Մենք ուզում ենք, որ ավելին իմանալը, ավելին ստեղծելը դառնա յուրաքանչյուրի տրամադրությունը ՀՀ-ում. վարչապետի խոսքը՝ «STARMUS» միջազգային 6-րդ փառատոնի բացմանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դստեր՝ Շուշան Փաշինյանի հետ, Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անցվան մարզահամերգային համալիրում ներկա է գտնվել «STARMUS» գիտության և արվեստի միջազգային 6-րդ փառատոնի բացման պաշտոնական արարողությանը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել նաև Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը, փոխվարչապետներ՝ Մհեր Գրիգորյանը, Համբարձում Մաթևոսյանը, օրենսդիր և գործադիր մարմինների անդամներ, հյուրեր արտերկրից:
Իր ելույթում վարչապետ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է.
Սահմանադրական դատարանի մեծարգո նախագահ,
Փառատոնի հարգելի անդամներ,
Պետական այրեր, մշակույթի և գիտության գործիչներ,
Ողջունում եմ «STARMUS» գիտության և արվեստի միջազգային 6-րդ փառատոնի անցկացումը Հայաստանի Հանրապետությունում: Մեր կառավարությունն աջակցել է 6-րդ «STARMUS»-ը Հայաստանում անցկացնելու գաղափարը, որովհետև փառատոնի նպատակները հիմնականում համընկնում են Հայաստանի Հանրապետության ռազմավարական տեսլականին: «STARMUS»-ը որպես նպատակ է ձևակերպել հետազոտողների նոր սերնդին ներշնչելը, կրթելը, հայտնագործությունների ոգին ամրապնդելը և հզորացնելը: Սա լիարժեք համընկնում է մեր տեսլականի հետ, որովհետև մենք շարունակաբար մեծացն ում ենք գիտության ֆինանսավորումը: 2022 թվականին պետական բյուջեով գիտության ֆինանսավորումն ավելացել է շուրջ 83 տոկոսով, լայնածավալ բարեփոխումներ ենք իրականացնում կրթության ոլորտում:
«STARMUS»-ը մեկ հարթակի վրա է դնում արվեստը և գիտությունը, ցանկանում տաղանդավոր մարդկանց ներգրավմամբ ոգևորել նոր տաղանդների, գիտությունն ավելի ու ավելի շատ մոտեցնել մարդուն և այն դարձնել երջանկության գործիք: Սա նաև մեր կառավարության տեսլականն է: Մենք ցանկանում ենք, որ Հայաստանում ավելի ու ավելի շատ երիտասարդներ զբաղվեն գիտությամբ, հետազոտությամբ, տեխնոլոգիաներով: Մենք ուզում ենք, որ ավելին իմանալը, ավելին ստեղծելը դառնա յուրաքանչյուրի տրամադրությունը Հայաստանում: «STARMUS»-ը ցանկանում է ձևակերպել հնարավոր? ?նս բարդ և նույնիսկ անսպասելի հարցեր, և մեր տեսլականն է, որ միայն չձևակերպված հարցեր ձևակերպելով և այդ հարցերի ուղիղ և ազնիվ պատասխանելով է, որ Հայաստանը կկարողանանք դարձնել մեր երազանքների երկիրը: Եվ այս իմաստով, սա բոլորիս համար հանդիպում է ճիշտ ժամանակին և ճիշտ վայրում:
Փառատոնն այս տարի կրում է «50 տարի Մարսի վրա» խորագիրը՝ նվիրված Մարսի վրա առաջին վայրէջքի 50-ամյակին: Հպարտորեն պիտի ընդգծեմ, որ 1971 թվականին Խորհրդային Միության կողմից Մարս իջեցված «Մարս-3» սարքի մեջ էր գտնվում հայ գիտնական-ինժեներ Ալեքսանդր Քեմուրջյանի «մարսագնացը», իսկ «Մարս-3» սարքը Երկիր ուղարկեց մոլորակի առաջին լուսանկարը: Փառատոնի շրջանակում մենք տոնում ենք նաև մեր մեծ հայրենակցի 100-ամյակը:
Բայց ուզում եմ ուշադրություն դարձնել, որ մենք սա անում ենք ոչ միայն որպես պատմական հիշողություն կամ հարգանքի տուրք: Աշխարհն այսօր ապրում է Մարս մոլորակի դյուրացման, և մեծ հավանականությամբ, բնակեցման գնալով ավելի ու ավելի շոշափելի դարձող օրակարգով: Եվ մենք ուզում ենք, որ հայաստանցի գիտնականներն ու հետազոտողներն իրենց ներդրումն ունենան քաղաքակրթական այս մեգանախագծին:
Այսօր աշխարհն ապրում է «Ջեյմս Ուեմբ», «Հաբլ» «Կեպլեր» տիեզերական աստղադիտակների դարաշրջանում։ Եվ մենք ուզում ենք, որ հայաստանցի հետազոտողները նույնպես մասնակցեն այս աստղադիտակներից ստացվող տվյալների մշակմանը և նմանատիպ նոր նախագծերի մշակմանն ու ստեղծմանը։
Այս առումով, ցանկանում եմ ընդգծել «STARMUS» փառատոնի կարևորությունը գիտության, բարձրագույն կրթության և մշակույթի ոլորտներում՝ միջազգային գործընկերության ակտիվացման տեսանկյունից։
Հույս ունեմ՝ փառատոնի հյուրերից շատերին տեսնել մեր նորացող բուհական, կրթական համակարգում դասախոսելիս, մեր երկրի բեմերում հյուրախաղերով հանդես գալիս, մեր հետազոտական, գիտական ծրագրերի մեջ ներգրավված և նաև հույս ունեմ, որ փառատոնի արդյունքներով մեր ավելի ու ավելի շատ հետազոտողներ կներգրավվեն միջազգային գիտական նախագծերի մեջ:
Ամփոփելով խոսքս՝ շնորհակալություն եմ հայտնում փառատոնի հոգաբարձուների խորհրդին, կազմակերպչական ողջ թիմին, մասնակիցներին ու հյուրերին այստեղ գտնվելու և այս օրերը մեր հայրենիքում անցկացնելու համար: Ուզում եմ ընդգծել և շնորհակալության հատուկ խոսքեր ասել փառատոնի համահիմնադիր, աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանին՝ իր բացառիկ ջանքերի համար:
Բոլորիս մաղթում եմ գիտակրթական և մշակութային հագեցած օրեր, նոր բացահայտումներ և համագործակցության նորանոր հեռանկարներ»:

Премьер-министр Никол Пашинян вместе с дочерью Шушан Пашинян в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в Ереване присутствовал на официальной церемонии открытия 6-го Международного фестиваля науки и искусства “STARMUS”.
На мероприятии также присутствовали президент Республики Армения Ваагн Хачатурян, председатель Национального Собрания Ален Симонян, председатель Конституционного Суда Арман Диланян, вице-премьеры Мгер Григорян и Амбарцум Матевосян, члены законодательной и исполнительной власти, гости из-за рубежа.
В своем выступлении премьер-министр Пашинян отметил:
Многоуважаемый председатель Конституционного суда,
Уважаемые участники фестиваля,
Должностные лица, деятели культуры и науки,
Дорогие гости,
Приветствую проведение 6-го Международного фестиваля науки и искусства STARMUS в Республике Армения. Наше правительство поддержало идею проведения 6-го фестиваля STARMUS в Армении, поскольку цели фестиваля во многом совпадают со стратегическим видением Республики Армения. STARMUS поставило целью вдохновлять, обучать новые поколения, укреплять дух исследователей. Это полностью соответствует нашему видению, поскольку мы постоянно увеличиваем финансирование науки. В 2022 году финансирование науки из государственного бюдже та увеличилось примерно на 83 процента, мы реализуем масштабные реформы в сфере образования.
STARMUS ставит на одну планку искусство и науку и, привлекая талантливых людей, хочет вдохновить новые таланты, приблизить науку к людям и сделать ее инструментом счастья. Таково и видение нашего правительства. Мы хотим, чтобы все больше и больше молодых людей в Армении занимались наукой, исследованиями и технологиями. Мы хотим, чтобы настроение каждого в Армении было знать больше, создавать больше. STARMUS хочет сформулировать как можно более сложные и даже неожиданные вопросы, и наше видение заключается в том, что толь? ?о сформулировав несформулированные вопросы и ответив на них прямо и честно, мы сможем сделать Армению страной своей мечты. И в этом плане для всех нас это встреча в нужное время и в нужном месте.
Тема фестиваля в этом году — “50 лет на Марсе”, и посвящена 50-летию первой посадки на Марс. Должен с гордостью подчеркнуть, что в аппарате “Марс-3”, отправленном на Марс Советским Союзом в 1971 году, был “марсоход” армянского ученого-инженера Александра Кемурджяна, а аппарат “Марс-3” прислал первую фотографию планеты на Землю. В рамках фестиваля мы также отмечаем 100-летие нашего великого соотечественника.
Но хочу отметить, что мы делаем это не только в качестве исторической памяти или дани уважения. Сегодня мир живет со все более осязаемой повесткой дня упрощения и, по всей вероятности, колонизации Марса. И мы хотим, чтобы армянские ученые и исследователи внесли свой вклад в этот цивилизационный мегапроект.
Сегодня мир живет в эпоху космических телескопов “Джеймс Уэбб”, “Хаббл”, “Кеплер”. И мы хотим, чтобы армянские исследователи участвовали в обработке данных, полученных с этих телескопов, в разработке и создании новых подобных проектов.
В этой связи хочу подчеркнуть важное значение фестиваля STARMUS в сферах науки, высшего образования и культуры с точки зрения активизации международного партнерства.
Я надеюсь увидеть многих гостей фестиваля, читающими лекции в наших обновляющихся вузах, в нашей системе образования, выступающими на сценах нашей страны, вовлеченными в наши исследования и научные программы, а также надеюсь, что в результате фестиваля все больше и больше наших исследователей будут вовлечены в международные научные проекты.
В конце своего выступления хочу поблагодарить попечительский совет фестиваля, всю организационную команду, участников и гостей за то, что они находятся здесь и проводят эти дни на нашей Родине. Хочу подчеркнуть и сказать отдельные слова благодарности соучредителю фестиваля, астрофизику Гарику Исраеляну за его исключительную работу.
Желаю всем насыщенных научных, образовательных и культурных дней, новых открытий и новых перспектив сотрудничества”.