Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից արձանագրվել է 72 քաղաքացիական անձանց սպանության դեպք, որից 41-ը՝  թիրախային հարվածների հետևանքով, 31-ը՝ գերեվարման մեջ․ Արցախի ՄԻՊ
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը թարմացրել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի քաղաքացիական անձանց սպանության դեպքերի վերաբերյալ հրապարակված միջանկյալ զեկույցը, որում ներառվել են նաև 2020թ. դեկտեմբերի 22-ից հետո որոնողական աշխատանքների արդյունքում հայտնաբերված քաղաքացիական անձանց սպանության դեպքերը: Այս մասին հայտնեցին Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնից:
Զեկույցում ամփոփված են 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի ռազմական ագրեսիայի ընթացքում թիրախային հարվածների հետևանքով և Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ հայտնված (գերեվարված) քաղաքացիական անձանց սպանության դեպքերը՝ վերաբերելի հակիրճ տեղեկությունների ներկայացմամբ:
2020թ. սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2021թ. հունվարի 28-ն ընկած ժամանակահատվածում արձանագրվել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից 72 քաղաքացիական անձանց սպանության դեպք, որից 41-ը՝  թիրախային հարվածների հետևանքով, 31-ը՝ գերեվարման մեջ: Արձանագրվել են խոշտանգման և դիակների խեղման, անխուսափելիորեն քաղաքացիական մահերի հանգեցնող թիրախային հարվածների մի շարք դեպքեր: Մարդու իրավունքների պաշտպանն արձանագրել է նաև 163 քաղաքացիական անձի վիրավորման դեպք, որոնց զգալի մասը տեղի է ունեցել այլ անձանց մահվան հանգեցրած հարվածների հետևանքով:
Զեկույցում ներկայացվել են միայն անառարկելի հիմքերով ապացուցված դեպքերը, սակայն ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը շարունակում է ստանալ նաև այլ ենթադրյալ դեպքերի վերաբերյալ ուսումնասիրություն պահանջող տեղեկություններ, որոնց հետազոտության արդյունքները կներառվեն Զեկույցի հետագա թարմացումներում:
Զեկույցի թարմացման պահի դրությամբ՝ Պաշտպանի աշխատակազմը շարունակում է տիրապետել անհետ կորած քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ տվյալների, որոնց մի մասը հավանաբար գտնվում է ադրբեջանական գերության մեջ, իսկ մյուս մասը ենթադրաբար սպանվել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից: Այդ մասին են վկայում Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած արցախյան բնակավայրերում քաղաքացիական անձանց դիակների հայտնաբերման պարբերական դեպքերը:
Որոշ զոհերի մարմիններ գտնվել են մահից տևական ժամանակ անց, ինչը  պահանջում է խորը մասնագիտական հետազոտություն կոնկրետ դեպքերում մահվան հանգամանքները մանրամասն արձանագրելու և կատարված հանցագործությունների հետքերը բացահայտելու համար, այդուհանդերձ որոշ դեպքերով ներկայացվել են նաև դատաբժիշկ-փորձագետի նախնական եզրակացությունները:

ВС Азербайджана убили 72 гражданских лиц, 31 из них - в плену: Офис Омбудсмена Арцаха
Аппарат защитника прав человека Республики Арцах обновил промежуточный доклад, относительно случаев убийства азербайджанскими военнослужащими гражданских лиц, в который включены также случаи, имевшие место после 22 декабря 2020 года.
В докладе обобщены случаи убийств гражданских лиц (пленных) населенных пунктов, оказавшихся под контролем Вооруженных Сил Азербайджана в результате целевых ударов в ходе военной агрессии Азербайджана и Турции против Республики Арцах с 27 сентября.
С 27 сентября 2020 года по 28 января 2021 года Вооруженными силами Азербайджана были убиты 72 гражданских лиц, 41 из которых - в результате целевых ударов по населенным пунктам, 31 были убиты в плену. Были также зафиксированы случаи пыток пленных и расчленения трупов, а также нанесения целевых ударов по мирным населенным пунктам, неизбежно приводящих к гражданским смертям. Защитник прав человека констатировал также случаи ранений 163 гражданских лиц, значительная часть которых произошла в результате ударов, приведших к смерти других лиц.
В докладе представлены только доказанные факты, однако аппарат Защитника прав человека Республики Арцах продолжает получать сведения, требующие изучения, относительно других предполагаемых случаев убийств и пыток, результаты которых будут включены в последующие доклады. На момент обновления доклада у Аппарата Омбудсмена были сведения о без вести пропавших гражданских лицах, часть которых, вероятно, находится в азербайджанском плену, а другая часть, предположительно, была убита азербайджанскими Вооруженными силами.
Об этом свидетельствуют периодические случаи обнаружения тел гражданских лиц в арцахских населенных пунктах, перешедших под контроль Азербайджана. Тела некоторых жертв были найдены спустя длительное время после их смерти, и выявление обстоятельств смерти, следов совершенных преступлений требует глубокого и профессионального анализа. Тем не менее, по некоторым случаям были представлены также предварительные заключения судебно-медицинской экспертизы.