Ես վաղուց եմ որոշել, որ ինձ համար կարևոր է հայ լինելը. Ռուբեն Վարդանյան
Մեկենաս և գործարար Ռուբեն Վարդանյանն իր ֆեյսբուքյան էջում պատասխանել է հարցին, թե կարևո՞ր է արդյոք իր համար հայ լինելը, և առհասարակ ի՞նչ է նշանակում՝ լինել հայ:
՛՛Մի քանի տարի առաջ ինքս ինձ հարց տվեցի՝ արդյո՞ք ինձ համար կարևոր է այն, որ ես հայ եմ: Եվ ինքս էլ ինձ պատասխանեցի՝ կարևոր է:
Իսկ ի՞նչ է նշանակում հայ լինել. հպարտանա՞լ նրանով, որ պապս ու հայրս հայ են, խոսե՞լ հայերեն, թե՞ հայկական պարերը լավ պարել: Որո՞նք են իմ «հայությունը» որոշող չափանիշները: Դա բարդ հարց է: Կարծում եմ` ամենամեծ սերը հանուն որևէ մեկի, հանուն ընտանիքի ու հայրենիքի կյանքը զոհաբերելու պատրաստակամությունն է: Բայց դա ամենևին չի նշանակում, թե դուք չեք սիրում, եթե չունեք այդ պատրաստակամությունը: Պարզապես դա է սիրո բարձրագույն դրսևորումը: Ես վաղուց եմ որոշել, որ ինձ համար կարևոր է հայ լինելը:
Առանձնահատուկ ուշադրության է արժանի Հայկական աշխարհի հետ ինքնանույնականացման հարցը՝ որպես գիտակցված ընտրություն։ Նրանցից շատերը, ովքեր արյամբ ու քաղաքացիությամբ հայ են, այդ հարցն առանձնապես չեն կարևորում։ Միևնույն ժամանակ, քիչ չեն մարդիկ, որոնք միայն 1/8-ով հայ լինելով կամ բոլորովին չլինելով, սրտին մոտ են ընդունում Հայաստանի ճակատագիրը, և նրա համար անում են ամեն բան, ինչ կարող են անել։ Այդպիսի մարդիկ հայ լինելու գիտակցված ընտրություն են կատարել՝ ընտրությամբ են հայ (Armenian by Choice), և անհրաժեշտ է բոլոր պայմաններն ստեղծել՝ երկրի բարօրության գործում նրանց ներգրավելու համար՛՛,-նշել է նա։

Рубен Варданян: Я давно решил, что для мня важно быть армянином
Меценат и бизнесмен Рубен Варданян на своей странице в Facebook ответил на вопрос о том, важно ли для него быть армянином, и что значит вообще быть армянином.
՛՛Несколько лет назад я задал себе вопрос: важно ли для меня то, что я армянин? Я ответил себе, что это важно. Но что означает быть армянином? Гордиться тем, что мой дед и отец были армянами, говорить по-армянски или хорошо танцевать армянские танцы? Каков критерий, определяющий мою «армянскость»?
Это сложный вопрос. Я считаю, что самая сильная любовь – это готовность отдать жизнь за другого человека, за семью, за Родину. Это вовсе не означает, что вы не любите, если в вас нет этой готовности, просто такое отношение – высшее проявление любви.
Я давно решил, что для меня важно быть армянином. Отдельного упоминания достойна тема самоидентификации с Армянским миром как осознанного выбора. Очень многие из тех, кто является армянами по крови и гражданству, не придают этому особого значения. В то же время немало людей, принадлежащих к армянскому этносу лишь на 1/8 или вовсе не принадлежащих, принимает судьбу Армении близко к сердцу и делает для неё всё, что в их силах. Такие люди сделали осознанный выбор быть армянами – Armenian by Choice, – и необходимо создать все условия для их привлечения к работе на благо страны՛՛,-отметил Варданян.