ՍԴ նախագահը Դունյա Միյատովիչի հետ զրույցում շեշտել է հայ ռազմագերիների հայրենադարձման հարցի հրատապությունը
2022 թվականի հունիսի 23-ին աշխատանքային այցով Ստրասբուրգում գտնվող
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի՝ Մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի հետ։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Արման Դիլանյանն
առանձնահատուկ կարևորել է Եվրոպայի խորհրդի՝ Մարդու իրավունքների
հանձնակատարի դերը եվրոպական տարածաշրջանում հասարակության տարբեր խմբերի իրավունքների պաշտպանության գործում:
Դունյա Միյատովիչը, շնորհակալություն հայտնելով Սահմանադրական դատարանի
պատվիրակությանը Ստրասբուրգ աշխատանքային այց կատարելու համար, նշել է, որ մշտապես հետևում է Հայաստանի Հանրապետությունում մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության ոլորտներում տեղի ունեցող զարգացումներին և ողջունել է մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական, այդ թվում՝ դատաիրավական բարեփոխումները:
Անդրադառնալով Արցախում հետպատերազմյան իրավիճակին՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահը շեշտել է հայ ռազմագերիների անհապաղ հայրենադարձման հարցի հրատապությունն ու արժևորել է ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի դերակատարումն այս հարցում։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Սահմանադրական դատարանի և ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակի միջև հետագա համագործակցության ակտիվացման շուրջ:

В ходе встречи с Дуней Миятович председатель Конституционного суда подчеркнул актуальность вопроса немедленного возвращения армянских военнопленных
23 июня 2022 года председатель Конституционного суда Армении Арман Диланян, находящийся с рабочим визитом в Страсбурге, встретился с комиссаром Совета Европы по правам человека Дуней Миятович.
В ходе встречи Арман Диланян особо подчеркнул роль комиссара Совета Европы по правам человека в деле защиты прав различных групп общества в Европейском регионе.
Дуня Миятович, поблагодарив делегацию Конституционного суда за рабочий визит в Страсбург, отметила, что она следит за развитиями в сферах прав человека и верховенства права в Республике Армения и приветствовала осуществляемые в нашей стране демократические, в том числе судебно-правовые реформы.
Коснувшись послевоенной ситуации в Арцахе, председатель Конституционного суда подчеркнул актуальность вопроса немедленного возвращения армянских военнопленных и подчеркнул роль комиссара СЕ по правам человека в этом вопросе.
Собеседники обменялись мнениями вокруг активизации дальнейшего сотрудничества между Конституционным судом и офисом Комиссара СЕ по правам человека.