Չոբանյանն ու Ռոգոզինն անդրադարձել են տիեզերական գործունեության ոլորտի զարգացման հարցերին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի պաշտոնակատար Հայկ Չոբանյանը «Տիեզերական տարածության հետազոտում» խորագրով Սանկտ- Պետերբուրգում անցկացվող GLEX-2021 միջազգային համաժողովի շրջանակներում հանդիպել է «Ռոսկոսմոս» պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Ռոգոզինի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում տիեզերական ոլորտի զարգացման շրջանակներում հնարավոր համագործակցությանը վերաբերվող հարցեր։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից։
Հայկ Չոբանյանը շեշտադրել է Հայաստանի Հանրապետությունում տիեզերական ծառայությունների և տեխնոլոգիաների զարգացման, և այդ շրջանակներում համագործակցության կարևորությունը։ Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև միջպետական համաձայնագրի կնքման ընթացքին, համատեղ ծրագրերի իրականացման, տիեզերական գործունեության ոլորտի զարգացման համատեքստում Հայաստանում ռուսական ընկերությունների առաջխաղացման և մի շարք այլ հարցերի։ Վերջինիս համար բարենպաստ պայման են հանդիսանում տիեզերքի բնագավառում գործունեություն ծավալող կազմակերպությունների համար ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված հարկային արտոնությունները։
Հանդիպման ավարտին Հայկ Չոբանյանը Դմիտրի Ռոգոզինին հրավիրել է մասնակցելու է 2022 թ. սեպտեմբերի 5-10-ը Հայաստանում անցկացվող Գիտության ու արվեստի «STARMUS» (Stars and Music) 6-րդ միջազգային փառատոնին։

Айк Чобанян встретился с генеральным директором Роскосмоса
И. о. министра высокотехнологичной промышленности Армении Айк Чобанян в рамках проходящей в Санкт - Петербурге международной конференции GLEX-2021 встретился с генеральным директором госкорпорации «Роскосмос» Дмитрием Рогозиным.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся возможного сотрудничества в рамках развития космической сферы в Армении.
Айк Чобанян подчеркнул важность развития в Республике Армения космических технологий и сотрудничества в этом направлении с госкорпорацией «Роскосмос».
Стороны коснулись хода подписания межгосударственного соглашения между Республикой Армения и Российской Федерацией в данной сфере, реализации совместных программ, продвижения российских компаний в РА в контексте развития сферы космической деятельности и ряда других вопросов. Благоприятным условием для этого являются налоговые льготы, установленные законодательством РА для организаций, осуществляющих деятельность в сфере космоса.
В конце встречи Айк Чобанян пригласил Дмитрия Рогозина принять участие в 6-м Международном фестивале науки и искусства «STARMUS» (Stars and Music), который пройдет с 5 по 10 сентября 2022 года в Армении.