Փաշինյանը ներկայացրել է կորոնավիրուսի տնտեսական հետեւանքների չեզոքացման առաջին միջոցառման նախագիծը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է կորոնավիրուսի տնտեսական հետեւանքների չեզոքացման առաջին միջոցառման նախագիծը:
Նա ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է.
«Խնդրում եմ առաջարկությունները եւ դիտողությունները ներկայացնել մինչև ս.թ. մարտի 24-ը, ժամը 18:00-ն՝ դրանք ուղարկելով [email protected] էլեկտրոնային փոստի հասցեին:
1.Միջոցառման նպատակը
Միջոցառման նպատակն է օժանդակել կորոնավիրուսի հետևանքով ՀՀ առանձին տնտեսավարողների (այսուհետ՝ տնտեսավարողներ) մոտ կանխատեսվող ընթացիկ իրացվելիության հետ կապված ռիսկերի մեղմմանը:
2.Օժանդակության նպատակը
Օժանդակության նպատակն է տնտեսավարողների համար ժամանակ շահելու հնարավորություն ստեղծել՝ պահանջարկի փոփոխվող պայմաններին արձագանքելու և ըստ այդմ գործունեությունը շարունակելու կամ վերադասավորվելու ու փոփոխված տնտեսական իրավիճակին հարմարվելու որոշումների կայացման համար։
3. Տնտեսավարողների շրջանակը
Սույն միջոցառման իմաստով տնտեսավարող է համարվում ՀՀ տարածքում գործող ցանկացած ռեզիդենտ մասնավոր առևտրային կազմակերպություն կամ անհատ ձեռնարկատեր (բացառությամբ՝ բանկերի, վարկային կազմակերպությունների, գրավատների և ապահովագրական ընկերությունների), որն առևտրային գործունեություն է ծավալել ՀՀ տարածքում առնվազն վերջին մեկ տարվա ընթացքում, ունի բարվոք վարկային և հարկային պատմություն:
4. Օժանդակության ձևերը
4.1. Օժանդակությունը տրամադրվում է տնտեսավարողներին՝ ՀՀ տարածքում գործող և լիցենզավորված բանկերից կամ վարկային կազմակերպություններից (այսհուհետև՝ ֆինանսական կազմակերպություն) ստացվող նպատակային վարկերի համաֆինանսավորման, վերաֆինանսավորման և տոկոսադրույքի սուբսիդավորման ձևով: Օժանդակության նախատեսվող ձևերով նպատակ է հետապնդվում լուծել․
- Համաֆինանսավորում․ վարկի գծով տնտեսավարողի մոտ ապահովման միջոցի ոչ բավարար մակարդակի, արժութային ռիսկի մասնակի չեզոքացման, ինչպես նաև տոկոսների գծով ծախսերի մասնակի նվազեցման խնդիրները:
- Վերաֆինանսավորում․ վարկի գծով տնտեսավարողի մոտ արժութային ռիսկի ամբողջական չեզոքացման, ինչպես նաև տոկոսների գծով ծախսերի մասնակի նվազեցման խնդիրները:
- Սուբսիդավորում․ վարկի գծով տնտեսավարողի մոտ տոկոսային ծախսերի էական նվազեցման խնդիրը:
4.2. Յուրաքանչյուր տնտեսավարողի համար կիրառելի է օժանդակության ձևերից միայն մեկը։
5. Օժանդակության գործիքների ներքո ստացվելիք վարկերի նպատակը
Օժանդակության ձևերը կիրառելի են այն վարկերի համար, որոնք տրամադրվում են տնտեսավարողներին հետևյալ ծախսերի իրականացման նպատակով․
- տնտեսավարողի աշխատակիցներին աշխատավարձ կամ դրան հավասարեցված վճարումներ, բայց յուրաքանչյուր աշխատակցի դեպքում ոչ ավել, քան ամսական 500 000 ՀՀ դրամ գումարի չափով՝ առավելագույնը երեք ամսվա համար (այսուհետ՝ աշխատակիցների վարկեր),
- պետական կամ համայնքի բյուջե հարկերի, տուրքերի և պարտադիր վճարների վճարումներ (այսուհետ՝ հարկերի, տուրքերի և պարտադիր վճարների վարկեր),
- հումքի գնում կամ ներմուծում, պայմանով, որ հումքի ողջ ծավալը պետք է օգտագործվի Հայաստանում՝ պատրաստի արտադրանք ստանալու նպատակով և տնտեսավարողը տնօրինում է անհրաժեշտ և համապատասխան արտադրական հզորություններ (այսուհետ՝ հումքի վարկեր),
- սարքերի և սարքավորումների ներմուծում, պայմանով, որ տվյալ սարքերը և սարքավորումները պետք է օգտագործվեն Հայաստանում արտադրություն կազմակերպելու կամ արտադրությունն ընդլայնելու նպատակով (այսուհետ՝ սարքավորումների վարկեր),
- հանրային ծառայությունների վճարումներ (էլեկտրաէներգիայի, ջրի, գազի, կապի և հեռահաղորդակցության գծով ծախսերի իրականացում, բայց յուրաքանչյուր ծառայության դեպքում ոչ ավել, քան ամսական 5 000 000 ՀՀ դրամ գումարի չափով՝ առավելագույնը երեք ամսվա համար (այսուհետ՝ կոմունալ վճարների վարկեր),
- առևտրով զբաղվող ընկերությունների կողմից սննդի ներմուծում, պայմանով, որ գնված կամ ներմուծված ապրանքը պետք է իրացվի Հայաստանում (այսուհետ՝ սննդի վարկեր):
6. Օժանդակության գործիքների ներքո տրամադրվելիք վարկերի նկատմամբ հիմնական պահանջները
Օժանդակության գործիքների կիրառմամբ տրամադրվող վարկերը պետք է համապատասխանեն հետևյալ պահանջներին՝
- արժույթը՝ ՀՀ դրամ, համաֆինանսավորման գործիքի դեպքում ֆինանսական կազմակերպության կողմից տրամադրվելիք մասը կարող է լինել նաև արտարժույթով,
- ժամկետը՝ մինչև 24 ամիս,
- մեկ տնտեսավարողի՝ օժանդակության գործիքի ներքո տրամադրվելիք վարկերի առավելագույն գումարը՝ 500 մլն. ՀՀ դրամին համարժեք, և մեկ տնտեսավարողի համաֆինանսավորման կամ վերաֆինանսավորման առավելագույն գումարի չափերը չեն կարող գերազանցել՝ 250 մլն. ՀՀ դրամը,
- վարկային միջոցների օգտագործման կարգը՝ միայն անկանխիկ և բանկային փոխանցումներով,
- առավելագույն ինտեգրալ տոկոսադրույքը 0%-ից մինչև 6% տարեկան (6% - ից ոչ ավել)՝ կախված կիրառվող օժանդակության գործիքի համար սույն միջոցառմամբ սահմանված կանոնից:
7. Օժանդակության գործիքների ներքո վարկեր տրամադրող կառույցները
7.1. Վարկերը կտրամադրվեն ՀՀ-ում գործող բոլոր առևտրային բանկերի և վարկային կազմակերպությունների կողմից:
7.2. Օժանդակության գործիքների կիրառման ընթացակարգը կսահմանվի ՀՀ կենտրոնական բանկի և ՀՀ ֆինանսների նախարարության համատեղ ակտով:
8. Օժանդակության գործիքների բովանդակության նկարագրությունը
Սույն միջոցառման շրջանակում վարկ ստանալու նպատակով ցանկացած տնտեսավարող, որը համապատասխանում է միջոռմամբ նախատեսված պայմաններին, կարող է հայտ ներկայացնել ֆինանսական կազմակերպություն, որի բավարարման դեպքում վարկառուի ցանկությամբ սույն միջոցառմամբ սահմանված կանոնների համաձայն կիրականացվի՝
- վարկի համաֆինանսավորում` մայր գումարի որոշակի չափով, վարկի նույն ժամկետով, համաֆինանսավորման մասի 0% տոկոսադրույքով, վարկի մայր գումարի վերադարձի մասով՝ մասնակի ռիսկի ստանձնմամբ, կամ
- վարկի վերաֆինանսավորում՝ մայր գումարի որոշակի չափով (սույն միջոցառմամբ սահմանված առանձին դեպքերում՝ ամբողջությամբ), վարկի նույն ժամկետով, 0% տոկոսադրույքով՝ առանց վարկի վերադարձի ռիսկի ստանձնման, կամ
- վարկի սուբսիդավորում՝ տվյալ վարկի տոկոսների որոշակի չափով (սույն միջոցառմամբ սահմանված առանձին դեպքերում՝ ամբողջությամբ), վարկի ողջ ժամկետի համար՝ առանց վարկի վերադարձի ռիսկի ստանձնման:
9. Օժանդակության գործիքների կիրառման սահմանաչափերը՝ կախված վարկի նպատակից.
վարկի նպատակ համաֆինանսավորման չափ
Համաֆինանսավորման, վերաֆինանսավորման, փուբսիդավորման չափերը.
ա) աշխատակիցների աշխատավարձեր
- համաֆինանսավորման չափ՝ 50 տոկոս
- վերաֆինանսավորման չափ՝ 100 տոկոս
- տոկոսի սուբսիդավորում՝ ամբողջությամբ:
բ) հարկեր, տուրքեր, պարտադիր վճարներ
գ) սարքավորումներ
- համաֆինանսավորման չափ՝ 25 տոկոս
- վերաֆինանսավորման չափ՝ 50 տոկոս
- տոկոսի սուբսիդավորում՝ 5 տոկոս
դ) հումքի գնում
- համաֆինանսավորման չափ՝ 40 տոկոս
- տոկոսի սուբսիդավորում՝ 6 տոկոս
ե) կոմունալ վճարներ
- համաֆինանսավորման չափ՝ 45 տոկոս
- վերաֆինանսավորման չափ՝ 90 տոկոս
- տոկոսի սուբսիդավորում՝ 10 տոկոս
զ) սննդի ներմուծում
- համաֆինանսավորման չափ՝ 30 տոկոս
- տոկոսի սուբսիդավորում՝ 8 տոկոս
ա), բ), ե) կետերի դեպքում՝ պայմանով, որ ֆինանսական կառույցի առավելագույն ինտեգրալ %- կկազմի 12%, իսկ վարկի իր մասի արժույթը կլինի ՀՀ դրամ:
գ), դ), զ) պայմանով, որ ֆինանսական կառույցի առավելագույն ինտեգրալ %- կկազմի 12% ՀՀ դրամով, իսկ արտարժույթով՝ 9%»։

Премьер-министр представил проект мероприятий по нейтрализации экономических последствий коронавируса
Премьер-министр Никол Пашинян на своей странице в Facebook обнародовал проект мероприятий по нейтрализации экономических последствий коронавируса.
Премьер призвал представить предложения и замечания по документу до 24 марта по электронному адресу [email protected].
В документе, в частности, представлены цели и пути реализации мероприятий по смягчению последствий коронавируса: «1.Цель мероприятия - содействовать смягчению рисков, связанных с прогнозируемой текущей ликвидностью у отдельных хозяйствующих субъектов РА (далее-хозяйствующие субъекты) вследствие коронавируса.
2.Цель помощи: создать для хозяйствующих субъектов возможность выиграть время для эффективного реагирования на меняющиеся условия спроса и принятия решений о продолжении или перераспределении деятельности и адаптации к измененной экономической ситуации.
1. Круг хозяйствующих субъектов:
Хозяйствующими субъектами считаются действующие на территории РА частные коммерческие организации или частные предприниматели (за исключением банков, кредитных организаций, ломбардов и страховых компаний), которые осуществляют торговую деятельность на территории РА как минимум за последний год, имеют хорошую кредитную и налоговую историю.
1. Виды содействия:
4.1. Помощь предоставляется хозяйствующим субъектам в виде софинансирования целевых кредитов, рефинансирования и процентной субсидии, получаемых от действующих на территории РА и лицензированных банков или кредитных организаций (далее - финансовая организация).
Намеченными формами содействия преследуется цель решить вопросы:
- софинансирования: проблемы недостаточного уровня средств обеспечния у хозяйствующего субъекта по кредиту, частичной нейтрализации валютного риска, а также частичного снижения расходов по процентам.
- рефинансирования: проблемы полной нейтрализации валютного риска у хозяйствующего субъекта по кредиту, а также частичного снижения расходов по процентам.
- субсидирования: проблема существенного снижения процентных расходов у хозяйствующего субъекта по кредиту.
4.2. Для каждого хозяйствующего субъекта применяется только один из форм помощи.
1. Цель кредитов, получаемых в рамках инструментов помощи:
Формы содействия применимы в отношении тех кредитов, которые предоставлены  хозяйствующим субъектам с целью осуществления следующих расходов:
- заработная плата или приравненные к ней выплаты сотрудникам хозяйствующего субъекта, но в случае каждого сотрудника не более 500 000 драмов РА ежемесячно, максимум на три месяца (далее - кредиты сотрудникам).
- платежи по налогам, пошлинам и обязательным платежам в государственный или муниципальный бюджет (далее - кредиты по налогам, пошлинам и обязательным платежам).
- закуп или импорт сырья, при условии, что весь объем сырья должен быть использован в Армении для получения готовой продукции, и хозяйствующий субъект распоряжается необходимыми и соответствующими производственными мощностями (далее - сырьевые кредиты).
- импорт приборов и оборудования, при условии, что данные устройства и оборудование должны использоваться для организации производства или расширения производства в Армении (далее -кредиты на оборудование).
- платежи за общественные услуги (осуществление расходов по линии электроэнергии, воды, газа, связи и телекоммуникаций, но при каждой услуге не более 5 000 000 драмов РА ежемесячно, максимум на три месяца (далее - кредиты по коммунальным платежам).
- импорт продуктов питания компаниями, занимающимися торговлей, при условии, что приобретенный или импортированный товар должен быть реализован в Армении (далее -пищевые кредиты).
1. Основные требования к кредитам, предоставляемым в рамках инструментов содействия:
Кредиты, предоставляемые с использованием инструментов содействия, должны соответствовать следующим требованиям:
- валюта - драм РА, в случае инструментов софинансирования, часть, предоставляемая финансовой организацией, может быть и в иностранной валюте.
- срок до 24 месяцев. ,
- максимальная сумма кредитов, выдаваемых одному хозяйствующему субъекту под инструмент помощи - 500 млн. драмов. Сумма софинансирования или рефинансирования одного хозяйствующего субъекта не может превышать 250 млн. драмов.
- порядок использования кредитных средств - только безналичными и банковскими переводами.
- максимальная интегральная процентная ставка от 0% до 6% годовых (не более 6%) в зависимости от правил, установленных настоящей мерой для применяемого инструмента помощи.
1. Структуры, предоставляющие кредиты:
7.1. Кредиты будут выдаваться всеми действующими в Армении коммерческими банками и кредитными организациями.
7.2. Процедура применения инструментов содействия будет определена совместным актом Центрального банка РА и Министерства финансов РА.
1. Описание контента инструментов поддержки:
В рамках данного мероприятия для получения кредита любой хозяйствующий субъект, отвечающий условиям, предусмотренным приложением, может подать заявку в финансовую организацию, в случае удовлетворения которой по желанию заемщика в соответствии с правилами, установленными настоящим мероприятием, будет осуществляться:
- софинансирование кредита в определенном размере основной суммы, на тот же срок кредита, по ставке 0% части софинансирования, по части возврата основной суммы кредита с частичным риском.
- рефинансирование кредита в определенном размере основной суммы (в отдельных случаях, установленных настоящим мероприятием, полностью), на тот же срок кредита, по ставке 0%, без риска возврата кредита.
- субсидирование кредита в определенном размере процентов данного кредита (в отдельных случаях, установленных настоящим мероприятием,полностью), на весь срок кредита - без риска возврата кредита.
1. Лимиты применения инструментов содействия в зависимости от цели кредита:
цель кредита, размер софинансирования
Софинансирование, рефинансирование, субсидирование:
а) зарплаты сотрудников
- размер софинансирования - 50%
- размер рефинансирования - 100%
- субсидирование процентов - полностью
б) налоги, пошлины, обязательные платежи
- субсидирование процентов – полностью.
в) оборудование
- размер софинансирования - 25%
- размер рефинансирования - 50%
- субсидирование процентов - 5%
г) закупка сырья
- размер софинансирования - 40%
- субсидирование процентов - 6%
д) коммунальные платежи
- размер софинансирования - 45%
- размер рефинансирования - 90%
- субсидирование процентов - 10%
е) импорт продуктов питания
- размер софинансирования - 30%
- субсидирование процентов - 8%
а), б), д) при условии, что максимальный интегральный процент финансовой структуры составит 12%, а валютой части кредита будет драм РА.
В), Г), Е) при условии, что максимальный интегральный процент финансовой структуры составит 12% в драмах РА, а в иностранной валюте - 9%».