Արցախում ռազմական դրություն և համատարած զորահավաք է հայտարարվել տասնութից բարձր տարիքային խմբի համար (տեսանյութ)
Ելնելով ստեղծված իրավիճակից՝ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ է հրավիրվել: Հանդես գալով պատգամավորների առջև՝ հայտարարել եմ ռազմական դրություն և համատարած զորահավաք տասնութից բարձր տարիքային խմբի համար: Այս մաասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնում է ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
՛՛Մենք բազմիցս հայտարարել ենք, որ պատերազմի կողմնակից չենք, բայց պատրաստ ենք պատերազմի:
Մեզանից ավելի շատ խաղաղություն սիրող ու խաղաղության կողմնակից չկա:
Մենք չենք ցանկացել պատերազմ, այս պատերազմը մեզ պարտադրվել է, և պարտավոր ենք պաշտպանել մեր հայրենիքն ու ընտանիքները:
Իրավիճակի սրման համար ամբողջ պատասխանատվությունը կրելու է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական իշխանությունը:
Տարածաշրջանում հղի հումանիտար աղետի համար պատասխան է տալու անձամբ Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը՛՛,-նշել է նա:

В Арцахе объявлено военное положение и массовая мобилизация для возрастной группы старше 18 лет (видео)
В Арцахе объявлено военное положение и массовая мобилизация для возрастной группы старше 18 лет. Об этом, выступая на экстренном заседании Национального Собрания Арцаха заявил президент Араик Арутюнян.
«Мы неоднократно заявляли, что не являемся сторонниками войны, но мы готовы к ней. Мы не хотели войны, эта война нам навязана, и мы обязаны защищать нашу Родину и семьи. Вся ответственность за обострение ситуации будет нести военно-политическая власть Азербайджана. За гуманитарную катастрофу в регионе ответит лично Алиев»,- заявил глава Арцаха.