Եթե չլիներ Պուտինի աշխատանքը, ԼՂ հակամարտությունը կարող էր շարունակվել մինչ օրս. Մեդվեդև
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխղեկավար Դմիտրի Մեդվեդևը նուրբ է անվանել 2020թ. աշնանը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրադրության կարգավորման ուղղությամբ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի աշխատանքը: Այս մասին ռուսական լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի փոխղեկավար Դմիտրի Մեդվեդեւը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա հիշեցրել է 2016 թվականին Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ հակամարտության սրման մասին՝ հավելելով, որ «այն ժամանակ ճանապարհային քարտեզ էր պատրաստվել, բայց, ցավոք, երկրները դրանից չօգտվեցին»: Այս ամենը, նրա խոսքով, «հանգեցրել է նոր հակամարտության, որը ձգձգվել է, մեծ թվով զոհերի»:
«Եվ շատ լավ է, որ Ռուսաստանի նախագահի աշխատանքի շնորհիվ, ընդ որում, այդ աշխատանքը նրբին է եղել, ես մի օր հետեւել եմ այդ աշխատանքին, Վլադիմիր Պուտինն այդ հակամարտության բոլոր մասնակիցների հետ ժամերով վարել է քննարկումներ, եթե չլիներ նրա աշխատանքը, ասենք, ուղղակի, այդ հակամարտությունը կարող էր շարունակվել մինչ օրս», - ընդգծել Է Մեդվեդեւը: Եվ հավելել է, որ «դա հսկայական աշխատանք է, որի համար և Ադրբեջանը, և Հայաստանը պետք է շատ մեծ չափով երախտապարտ լինեն Ռուսաստանի նախագահին»:
Նրա խոսքով՝ այն բանից հետո, երբ 2020 թվականի նոյեմբերին տարածաշրջանում հակամարտության «թեժ փուլը» դադարեցվեց, «իրավիճակն ընդհանուր առմամբ հանդարտվեց, եւ դա ամենակարեւորն է, մարդիկ չեն զոհվում եւ զարգացման հնարավորություններ կան»:
Նա հիշեցրել է, որ 2021 թվականի հունվարի 11-ին «երեք երկրների նախագահները հանդիպել են Մոսկվայում եւ նախանշել են իրավիճակի տնտեսական առողջացման ուղիները»:
«Դա նույնպես շատ կարեւոր է, քանի որ մարդկանց համար այն ավերածությունը, որում նրանք ապրում են, որում նրանք հայտնվել են այդ ռազմական գործողությունների արդյունքում, ամենացավոտն է, բացի զոհերից, իհարկե։ Եվ այժմ կան բոլոր հնարավորությունները տնտեսական համագործակցության զարգացման համար, բնականաբար, աշխատանքի որոշակի պարամետրերի պահպանման դեպքում, ներառյալ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմը», - ամփոփել է նա։

Медведев: Азербайджан и Армения должны быть признательны Путину за филигранную работу
Замглавы Совета безопасности РФ Дмитрий Медведев назвал филигранной работу президента России Владимира Путина по нормализации ситуации вокруг Нагорного Карабаха осенью 2020 года. Об этом заявил замглавы Совета безопасности России Дмитрий Медведев в интервью российским СМИ, передает ТАСС.
Он напомнил об обострении конфликта между Азербайджаном и Арменией в 2016 году, добавив, что "тогда была подготовлена карта, но, к сожалению, страны этим не воспользовались". Все это, по его словам, "привело к новому конфликту, затяжному, с большим количеством жертв".
"И очень хорошо, что благодаря работе президента России - причем эта работа была филигранная, я в один из дней наблюдал за этой работой, Владимир Владимирович находился в часовых дискуссиях между всеми участниками этого конфликта - если бы не его работа, скажем прямо, этот конфликт мог бы продолжаться до сих пор", - подчеркнул Медведев. И добавил, что "это огромный труд, за который и Азербайджан, и Армения должны быть в очень большой степени признательны президенту России".
По его словам, после того как в ноябре 2020 года "горячая фаза" конфликта в регионе была прекращена, "ситуация в целом успокоилась, и это самое главное, люди не погибают и есть возможности для развития".
Он напомнил, что 11 января 2021 года "встречались президенты трех стран в Москве и наметили пути по экономическому оздоровлению ситуации". "Это тоже очень важно, потому что ведь для людей та разруха, в которой они живут, в которую они попали в результате этих военных действий, — это самое болезненное, помимо жертв, конечно. И теперь есть все возможности для развития экономического сотрудничества, естественно, при сохранении определенных параметров работы, включая миротворческий контингент Российской Федерации", - подытожил он.