Հայաստանում հերքել են Մեդվեդևային գեղասահքի Հայաստանի հավաքականի կազմում չընդգրկելու մասին լուրերը
Տեղեկությունն այն մասին, որ գեղասահորդուհի Եվգենյա Մեդվեդեւայի տեղափոխությունը Հայաստանի հավաքական ձախողվել է մարզուհու ազգանունը փոխելու պատճառով, սուտ է: Այս մասին" Սպորտ Էքսպրեսին " հայտնել է Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիայի նախագահ Մելանյա Ստեփանյանը։
"Տեղեկատվությունն այն մասին, որ մեր ֆեդերացիան չի ցանկացել հրավիրել Եվգենի Մեդվեդևին այն պատճառով, որ փոխել է ազգանունը, բացարձակ սուտ է: Տեսնում եմ, որ նա տարածվել է բոլոր կայքերում, բայց նման խոսակցություն երբեք չի եղել։ Այն, որ նա փոխել է ազգանունը, մեզ ընդհանրապես չի վերաբերում։ Ոչ ոք իրավունք չունի միջամտել այդ որոշմանը", - ասաց Ստեփանյանը։
Նրա խոսքով ՝ Մեդվեդեւայի տեղափոխության մասին առաջարկը պաշտոնապես չի հնչել։ "Տեղափոխության ոչ մի խնդրանք, բնականաբար, չի եղել: Նույնիսկ եթե նա ցանկանար, դա հրաշք կլիներ, ոչ ոք դա չէր սպասում", – հավելել է նա։
ՖՖԿ նախագահը նշել է, որ Հայաստանում Մեդվեդեւին շատ են սիրում։ "Մենք նույնիսկ մոր հետ միասին նրան հրավիրել ենք յունիորյան Գրան պրիի փուլ սեպտեմբերին, որպեսզի նրան բոլորը կարողանան տեսնել",-եզրափակել է նա:
Ավելի վաղ Metaratings-ը, վկայակոչելով Մելանյա Ստեփանյանի խոսքերը, հայտնել էր, որ Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիան Մեդվեդեւին չի հրավիրել հանդես գալ Հայաստանի դրոշի ներքո, քանի որ նա փոխել է ազգանունը: Մեդվեդեւան սկսեց հանդես գալ գեղասահքում Բաբասյան ազգանունով, բայց հետո վերցրեց տատիկի մորական ազգանունը Վալենտինա Լավրենտեւնան եւ դարձավ Մեդվեդեւան: Մարզուհու հայրը գործարար Արման Բաբասյանն է, մայրը ՝ նախկին գեղասահորդուհի Ժաննա Մեդվեդևան (Դևյատովա): Եվգենյա Մեդվեդեւան օլիմպիադայի կրկնակի արծաթե մեդալակիր է, աշխարհի, Եվրոպայի եւ Ռուսաստանի կրկնակի չեմպիոն: Նա պաշտոնական մրցումներում հանդես չի գալիս 2019/20 մրցաշրջանից, սակայն կարիերան 22-ամյա մարզուհին պաշտոնապես դեռ չի ավարտել:

В Армении опровергли информацию об отказе включить Медведеву в состав сборной страны из-за фамилии
Информация о том, что переход фигуристки Евгении Медведевой в сборную Армении сорвался из-за смены фамилии спортсменкой, является ложью. Об этом «Спорт-Экспрессу» заявила президент Федерации фигурного катания Армении Мелания Степанян. «Информация о том, что наша федерация не хотела приглашать Евгению Медведеву из-за того, что на сменила фамилию, — абсолютная ложь.
Вижу, что она разлетелась по всем сайтам, но такого разговора никогда не было. То, что она поменяла фамилию, нас вообще не касается. Никто не имеет права вмешиваться в это решение», – сказала Степанян. По ее словам, предложение о переходе Медведевой официально не озвучивалось. «Никаких просьб о переходе, естественно, не было. Даже если бы она захотела, это было бы чудом, никто это не ждал», – добавила она. Президент ФФКА отметила, что в Армении Медведеву очень любят.
«Мы даже пригласили ее вместе с мамой на этап юниорского Гран-при в сентябре, чтобы ее все могли увидеть воочию», – заключила она. Ранее Metaratings со ссылкой на слова Мелании Степанян сообщал, что Федерация фигурного катания Армении не приглашала Медведеву выступать под флагом Армении, потому что она поменяла фамилию. Медведева начинала выступать в фигурном катании под фамилией Бабасян, но потом взяла девичью фамилию бабушки по материнской линии Валентины Лаврентьевны и стала Медведевой. Отец спортсменки – бизнесмен Арман Бабасян, мать – бывшая фигуристка Жанна Медведева (Девятова). Евгения Медведева – двукратный серебряный призер Олимпиады, двукратная чемпионка мира, Европы и России. Она не выступает в официальных соревнованиях с сезона 2019/20, но карьеру 22-летняя спортсменка официально пока не завершала.