2024 թվականը կլինի ռեկորդային շոգ տարի. Scientific Reports
Կլիմայագետների միջազգային թիմը եկել է այն եզրակացության, որ 90% հավանականություն կա, որ 2024 թվականին համաշխարհային ամառը և միջին ջերմաստիճանը նոր ռեկորդ կսահմանեն Էլ Նինյո կլիմայական երևույթի հետագա ուժեղացմամբ, որը վերահսկում է եղանակը և օդի հոսքերը Խաղաղ օվկիանոսում: Գիտնականների եզրակացությունները հրապարակվել են Scientific Reports գիտական ամսագրում հրապարակված հոդվածում:
«Մեր հաշվարկները ցույց են տալիս, որ գլոբալ ջերմաստիճանի նոր ռեկորդներ սահմանելու հավանականությունը, ինչպես նաև աշխարհի շատ շրջաններում ամառային ռեկորդային բարձր ջերմաստիճանների հավանականությունը գերազանցում է 90%-ը, եթե Էլ Նինյոն այս տարի չափավորից ուժեղ լինի: Այս միտումը հատկապես կազդի Բենգալյան ծոցի, Հարավչինական ծովի և Կարիբյան ծովերի վրա, որտեղ կարող են առաջանալ գրեթե մեկ տարվա տևողությամբ ջերմային ալիքներ»,- գրում են հետազոտողները:
Այս եզրակացությանն է հանգել չինացի, ամերիկացի և եվրոպացի կլիմայագետների խումբը՝ Չինական օդերևութաբանական գիտությունների ակադեմիայի (Պեկին) պրոֆեսոր Չժու Կոնգվենի գլխավորությամբ՝ ուսումնասիրելով, թե ինչպես է անցյալ տարվա ջերմաստիճանի գրանցումների վրա ազդել Էլ Նինյո ֆենոմենը, որը սկսեց ակտիվորեն ազդել Երկրի կլիմայի վրա 2023 թվականի ամռանը: Շատ հետազոտողներ ակնկալում են, որ Էլ Նինյոն կպահպանի իր հզորությունը կամ նույնիսկ կուժեղանա 2024 թվականին, ինչը կարող է արագացնել կլիմայի տաքացումը:
Առաջնորդվելով այս նկատառումներով՝ պրոֆեսոր Չժու Կոնգվենը և նրա գործընկերները ուսումնասիրել են, թե ինչպես է փոխվել Երկրի վրա ջերմաստիճանը 1880-ից 2023 թվականներին և համեմատել դրանք միաժամանակ Էլ Նինյոյի ուժգնության փոփոխությունների հետ: Օգտագործելով այս տվյալները՝ հետազոտողները ստեղծել են համակարգչային մոդել, որը կանխատեսում է, թե ինչպես են Էլ Նինյոյի ուժգնության փոփոխություններն ազդում ամբողջ Երկրի և որոշակի շրջանների ջերմաստիճանի վրա:
Նրա օգնությամբ կատարված հաշվարկները ցույց են տվել, որ նախորդ տարվա Էլ Նինյոյի ուժգնության շարունակությունը կամ 90 տոկոս հավանականությամբ այս երևույթի հետագա ուժեղացումը կհանգեցնի ջերմաստիճանի նոր ռեկորդների հաստատմանը։ Մասնավորապես, գիտնականները կանխատեսում են, որ այս տարի մակերևույթի միջին ջերմաստիճանը 1,03-1,2 աստիճանով բարձր կլինի, քան 20-րդ դարի կեսերին, ինչը հատկապես կազդի Երկրի շատ արևադարձային և հասարակածային շրջանների վրա:
Դրանք, ըստ կլիմայագետների, կներառեն Հնդկաստանի և Բանգլադեշի հարավային շատ շրջաններ Բենգալյան ծոցի, Հարավչինական ծովի, Կարիբյան ծովի ափերի մոտ, ինչպես նաև Աֆրիկայի արևելյան ափերի, Ալյասկայի և Հարավային Ամերիկայի հյուսիս-արևմուտքում գտնվող շատ շրջաններ: . Այս շրջաններից մի քանիսում տեղի կունենան ջերմային ալիքներ, որոնք կտևեն մոտ 150-250 օր, ինչը մեծ վտանգ կներկայացնի ինչպես մարդկանց առողջությանը, այնպես էլ տեղի բուսական և կենդանական աշխարհի գոյատևմանը, եզրակացրել են գիտնականները։
Երկրի կլիման և եղանակը մեծապես կախված են երկու կլիմայական երևույթների վիճակից՝ Էլ Նինյո և Լա Նինյա (իսպաներեն՝ «տղա» և «աղջիկ»): Առաջին երեւույթը կապված է Խաղաղ օվկիանոսի կենտրոնական եւ արեւելյան շրջաններում ջրի վերին շերտի կտրուկ տաքացման հետ, իսկ երկրորդը՝ դրանց սառեցման հետ։ Այս պարամետրի փոփոխությունները հանգեցնում են գլոբալ կլիմայական համակարգի այլ տարրերի տեղաշարժերի կասկադի, որոնք ուղղակիորեն կապված չեն օվկիանոսի ջրի ջերմաստիճանի հետ:
Լա Նինյան և Էլ Նինյոն փոխարինում են միմյանց մի քանի տարին մեկ, ինչը հանգեցնում է մթնոլորտում օվկիանոսային հոսանքների և քամիների շրջանառության նկատելի փոփոխությունների: Նման տեղաշարժերը պարբերաբար երաշտ են առաջացնում Երկրի որոշ շրջաններում, իսկ մյուսներում՝ հորդառատ անձրևներ: Օրինակ, Հազարամյակի երաշտը Ավստրալիայում (1996-2010 թթ.) առաջացավ անցյալ դարի վերջին անսովոր ուժեղ Էլ Նինոյի պատճառով: Այն ավարտվեց միայն այն բանից հետո, երբ սկսվեց Լա Նինայի նոր փուլը:

Scientific Reports: 2024 год станет рекордно жарким
Международный коллектив климатологов пришел к выводу, что глобальные летние и среднегодовые температуры в 2024 году поставят новый рекорд с вероятностью 90% при дальнейшем усилении климатического феномена Эль-Ниньо, который управляет погодой и движением воздушных потоков над Тихим океаном. Выводы ученых были опубликованы в статье в научном журнале Scientific Reports.
«Проведенные нами расчеты показывают, что вероятность установления новых глобальных температурных рекордов, а также шансы на рекордно высокие летние температуры во многих регионах мира превышают 90% в том случае, если Эль-Ниньо в этом году будет средним или сильным. Особенно сильно этот тренд затронет Бенгальский залив, Южно-Китайское и Карибское море, где могут возникнуть волны жары длиной почти в год», - пишут исследователи.
К такому выводу пришла группа китайских, американских и европейских климатологов под руководством профессора Китайской академии метеорологических наук (Пекин) Чжу Цунвэня при изучении того, как на прошлогодние температурные рекорды повлиял феномен Эль-Ниньо, начавший активно влиять на климат Земли летом 2023 года. Многие исследователи предполагают, что Эль-Ниньо сохранит свою прошлогоднюю силу или даже усилится в 2024 году, что может ускорить потепление климата.
Руководствуясь этими соображениями, профессор Чжу Цунвэнь и его коллеги изучили то, как менялись температуры на Земле в промежутке между 1880 и 2023 годом и сопоставили их с переменами в силе Эль-Ниньо в это же время. Используя эти данные, исследователи создали компьютерную модель, которая позволяет предсказывать, как перемены в силе Эль-Ниньо влияют на температуры на Земле в целом и в отдельных ее регионах.
Проведенные при ее помощи расчеты показали, что сохранение прошлогодней силы Эль-Ниньо или дальнейшее усиление этого феномена с вероятностью 90% приведет к установлению новых температурных рекордов. В частности, ученые прогнозируют, что средние температуры поверхности Земли в этом году будут на 1,03-1,2 градуса Цельсия выше, чем в середине XX века, что в особенности затронет многие тропические и экваториальные регионы Земли.
В их число, по словам климатологов, войдут многие южные регионы Индии и Бангладеш у берегов Бенгальского залива, акватория Южно-Китайского моря, бассейн Карибского моря, а также многие регионы у восточных берегов Африки, на территории Аляски и на северо-западе Южной Америки. В части данных регионов установятся волны жары, которые будут длится порядка 150-250 дней, что будет нести большую угрозу как для здоровья людей, так и для выживания местной флоры и фауны, подытожили ученые.
Климат и погода на Земле во многом зависят от состояния двух климатических феноменов - Эль-Ниньо и Ла-Нинья (исп. «мальчик» и «девочка»). Первое явление ассоциируется с резким потеплением верхнего слоя воды в центральных и восточных регионах Тихого океана, а второе - с их похолоданием. Изменения этого параметра приводят к каскаду сдвигов в других элементах глобальной климатической системы, напрямую не связанных с температурой воды в океане.
Ла-Нинья и Эль-Ниньо сменяют друг друга каждые несколько лет, что приводит к заметным перестройкам в круговороте океанических течений и ветров в атмосфере. Подобные сдвиги периодически вызывают засухи в одних регионах Земли, и сильные дожди - в других. К примеру, «засуха тысячелетия» в Австралии (1996-2010 годы) была спровоцирована в конце прошлого столетия необычно сильным Эль-Ниньо. Она закончилась только после того, как началась новая фаза Ла-Ниньи.