Խաչանովին ոչ ոք չի ասել դադարեցնել Արցախին աջակցող հաղորդագրությունները՝ չնայած Ադրբեջանի գրությանը
Ավստրալիայի բաց առաջնության կիսաեզրափակչի մասնակից Կարեն Խաչանովն ասում է, որ թենիսի առաջնության կազմակերպիչները իրեն չեն ասել, որ դադարեցնի Արցախին աջակցող ուղերձներ գրել։ Այս մասին հաղորդում է ավստրալիական 7News պարբերականը:
Հայկական ծագում ունեցող ռուսաստանցի 26-ամյա թենիսիստը խաղից հետո հեռուստատեսային տեսախցիկի օբյեկտիվի վրա գրել է այնպիսի հաղորդագրություններ, ինչպիսիք են՝ «Ամո՛ւր մնա, Արցախ» և «Շարունակի՛ր հավատալ մինչև վերջ: Արցա՛խ, դիմացի՛ր»։
Լրատվամիջոցը նշում է, որ այսպիսով Խաչանովն իր աջակցությունն է հայտնել Արցախի ժողովրդին, որը մեկ ամիս է՝ Ադրբեջանի կողմից շրջափակման մեջ է:
«Ես հայկական արմատներ ունեմ հայրական կողմից, պապիկիս, նույնիսկ մորս կողմից, ես կիսով չափ հայ եմ: Ես պարզապես ուզում էի իմ ժողովրդին ցույց տալ ուժ և աջակցություն», - քառորդ եզրափակիչից հետո ասել է Խաչանովը լրագրողներին:
Կարեն Խաչանովի հաղորդագրություններն Ադրբեջանի թենիսի ֆեդերացիայի զայրույթն են առաջացրել: Նրանք Խաչանովի գործողությունները որակել են որպես «ատելության գործողություն» և գրություն են ուղարկել Թենիսի միջազգային ֆեդերացիային՝ պահանջելով միջոցներ ձեռնարկել թենիսիստի դեմ:
Սակայն Խաչանովին ոչ ոք չի ասել, որ նա դադարեցնի հաղորդագրություններ գրելը:
«Ես դրա մասին ոչինչ չեմ լսել, առայժմ ոչ», - ասել է Խաչանովը:
Խաչանովին է միացել նաև Մելբուրնի հայ համայնքը, որը Ավստրալիայի բաց առաջնությանն է եկել Արցախի դրոշներով:

Хачанову, несмотря на письмо Азербайджана, никто не предлагал прекратить писать послания в поддержку Арцаха
Полуфиналист Открытого чемпионата Австралии Карен Хачанов отметил, что организаторы теннисного первенства не предлагали ему прекратить писать послания в поддержку Арцаха. Об этом сообщает австралийское издание 7News.
После игры 26-летний российский теннисист армянского происхождения на объективе телекамеры писал следующие послания: «Оставайся сильным, Арцах» и «Продолжай верить до конца. Держись Арцах».
СМИ сообщают, что таким образом Хачанов выразил свою поддержку народу Арцаха, который уже больше месяца находится в блокаде Азербайджана.
«У меня армянские корни со стороны отца, со стороны деда, даже со стороны матери, я наполовину армянин. Я просто хотел оказать своему народу силу и поддержку», - сказал Хачанов журналистам после четвертьфинала.
Послания Карена Хачанова вызвали гнев Федерации тенниса Азербайджана. Они назвали действия Хачанова «актом ненависти» и направили письмо в Международную федерацию тенниса с требованием принять меры в отношении теннисиста.
Однако, Хачанову никто не предложил прекратить эти послания.
«Я пока ничего об этом не слышал», - сказал Карен Хачанов.
Карена Хачанова поддержала и армянская община Мельбурна, пришедшая на Открытый чемпионат Австралии с флагами Арцаха.