Խոցված ադրբեջանցի օդաչուի այրին՝ Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայողների նկատմամբ Բաքվի հանցավոր վերաբերմունքի մասին
Հայկական կողմին հասանելի է դարձել Ադրբեջանի ՌՕՈւ խոցված օդաչուի կնոջ նամակը։
Ադրբեջանի քաղաքացիներին և տարբեր երկրների կառավարություններին ուղղված իր ուղերձում կինը, մասնավորապես, գրում է․
«Ես Ադրբեջանի ՌՕՈւ զոհված օդաչու Վալիեւի կինը ՝ Սաբին Չինգիզ Կիզին, դիմում եմ Ադրբեջանի բոլոր քաղաքացիներին եւ տարբեր երկրների կառավարություններին։ 2020թ. հոկտեմբերի 3-ին իմ ամուսնուն ՝ Վալիև Սաբիրին, ԱՀ ՌՕՈՒ օդաչուին խոցել են Ղարաբաղում, նա մահացել է, մինչ օրս նրա մարմինը չի գտնվել։ Մենք ունենք երկու երեխա։ Ինձ զանգահարեց նրա ծառայակիցը (անունը չեմ կարող ասել), հայտնեց այդ լուրը։ Ես հարցրեցի, թե ինչու Սաբիրը չկատապուլտվեց, նա պատասխանեց, որ մենք չենք կարող կատապուլտվել, այնպես է կազմակերպված, որ գերի չընկնենք, քանի որ մեզ հետ են թռչում նաև թուրք օդաչուները։ Երկուսն էլ արդեն զոհվել են։ Եվ եթե նրանց կամ մեզ գերի վերցնեն, Ադրբեջանը մեծ խնդիրներ կունենա, մենք տոմս ունենք մեկ ուղղությամբ։
Ինձ համար միևնույն է, թե ինչ խնդիրներ կունենա Ադրբեջանը։ Նրա ծառայակիցը նաեւ պատմել է, որ զինվորների վիճակն ավելի վատ է, նրանց հարձակման են ուղարկում առանց զրահատեխնիկայի աջակցության, ինչպես միսը: Հազարավոր դիակներ են փտում, դա  իսլամի մեր սովորույթների խախտում է, մեր պաշտպանության նախարարությունը չի էլ դադարեցնում գործողությունները, որպեսզի  դուրս բերեն դիերը։ Մեկ այլ զինվորական ինձ պատմեց, որ զինվորին մարտի են նետում Մերձավոր Արևելքից եկած այդ աղբերի հետ, այնտեղ իսկական հանցագործներ են, զինվորներին չեն խղճում, կռվի համար մի քանի հարյուր զինվոր է զոհվում, հրամանատարները վախենում են ճշմարտությունն ասել մեր նախագահին, որ նրանց չպատժեն, նրանք մարտի են նետում նոր ու նոր ուժեր։ Ինձ զինվորականներն ասում են, որ եթե բնակչությունը իմանա մեր կորուստների մասին, կառավարությանը պարզապես կոչնչացնի։ Ես տեսնում եմ մեր սպանված շահիդների բազմաթիվ լուսանկարներ, որոնք նահատակվեցին, բայց վերևների համար նրանք պարզապես մսի կտոր են:
Ես դիմում եմ իմ ժողովրդին, կառավարությանը, աշխարհի մարդկանց, տարբեր երկրների կառավարություններին ՝ խնդրելով դադարեցնել պատերազմը և պատժել մեր կառավարությանը՝ իրենց շահիդների և ժողովրդի հանդեպ անմարդկային վերաբերմունքի համար։
Նախագահ Ալիև, կանգ առեք, մեր երեխաներին մի սպանեք, ձեր գեներալները ձեզ ստում են, նրանք ձեզանից թաքցնում են մեր կորուստները և զինվորների հանդեպ մարդկային վերաբերմունքը։ Մեր երկրից հեռացրեք ահաբեկիչներին՝ եկած Մերձավոր Արևելքից։ Էրդողանը թող իր շահերի համար իր զինվորների արյունը թափի իր տանը։ Ես գիտեմ, երբ նրանք իմանան, որ ես դիմել եմ համաշխարհային հանրությանը, ինձ կսկսեն հետապնդել եւ հրաժարվել իմ խոսքերից: Սակայն ես կփորձեմ կանգուն մնալ։
Աղաչում եմ բոլորիդ բարձրացնել ձեր ձայնը»։
Ադրբեջանական նամակը թարգմանել է Վլադիմիր Պողոսյանը ՝ ՀՀ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով գլխավոր խորհրդականի նախկին օգնական, անվտանգության միջազգային փորձագետ, Հայաստանի հատուկ ծառայությունների վետերան ։

Вдова сбитого азербайджанского пилота — о преступном отношении Баку к своим военнослужащим
У армянской стороны оказалось письмо жены пилота ВВС Азербайджана, самолет которого был сбит армянскими ВС.
В своем обращении к гражданам Азербайджана и правительствам разных стран она пишет:
«Я, жена погибшего пилота ВВС Азербайджана Валиева Сабина Чингиз кызы, обращаюсь ко всем нашим гражданам Азербайджана и правительствам разных стран. 3 октября 2020 года моего мужа Валиева Сабира, летчика ВВС АР, сбили в Карабахе, он погиб, до сих пор его тело не найдено. У нас двое детей. Мне позвонил его сослуживец ( имя я назвать не могу) и сообщил эту новость. Я спросила, почему Сабир не катапультировался, он ответил, что мы не можем катапультироваться, так устроено, чтобы нас не захватили, так как с нами летают и турецкие пилоты, двое уже погибли. И если их или нас захватят в плен, у Азербайджана возникнут большие проблемы, так что у нас билет в один конец. Мне все равно, какие проблемы будут у Азербайджана. Его сослуживец также рассказал, что с солдатами все еще хуже, их отправляют в атаку без поддержки бронетехники, используя как пушечное мясо. Тысячи трупов гниют, это нарушает обычаи ислама. Между тем наше министерство обороны и не думает взять паузу, чтобы их забрать. Другой военный мне рассказал, что солдат бросают в бой вместе с этим отребьем из Ближнего Востока — это настоящие уголовники.
Солдат не жалеют, во время каждого из боев погибают несколько сотен солдат, командиры боятся говорить правду нашему президенту, чтобы их не наказали, и они бросают в бой все новых и новых солдат. Мне военные говорят — если население узнает о наших потерях, то просто уничтожат правительство. Я вижу многочисленные фотографии наших убитых шахидов, которые стали мучениками, но для верхушки они просто пушечное мясо. Я обращаюсь к своему народу, правительству, людям мира, правительствам разных стран с просьбой остановить войну и наказать наше правительство за бесчеловечное отношение к своим шахидам и народу. Президент Алиев, остановитесь, не губите наших детей.
Ваши генералы вам врут, они скрывают от вас наши потери и нечеловеческое отношение к солдатам. Уберите из нашей страны террористов из Ближнего Востока. Эрдоган пусть в своих интересах проливает кровь своих солдат у себя дома и за свои интересы. Я знаю, как только они узнают, что я обратилась к мировому сообществу, меня начнут преследовать и будут вынуждать отказаться от своих слов. Я постараюсь быть стойкой. Умоляю всех вас возывсить свой голос».
Письмо с азербайджанского перевел Владимир Погосян — экс-помощник главного советника президента РА по национальной безопасности, международный эксперт по безопасности, ветеран спецслужб Армении.