Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան միության անդրադարձը Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական բռնազավթման տնտեսական մոնոպոլիաներին
Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան համահայկական միությունը հայտարարություն է տարածել, որում անդրադարձել է  Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական բռնազավթման տնտեսական մոնոպոլիաներին։
Հայտարարությունը բերկայացնում ենք ամբողջությամբ․
«Ադրբեջանական իշխող բռնապետական նեղ շրջանակների քաղաքական երեսպաշտությունը շարունակաբար դրսևորվում է ոչ միայն արտաքին քաղաքականության ոլորտում կատարված հանցանքների համար արդարացումներ փնտրելիս, այլև ներքին քաղաքականության մեջ՝ սեփական հասարակությանը քարոզվող հռետորաբանության և կողոպտված իրականության միջև։
Բոլորովին վերջերս հարցազրույցում Ադրբեջանի նախագահը խոսում էր այն մասին, որ վերջին տասնամյակներին իրենց ազգային գաղափարախոսությունը եղել է «տարածքների ազատագրումը» և իրենք հասել են այդ նպատակին։ Նոր ազգային գաղափարախոսության ձևավորման մասին մտածող Իլհամ Ալիևը, սակայն, երեսպաշտորեն հաշվետվություն չի տալիս իր փայփայած, պատերազմական հանցանքներով ձեռք բերված հաղթանակի շուրջ միավորված հասարակության շարքային անդամներին այն մասին, որ, օրինակ, Լեռնային Ղարաբաղում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող ընկերությունները պատկանում են «Pasha Holding»-ին, որի բաժնետերերն են Իլհամ Ալիևի դուստրերը՝ և Արիֆ Փաշաևը՝ առաջին տիկին Մեհրիբան Ալիևայի հայրը։ Արդյո՞ք այսօրինակ և մնացած այլ գաղտնի պահվող եղելությունների պատճառով չէ շարքային ադրբեջանցու մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ խիստ սահմանափակված:
Խնդիրն ունի մեկ այլ բաղադրիչ ևս․ 2020 թ․ 44-օրյա պատերազմից հետո փաստացի ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում բնակվող հայությունը տեղահանվել է և չի վերադարձել իր նախնական բնակության վայր, ինչպես սահմանված է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրի 7-րդ կետով և Ադրբեջանի անդամակցած բազմաթիվ այլ դաշնագրերով։ 2023 թ․ սեպտեմբերի 19-20-ը Լեռնային Ղարաբաղի դեմ պատերազմի հետևանքով էթնիկ զտման և բռնի տեղահանման է ենթարկվել Լեռնային Ղարաբաղի ողջ հայ բնակչությունը, որն ունի Լեռնային Ղարաբաղի իր նախնական բնակության վայրում գույքային, այդ թվում՝ հողային անօտարելի իրավունք։ Ստացվում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ բնիկ հայ բնակչությանը բռնի տեղահանելով, վերջիններիս ապահով և արժանապատիվ վերադարձի համար անհրաժեշտ երաշխիքներ չապահովելով՝ Ադրբեջանը ոչ միայն անուղղակի կերպով ժխտում է ավելի քան 100 հազար հայության և 2020 թ․ տեղահանվածների վերադարձի իրավունքի իրացման անհրաժեշտությունը, այլև փաստացի պետականորեն հափշտակում է վերջիններիս գույքը՝ հանձնելով ադրբեջանական այն կազմակերպություններին, որոնք արդեն իսկ մոնոպոլիզացրել են Ադրբեջանի տնտեսական ոլորտը։
Պետությունը, որն արդեն իսկ յուրացրել է 1988-1992 թթ․ բռնագաղթի ենթարկված ավելի քան կես միլիոն հայության գույքը, այժմ բացեիբաց յուրացնում է ամբողջ Լեռնային Ղարաբաղը՝ «վերադարձված կորուսյալ հայրենիքից» այն վերածելով փաստացի գողոնի ալիևա-փաշաևական բարեկամական գրպանում»։

“Гардман-Ширван-Нахиджеван” выступил с заявлением, в котором коснулся компонента экономических монополий азербайджанской оккупации Нагорного Карабаха
Всеармянский союз “Гардман-Ширван-Нахиджеван” выступил с заявлением, в котором коснулся компонента экономических монополий азербайджанской оккупации Нагорного Карабаха.
“Политическое лицемерие правящих узких диктаторских кругов Азербайджана постоянно проявляется не только в поиске оправданий преступлениям, совершаемым в области внешней политики, но и во внутренней политике, между пропагандируемой собственному обществу риторикой и украденной реальностью.
Совсем недавно в интервью президент Азербайджана рассказал о том, что в последние десятилетия их национальной идеологией было «освобождение территорий», и они достигли этой цели. Однако Ильхам Алиев, задумывающийся о формировании новой национальной идеологии, лицемерно не сообщает рядовым членам общества, сплотившимся вокруг его заветной победы, достигнутой военными преступлениями, что, например, компании, осуществляющие сельскохозяйственные работы в Нагорном Карабах принадлежит компании «Pasha Holding», акционерами которой являются дочери Ильхама Алиева и Ариф Пашаев, отца первой леди Мехрибан Алиевой.
Не из-за этого и других секретных реалий въезд рядового азербайджанца в Нагорный Карабах строго ограничен?
У проблемы есть еще одна составляющая. После 44-дневной войны 2020 года армяне, проживающие на территориях, фактически перешедших под контроль Азербайджана, были перемещены и не вернулись в свои первоначальные места проживания, как это установлено пунктом 7 Трехстороннего заявления от 9 ноября и многими другими соглашениями, подписанными Азербайджан. 19-20 сентября 2023 года в результате войны против Нагорного Карабаха все армянское население Нагорного Карабаха подверглось этнической чистке и насильственному переселению, однако эти люди имеют неотъемлемое право на собственность, в том числе на землю, на своем первоначальном месте жительства в Нагорном Карабахе. Получается, что, насильственно выселяя коренное этническое армянское население Нагорного Карабаха и не предоставляя необходимых гарантий для их безопасного и достойного возвращения, Азербайджан не только косвенно отрицает необходимость реализации права на возвращение более 100 тысяч армян и вынужденных переселенцев 2020 года, но и фактически отбирает у них имущество, передавая его азербайджанским организациям, уже монополизировавшим экономическую сферу Азербайджана.
Государство, уже присвоившее имущество более полумиллиона армян, депортированных в 1988-1992 годах, теперь открыто присваивает весь Нагорный Карабах, превращая его из «вернувшейся утраченной родины» в де-факто награбленное имущество в алиевско-пашаевском семейном кармане”.