով ապահովելով իրենց իրավունքները և, իհարկե, անվտանգությունը»,- ասել է Զախարովան՝ հավելելով, որ Ռուսաստանն իր հերթին պատրաստ է ամեն կերպ աջակցել այս գործընթացին։
Նրա խոսքով, այս հարցը պետք է տարանջատել 80-ականների վերջին և 90-ականների սկզբին Հայաստանը և Ադրբեջանը լքած ադրբեջանցիների և հայերի վերադարձի թեմայից. «Այս կատեգորիայի քաղաքացիների հնարավոր վերադարձի համար պայմաններ ստեղծելու համար մեծ աշխատանքի ծավալը պետք է կատարվի: Մեզ անհրաժեշտ է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համապարփակ կարգավորում, պետք է երկրների միջև վստահության մթնոլորտ ստեղծել, այդ թվում՝ խաղաղության պայմանագրի ստորագրում և հաղորդակցությունների ապաշրջափակում»։

МИД РФ: У армян Карабаха должна быть возможность вернуться домой при условии обеспечения их безопасности
У армян Карабаха должна быть возможность вернуться домой при условии обеспечения их прав и безопасности. Об этом  на брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«Что касается армянского населения, которое покинуло территорию Карабаха, то, как вы заметили, азербайджанскими властями принят специальный план реинтеграции. Не раз подчеркивалось, что Россия приветствует и поддерживает этот шаг. Карабахские армяне должны иметь возможность вернуться в регион при надлежащем обеспечении их прав и, конечно, безопасности», – сказала Захарова, добавив, что Россия со своей стороны готова всячески содействовать этому процессу, отметила российский дипломат.
По ее словам, нужно отделять этот вопрос от темы возвращения азербайджанцев и армян, покинувших Армению и Азербайджан в конце 80-х – начале 90-х: «Чтобы создать условия для потенциального возвращения этой категории граждан, необходимо проделать большой объем работы. Нужна комплексная нормализация армяно-азербайджанских отношений, надо сформировать атмосферу доверия между странами, в том числе подписать мирный договор, разблокировать коммуникации».