Հայաստանում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի բրիտանական շտամով վարակվածության 10 դեպք
Հ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի մարդու գենոմիկայի և իմունոմիկայի լաբորատորիայի, կենսաինֆորմատիկայի գիտական խմբի և Հայ-Ռուսական համալսարանի կենսաինժեներիայի, կենսաինֆորմատիկայի և մոլեկուլային կենսաբանության ամբիոնի գիտաշխատողների կողմից իրականացվել են նոր կորոնավիրուսի ևս 12 ամբողջական գենոմի վերծանում՝ 3-րդ սերնդի սեկվենավորման կիրառմամբ։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Առողջապահության նախարարությունը:
Նմուշները տրամադրվել են ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի կողմից ս.թ․ մարտի 18-ին։
Ի տարբերություն հունվար ամսվա հետազոտության՝ մարտին ստացված 12 նմուշներից 10-ում հայտնաբերվել է կորոնավիրուսի բրիտանական շտամը (B.1.1.7, VOC-202012/01):
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ չի բացառվում տարբեր շտամերով վարակվելու հավանականությունը՝ առողջապահության նախարարությունը ևս մեկ անգամ կոչ է անում խստորեն հետևել հակահամաճարակային կանոններին՝ կրել դիմակ, պահպանել առնվազն 1.5 մետր հեռավորություն, հաճախակի լվանալ կամ ախտահանել ձեռքերը։

В Армении выявлено 10 случаев заражения британским штаммом коронавируса
Научные сотрудники лаборатории геномики и иммунологии человека Института молекулярной биологии НАН РА, научной группы биоинформатики и кафедры биоинженерии, биоинформатики и молекулярной биологии Армяно-Российского университета провели расшифровку еще 12 полных геномов нового коронавируса с применением секвенирования 3-го поколения. Об этом сообщает Министерство здравоохранения РА.
Образцы были предоставлены Национальным центром по контролю и профилактике заболеваний 18 марта. В отличие от январского исследования, в 10 из 12 полученных в марте образцов был обнаружен британский штамм коронавируса (B.1.1.7, VOC-202012/01).
Учитывая то обстоятельство, что не исключается вероятность заражения различными штаммами, Министерство здравоохранения еще раз призывает строго соблюдать противоэпидемические правила: носить маску, сохранять расстояние не менее 1,5 м, часто мыть или дезинфицировать руки. Отметим, что общее число заразившихся коронавирусом в Армении составляет 194 852 человека, число смертей-4456.